aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑνόρθωση – Απόλλων 1-1: Σώθηκε από το γαλλικό… φιλί ζωής του Νταμπό...

Ανόρθωση – Απόλλων 1-1: Σώθηκε από το γαλλικό… φιλί ζωής του Νταμπό (vid)

Γαλλικό… φιλί ζωής στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τον Απόλλωνα από την ήττα κόντρα στην Ανόρθωση! Ο Νταμπό ισοφάρισε στο 90+1’ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες, για την έβδομη αγωνιστικής της Β’ φάσης του πρωταθλήματος στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Το σκορ άνοιξε στο 44′ ο Χριστοδουλόπουλος με πανέμορφο εκτός περιοχής σουτ.

Σε ένα ακόμα παιχνίδι η «Κυρία» δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι τέλους και έχασε σημαντικούς βαθμούς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Έμεινε έτσι, μακριά από τις νίκες για τέταρτο διαδοχικό ματς πρωταθλήματος, αφού τελευταία της νίκη ήταν στις 2 Απριλίου επί του ΑΠΟΕΛ. Οι κυανόλευκοι παραμένουν με 45 βαθμούς στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Επόμενος αντίπαλος τους, η Πάφος FC, την οποία φιλοξενούν τη Δευτέρα 9 Μαΐου.

Σε κίνδυνο μετά από καιρό τίθεται η πρωτοπορία του Απόλλωνα, μετά το ένατο σερί ανεπιτυχές αποτέλεσμα για το πρωτάθλημα. Οι Λεμεσιανοί με 52 βαθμούς για πρώτη φορά στη Β’ φάση του πρωταθλήματος, ενδέχεται αύριο (αν ο ΑΠΟΕΛ νικήσει την ΑΕΚ), να πέσουν από την κορυφή της βαθμολογίας. Τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας αντιμετωπίζουν στο Τσίρειο, οι κυανόλευκοι της Λεμεσού, την Κυριακή 8 Μαίου.

Πιο απαιτητικό ήταν ο Απόλλων στο ξεκίνημα του αγώνα. Είχε περισσότερη διάθεση για επίθεση και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του. Ήταν αυτός μάλιστα από απείλησε πρώτος την εστία του Λόρια. Αρχικά στο 28’, όταν ο Ντιγκινί δεν πρόλαβε να σπρώξει στα δίκτυα την μπάλα, μετά από γύρισμα του Χαμάς, και στη συνέχεια στο 30’, με τον Αλμπάνη να είναι άστοχος από καλή θέση. Έκτοτε, η Ανόρθωση ισορρόπησε σταδιακά, ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να πατήσει και αυτή στην αντίπαλη περιοχή, χάνοντας μάλιστα σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με την κεφαλιά του Ουάρντα στο 32’ να είναι άστοχη. Για να φτάσουμε στο 44ο λεπτό, όταν ο Χριστοδουλόπουλος πήρε την μπάλα από τον Αιγύπτιο, και να εξαπολύει «πύραυλο» εκτός περιοχής, νικώντας τον Γιοβάνοβιτς και βάζοντας σε θέση οδηγού την «Κυρία».

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ισοφάριση. Ανέβασαν παίκτες στην περιοχή του Λόρια και προσπάθησαν να απειλήσουν. Σταδιακά ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ ρίσκαρε, έριξε ότι επιθετικό «όπλο» είχε στη διάθεση του και ανέβασε τις γραμμές του. Οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια επιχείρησαν να εκμεταλλευτούν τους χώρους που άφηναν οι λεμεσιανοί στις αντεπιθέσεις και με δεύτερο γκολ να «τελειώσουν» το ματς. Και έφτασαν μια ανάσα από το 2-0, όταν ο Ρουσιάς στο 80’ έφυγε τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς, και πλάσαρε, με τον Σέρβο τερματοφύλακα να τον «νικά».

Ο Νταμπό ένα λεπτό αργότερα προειδοποίησε την «Κυρία», αστοχώντας από καλή θέση. Δεν αστόχησε όμως, στο 90+1’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κολ και κεφαλιά-πάσα του Γιάνγκα, βρέθηκε σε θέση βολής και αυτή τη φορά ήταν εύστοχος, διαμορφώνοντας το 1-1, που έμεινε μέχρι το τέλος.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Κορέια, Χριστοφή (46′ Χρυσοστόμου), Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Ουάρντα (73′ Ρουσιάς), Χριστοδουλόπουλος (46′ Ιωάννου), Νόβοτνι (63′ Βερχόβετς).

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (85′ Ίντζια), Ρομπέρζ, Χ. Κυριάκου, Αλεσάμι (85′ Γιάνγκα), Κολ, Σπόλιαριτς (70′ Ψύχας), Αλμπάνης (56′ Ίλιεφ), Χαμάς (56′ Νταμπό), Ντιγκινί, Πίττας.

Σκόρερ: Χριστοδουλόπουλος 44′ / Νταμπό 90+1′

Κίτρινες: Χριστοδουλόπουλος, Αρτυματάς / Τσόρνιγκερ.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6′ Πρώτη φάση στο ματς. Κεφαλιά του Αλεσάμι, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κολ. Έφυγε άουτ.

– Γρήγορος ο ρυθμός του αγώνα. Με αρκετή διάθεση για επίθεση και από τους δύο ομάδες. Λίγο πιο επιθετικός ο Απόλλων στο ξεκίνημα.

17′ Επικίνδυνο γύρισμα του Χούσμπαουερ. Πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έδιωξε σε κόρνερ ο Φιλιώτης, πριν η μπάλα φτάσει στον Νόβοτνι.

22′ Μακρινό σουτ του Ντιγκινί, άστοχο.

23′ Κίτρινη στον Χριστοδουλόπουλο, για φάουλ στον Κολ.

– Εντολή από τον Κετσπάγια στον Χρυσοστόμου για να εντείνει την προθέρμανση του, σύμφωνα με το τηλεοπτικό σχόλιο. Έχει παράπονο από τα πολλά λάθη στο κέντρο ο Γεωργιανός και κυρίως από τον Χριστοδουλόπουλο.

28′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σέντρα ακριβείας από τον Χαμάς, δεν πρόλαβε ο Ντιγκινί να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

30′ Νέα καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή ο Αλμπάνης, που έκανε το δυνατό σουτ, που έφυγε όμως αρκετά πάνω από την εστία.

32′ Απαντά στις ευκαιρίες του Απόλλωνα η Ανόρθωση. Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν από δεξιά, από κοντά ο Ουάνρτα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

35′ Εκτός περιοχής σουτ του Αρτυματά, ψηλά έξω.

– Στο 65% η κατοχή για τον Απόλλωνα, στο 35% για την Ανόρθωση.

– Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση, ισορρόπησε το ματς.

41′ Κίτρινη στον Τσόρνιγκερ για διαμαρτυρίες.

42′ Κίτρινη και στον Αρτυματά, για φάουλ στον Φιλιώτη.

44′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση με τρομερό σουτ του Χριστοδουλόπουλου. Έστρωσε στον Ελλαδίτη ο Ουάρντα, αυτός έκανε το πολύ δυνατό εκτός περιοχής σουτ. Δεν μπόρεσε ο Γιοβάνοβιτς, αν και ακούμπησε την μπάλα, να το σταματήσει. Πανέμορφο γκολ από τον Λάζαρο.

– Έτρεξε και αγκάλιασε τον Κετσπάγια ο Χριστοδουλόπουλος μετά το γκολ. «Είναι τρελός ο Λάζαρος» από τους Ανορθωσιάτες.

– Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ιωάννου και Χρυσοστόμου στις θέσεις των Χριστοδουλόπουλου και Χριστοφή.

– Καμιά αλλαγή για τον Απόλλωνα.

– Έχει τον έλεγχο ο Απόλλων στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Σε θέση άμυνας η Ανόρθωση.

57′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Νταμπό και Ίλιεφ εντός, Χαμάς και Αλμπάνης εκτός.

59′ Κίτρινη κάρτα στον Αλεσάμι για δυνατό φάουλ στον Ιωάννου.

61′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλώνα. Έφυγε απέναντι από τον Λόρια ο Ντιγκινί, μετά από πανέμορφη πάσα του Νταμπό. Πέρασε τον Γεωργιανό αυτός, πήγε όμως πλάγια. Έκανε το σουτ, που το απομάκρυνε ο Αμπαρτζουμιάν.

63΄Βερχόβετς αντί Νόβοτνι. Σε ρόλο επιθετικού ο Ουάρντα.

68′ Εκτός περιοχής σουτ του Πίττας, ψηλά έξω.

70′ Αλλαγή και για τον Απόλλωνα. Ψύχας στη θέση του Σπόλιαριτς.

73′ Εντός ο Ρουσιάς, εκτός ο Ουάρντα.

80′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Ρουσιάς έφυγε τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς και πλάσαρε. Τον νίκησε ο Σέρβος τερματοφύλακας.

81′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία και για τον Απόλλωνα. Ο Νταμπό από κοντά πολύ κοντά, μετά από κόντρα σε σουτ, ήταν άστοχος.

85′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ίντζια και Γιάνγκα αντί Φιλιώτη και Αλεσάμι.

– Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90+1′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει ο Απόλλων με τον Νταμπό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κολ και κεφαλιά-πάσα του Γιάνγκα, ο Γάλλος από κοντά ήταν εύστοχος νικώντας τον Λόρια. Φώναξαν για χέρι του Γιάνγκα οι άνθρωποι της Ανόρθωσης.

90+3′ Ελέγχθηκε από το VAR και μέτρησε κανονικά το τέρμα.

90+7′ Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα. Ο Νταμπό από πλάγια θέση έκανε το σουτ, με τα πόδια απομάκρυνε ο Λόρια.