aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑνόρθωση - ΑΠΟΕΛ 1-0: Στα ημιτελικά η «Κυρία» σε ματς που...

Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ 1-0: Στα ημιτελικά η «Κυρία» σε ματς που θα μείνει στην Ιστορία! (vid)

Νίκη-ανατροπή και πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, για τρίτη διαδοχική σεζόν πανηγύρισε η Ανόρθωση! Σε ένα ντέρμπι που θα μείνει στην Iστορία, στο οποίο κυριάρχησαν τα νεύρα, η ένταση και το πάθος, με τέσσερις αποβολές σε παίκτες του ΑΠΟΕΛ (Νατέλ, Ντανίλο, Βινίσιους και Σόουζα), η «Κυρία» επικράτησε με 1-0 των γαλαζοκιτρίνων χάρις σε γκολ του Ουάρντα (43’) και ανέτρεψε το σε βάρος της σκορ του πρώτου αγώνα (1-2).

Έντονες οι διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενουμένων, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα, καθώς έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 7ο λεπτό και χρειάστηκε να αγωνισθούν με επτά παίκτες για είκοσι περίπου λεπτά. Οι κυανόλευκοι από την άλλη, είχαν φυσιολογικά τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν μπόρεσαν όμως να «σκοτώσουν» τον αντίπαλο τους, αφού τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Η αγωνία κράτησε μέχρι το τέλος, αν και ο ΑΠΟΕΛ δεν απειλούσε ουσιαστικά, με την Ανόρθωση να παίρνει τελικά το εισιτήριο για τους «4» της διοργάνωσης.

Η ένταση, το πάθος και τα νεύρα κυριάρχησαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Νεοκλέους έδειξε επτά κίτρινες και δύο κόκκινες, στο πρώτο ημίχρονο, ως αποτέλεσμα των πολλών και σε μερικές περιπτώσεις σκληρών εκατέρωθεν φάουλ.

Ο Νατέλ στο 7’ ήταν αυτός που… άνοιξε τον χορό, όταν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, μετά από σκληρό και επικίνδυνο φάουλ με τις τάπες στον Αρτυματά. Αν και αρχικά ο Νεοκλέους τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα, ο Ντι Πάολο (VAR) παρενέβη και τον έστειλε στο on field review. Μερικά μόνο δευτερόλεπτα αργότερα άλλαξε την απόφαση του και απέβαλε τον Βραζιλιάνο, αφήνοντας τον ΑΠΟΕΛ με δέκα παίκτες.

Ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια η Ανόρθωση. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε θέση άμυνας, με τους παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια να έχουν την μπάλα, όμως να αντιμετωπίζουν θέματα στην ανάπτυξη και στη δημιουργία. Πρώτη φορά απείλησαν στο 16’ με την κεφαλιά-ψαράκι του Ουάρντα, ενώ ακολούθησαν τα άστοχα σουτ των Αρτυματά και Χριστοδουλόπουλου.

Και σαν να μην έφτανε στον ΑΠΟΕΛ η μία αποβολή, ο Ντανίλο σε ένα δίλεπτο (33’-35’) είδε δύο φορές την κίτρινη του Νεοκλέους, αφήνοντας την ομάδα του με εννέα παίκτες, με τους γαλαζοκίτρινους να αμφισβητούν έντονα τη δεύτερη κίτρινη. Έγινε ακόμα πιο πιεστική η «Κυρία» στη συνέχεια, ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε σε θέση οδηγού πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Και τα κατάφερε, αφού πρώτα προειδοποίησε στο 42’ με τον Αμπαρτζουμιάν.

Ο Αμρ Ουάρντα στο 43’ μετά από γύρισμα του Αρμένιου δεξιού οπισθοφύλακα, βρέθηκε αμαρκάριστος και με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Μιχαήλ, δίνοντας σκορ πρόκρισης στην ομάδα του. Πέντε λεπτά αργότερα (45+3’), η Ανόρθωση έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της, με τον Νόβοτνι να μην προλαβαίνει να σπρώξει στα δίκτυα τη μπάλα και αυτή να περνάει από όλους.

Προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να βγάλει αντίδραση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ. Η προσφυγική ομάδα όμως διατήρησε την κατοχή της μπάλας και σταδιακά ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να βρει το πολυπόθητο δεύτερο γκολ. Στο 65’ το «άγγιξε» στην κυριολεξία όταν ο Ντέλετιτς έχασε ευκαιρία από αυτές που δεν… χάνονται. Μετά από γύρισμα του Κορέια, ο Σέρβος βρέθηκε αφύλακτος στο πίσω δοκάρι και με εξουδετερωμένο τον Μιχαήλ, ήταν όμως άστοχος.

Ακολούθησε πεντάλεπτο «φωτιά» με δύο ακόμα κόκκινες κάρτες σε παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή! Αρχικά στο 68’ ο Βινίσιους αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, για φάουλ από πίσω στον Χούσμπαουερ, ενώ στο 73’ ήταν η σειρά του Σόουζα, να τιμωρηθεί με δεύτερη κίτρινη, για χτύπημα στο πρόσωπο του Βερχόβετς, με τον αγκώνα, σε εναέρια διεκδίκηση.

Οι γαλαζοκίτρινοι χρειάστηκε να αγωνιστούν με επτά παίχτες για κάτι περισσότερο από είκοσι λεπτά. Όπως ήταν αναμενόμενο, η Ανόρθωση κυριάρχησε στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, έφτανε με τεράστια ευκολία στα αντίπαλα καρέ, όμως, οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια αδυνατούσαν να τελειώσουν σωστά τις φάσεις, παρατείνοντας την αγωνία στην αναμέτρηση. Ο ΑΠΟΕΛ δεν απειλούσε ουσιαστικά, δεν κράτησε καθόλου μπάλα στα πόδια του, και κάπως έτσι η «Κυρία» έφτασε στην πρόκριση, για τρίτη διαδοχική σεζόν!

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Ρισβάνης (46′ Εσκοβάλ), Κορρέα, Κορέια, Χριστοφή (46′ Ρουσιάς), Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (69′ Πόποβιτς), Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος (63′ Βερχόβετς), Νόβοτνι (61′ Ντέλετιτς).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Θεοδώρου, Βινίσιους, Έσελινγκ, Σάβιτς, Γουίλερ (61′ Σαμπάλα), Σατσιάς, Σόουζα, Ντανίλο, Νατέλ, Μάγκλιτσα (69′ Οκριασβίλι).

Σκόρερ: Ουάρντα 43′ / –

Κίτρινες: Ρισβάνης, Ουάρντα, Αρτυματάς / Αυγουστή, Εντονγκαλά.

Αποβολές: – / Νατέλ 7′ (απευθείας κόκκινη), Ντανίλο 36′ (δεύτερη κίτρινη), Βινίσιους 68′ (δεύτερη κίτρινη), Σόουζα 73′ (δεύτερη κίτρινη).

AVAR: Πέτρου Πέτρος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Τσαγγάρης Μάριος.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Σκληρό και επικίνδυνο φάουλ του Νατέλ στον Αρτυματά με τις τάπες. Αν και αρχικά ο Νεοκλέους τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα, ο Ντι Πάολο (VAR) παρενέβη και τον έστειλε στο on field review.

7′ Σωστά άλλαξε την απόφαση του ο Νεοκλέους. Κόκκινη κάρτα στον Νατέλ, με δέκα ο ΑΠΟΕΛ για το υπόλοιπο του ντέρμπι. Χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκε μερικά μόνο δευτερολέπτα για να αλλάξει την απόφαση του ο διαιτητής της αναμέτρησης.

– Αριθμητικό πλεονέκτημα από νωρίς για την Ανόρθωση.

– Γεμάτο ένταση και πάθος το ντέρμπι στα δέκα πρώτα λεπτά. Χωρίς φάσεις.

13′ Κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη για φάουλ στον Ντανίλο.

14′ Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Ντανίλο. Άστοχη έξοδος από τονΤζουρ, δεν μπόρεσε ο Σόουζα. Έδιωξε σε κόρνερ ο Κορρέα πριν η μπάλα φτάσει στον Βινίσιους.

16′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από γύρισμα του Αμπαρτζουμιάν, με κεφαλιά-ψαράκι ο Ουάρντα έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μιχαήλ.

– Έχει αναλάβει την πρωτοβουλία η Ανόρθωση, μετά το ξεκίνημα που ο ΑΠΟΕΛ είχε περισσότερη διάθεση.

23′ Κίτρινη στον Βινίσιους για κράτημα στον Ουάρντα.

– Σε θέση άμυνας ο ΑΠΟΕΛ, προσπαθεί μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει.

28′ Άστοχο εκτός περιοχής σουτ του Αρτυματά. Πάνω από τα δοκάρια.

– Έξαλλος με τη δεξιά του πτέρυγα ο Τιμούρ Κετσπάγια. Έβαλε τις φωνές σε Αμπαρτζουμιάν και Χριστοφή. Δεν είναι ικανοποιημένος με την απόδοσή τους. Τα άκουσε και ο Χριστοδουλόπουλος. Προσπαθεί να αφυπνίσει τους παίκτες του ο Γεωργιανός.

33′ Λάθος του Σάβιτς. Έκλεψε και έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής ο Χριστοδουλόπουλος. Έφυγε ψηλά, άουτ.

35′ Κίτρινη και στον Ντανίλο, για φάουλ στον Χούσμπαουερ.

– Στο 53% η κατοχή της μπάλας υπέρ της Ανόρθωσης, στο 47% για τον ΑΠΟΕΛ.

36′ Με εννέα παίκτες ο ΑΠΟΕΛ! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ντανίλο σε δύο λεπτά, για φάουλ από πίσω στον Χριστοδουλόπουλο. Κόκκινη κάρτα στον Βραζιλιάνο. Έντονες οι διαμαρτυρίες από πλευράς γαλαζοκιτρίνων.

39′ Κίτρινη κάρτα στον Σόουζα για χτύπημα στο πρόσωπο του Αρτυματά.

40′ Κίτρινη κάρτα και στον Σωφρόνη Αυγουστή, για έντονες διαμαρτυρίες.

42′ Κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, στα χέρια του Μιχαήλ. Μετά από σέντρα του Κορέα από αριστερά.

43′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση με κεφαλιά του Ουάρντα που ήταν μόνος στην καρδιά της άμυνας του ΑΠΟΕΛ. Ο Αμπαρτζουμιάν το όμορφο γύρισμα. Κίτρινη κάρτα στον Αιγύπτιο για τον πανηγυρισμό. Σκορ πρόκρισης για τους γηπεδούχους.

– Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

45+3′ Κίτρινη στον Αρτυματά για διαμαρτυρίες.

45+3′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Γύρισμα του Αμπαρτζουμιάν, μετά από όμορφη ατομική ενέργεια και πάσα του Χριστοφή. Δεν πρόλαβε ο Νόβοτνι να την στείλει στα δίκτυα. Πέρασε από όλους η μπάλα.

– Πέντε τελικές προσπάθειες (δύο στον στόχο) στο πρώτο ημίχρονο για την Ανόρθωση. Μια για τον ΑΠΟΕΛ (μηδέν στον στόχο). Στο 56% η κατοχή υπέρ των γηπεδούχων, έναντι 44% των φιλοξενουμένων.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Ρουσιάς στη θέση του Χριστοφή και Εσκοβάλ σε αυτή του Ρισβάνη.

50′ Χλιαρό σουτ του Χούσμπαουερ από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε εύκολα ο Μιχαήλ.

54′ Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια την κεφαλιά του Σόουζα ο Τζουρ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θεοδώρου.

58′ Σε καλή θέση ο Ουάρντα, καθυστέρησε, έκανε το σουτ που κόντραρε στον Θεοδώρου.

60′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς Ανόρθωσης, για χέρι του Σατσιά στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ. VAR και Νεοκλέους συμφώνησαν ότι δεν υπάρχει παράβαση.

61′ Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Σαμπάλα αντί του Γουίλερ.

61′ Αλλαγή και για την Ανόρθωση. Ντέλετιτς αντί Νόβοτνι.

63′ Νέα αλλαγή για την Ανόρθωση, με τον Βερχόβετς να παίρνει τη θέση του Χριστοδουλόπουλου.

64′ Σουτ του Ντέλετιτς από καλή θέση, εύκολα ο Μιχαήλ μπλοκάρει.

65′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Ντέλετιτς. Από αυτές που δεν… χάνονται. Ο Βερχόβετς έδωσε ωραία στον Κορέια, αυτός γύρισε την μπάλα, με τον Σέρβο στο πίσω δοκάρι να είναι μόνος, και με εξουδετερωμένο τον Μιχαήλ να «καταφέρνει» να αστοχεί.

66′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Σαρφό και Εντονγκαλά στις θέσεις των Σατσιά και Θεοδώρου αντίστοιχα.

68′ Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη κάρτα στον Βινίσιους, για φάουλ από πίσω του Χούσμπαουερ. Με οκτώ ο ΑΠΟΕΛ!

69′ Οκριασβίλι αντί Μάγκλιτσα για τον ΑΠΟΕΛ και Πόποβιτς αντί Χούσμπαουερ για την Ανόρθωση.

72′ Σουτ του Πόποβιτς, ψηλά άουτ.

73′ Απίστευτο! Και τέταρτη κόκκινη κάρτα στον ΑΠΟΕΛ! Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σόουζα, για χτύπημα στο πρόσωπο του Βερχόβετς με τον αγκώνα, σε ενάερια διεκδίκηση. Φωνάζουν οι γαλαζοκίτρινοι, ζητάνε την παρέμβαση του VAR, κάτι που φυσικά είναι εκτός κανονισμών.

77′ Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Σουτ στην κίνηση του Κορέια, μετά από γύρισμα του Ντέλετιτς. Έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Μιχαήλ.

80′ Όμορφη ατομική ενέργεια του Κορέια. Έκανε το δυνατό σουτ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μιχαήλ.

81′ Εκτός περιοχής σουτ του Αρτυματά, έξω.

82′ Νέο σουτ του Ντέλετιτς, και αυτό άστοχο.

86′ Κίτρινη και στον Εντονγκαλά.

90+1′ Μακρινό σουτ του Βερχόβετς. Ασταθής η απόκρουση του Μιχαήλ, ο Ρουσιάς πήρε το ριμπάουντ, δεν μπόρεσε όμως να τον νικήσει.