Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ: Συμβιβασμός σκοράροντας μέσα σε ένα 5λεπτο (pics & vds)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το δυνατό φιλικό παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ανάμεσα στην Ανόρθωση και τον ΑΠΟΕΛ. Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία (1-1), πετυχαίνοντας τα τέρματά τους στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν με τον Λουντεμό (27’, δείτε ΕΔΩ) και οι «κυανόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσα πέντε λεπτά αργότερα με εκτέλεση πέναλτι του Οκριασβίλι (31’, δείτε ΕΔΩ), ο οποίος είχε κερδίσει και την παράβαση. Σε γενικές γραμμές ήταν ένα παιχνίδι που είχε καλές φάσεις, είχε όμως ρυθμό κάτι που ήθελαν και ζήτησαν οι προπονητές από τους παίκτες τους, σε μια προσπάθεια να διαπιστώσουν τον βαθμό ετοιμότητας των ομάδων του σε ρυθμούς αγώνα, σε λιγότερο από ένα μήνα που αρχίζει το πρωτάθλημα.

Χρησιμοποιήθηκαν αρκετοί παίκτες, οι οποίοι πήραν χρόνο συμμετοχής από τους Τιμούρ Κετσπάγια και Μαρίνο Ουζουνίδη. Πέραν από τα γκολ, οι δύο ομάδες είχαν και δοκάρια. Η Ανόρθωση ένα με τον Γκαλίτσιο (13’) και ο ΑΠΟΕΛ δύο, με λανθασμένη κεφαλιά του Κορέια (60’) και με σουτ του Γαβριήλ (86’).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (59′ Πηλέας), Σελίν (59′ Νταουσβίλι), Σίλντενφελντ, Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Κ. Αρτυματάς (70′ Π. Αρτυματάς), Μαργκάσα (59′ Κορέα), Χριστοφή (77′ Καφατάρης), Οκριασβίλι (70′ Γεωργαλλίδης), Κατσαράβα.

ΑΠΟΕΛ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σίλβα (80′ Τσιλιγγίρης), Σάντος, Εφραίμ (62′ Χάνι), Λουντέμο, Τάαμαρι (70′ Γιάκολις), Ζαχίντ (46′ Σατσιάς), Κλωναρίδης (62′ Κουτσάκος), Μερκής (70′ Σιέλης), Γένσεν (81′ Γαβριήλ), Ιωάννου, Μιχαϊλοβιτς (75′ Αποστολάκης).
Γήπεδο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Σκόρερ: 31′ πεν. Οκριβαβίλι / 27′ Λουντέμο