Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΑνόρθωση - ΑΠΟΕΛ 0-2: Έλυσε τα μάγια με… ακραίο τρόπο (vid)

Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ 0-2: Έλυσε τα μάγια με… ακραίο τρόπο (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ έλυσε τα μάγια επικρατώντας της Ανόρθωσης για πρώτη φορά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» έπειτα από έξι ήττες σε πρωτάθλημα και κύπελλο, όλες στη δεύτερη θητεία του Τιμούρ Κετσπάγια. Οι γαλαζοκίτρινοι νίκησαν 2-0 χάρις σε γκολ των ακραίων επιθετικών Μαρκίνιος και Μπλουμ.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πήρε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα μετά το 1-1 στην πρεμιέρα με την Πάφος FC. Είναι μάλιστα η πρώτη εκτός έδρας επιτυχία της στην τρέχουσα σεζόν, μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα στο Κόνφερενς Λιγκ. Έτσι, επέστρεψαν τα χαμόγελα μετά τον αποκλεισμό από την Τζουργκάρντεν και την γκέλα στην πρώτη αγωνιστική.

Όσο για την ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς, μετά το διπλό στο Μακάρειο επί του Ολυμπιακού δεν τα πήγε καλά στις πιο σοβαρές εξετάσεις της απέναντι στους Λευκωσιάτες και γνώρισε την πρώτη της ήττα…

Το γκολ του Μακρίνιος στο 33’ έστειλε τον ΑΠΟΕΛ με προβάδισμα στα αποδυτήρια κόντρα στην Ανόρθωση, σε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Η κατοχή ήταν ελαφρώς προς την πλευρά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προσπάθησαν να παίξουν με κατοχή μπάλας, ενώ οι γηπεδούχοι ήθελαν πιο πολύ να κλέψουν μπάλα με πίεση και γίνονται επικίνδυνοι.

Οι δύο ομάδες είχαν από τρεις καλές στιγμές με διαφορετικό τρόπο. Οι κυανόλευκοι απείλησαν κυρίως από στατικές φάσεις, με δύο εκτελέσεις των Ουάρντα (12’) και Πάντσεον (22’ απόκρουση του Μπέλετς), καθώς και κεφαλιά-άουτ του Αρτυματά (2’). Η μοναδική εξαίρεση ήταν ένα σουτ του τελευταίου εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία.

Αντιθέτως, οι γαλαζοκίτρινοι δημιούργησαν φάσεις με εν κινήσει παιχνίδι. Στο 6’ αστόχησε με κεφαλιά ο Μάγκλιτσα έπειτα από σέντρα του Εντονγκαλά, ο οποίος στο 17’ δεν μπόρεσε να νικήσει με διαγώνιο σουτ τον Λόρια σε αντεπίθεση, κάτι που έπραξε με μπανανέ πλασέ ο Μαρκίνιος στο 33’.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πιο δυνατά η Ανόρθωση, έχοντας πλέον πιο επιθετικούς προσανατολισμούς. Πήρε την κατοχή με το μέρος της, ενώ ο ΑΠΟΕΛ οπισθοχώρησε. Πίεσε η «Μεγάλη Κυρία» και έφτασε κοντά στην ισοφάριση με πέντε φάσεις εκ των οποίων οι κορυφαίες στο 84’ και στο 90’+3 με τον Μπέλετς να λέει όχι σε κεφαλιά του Γουαρίς και σε σουτ του Φερέιρα, αντιστοίχως.

Οι γαλαζοκίτρινοι από την πλευρά τους είχαν να επιδείξουν μία καλή στιγμή με σουτ του Εντονγκαλά (73’) και την ιδανική αντεπίθεση στο 90’+6 με την εξαιρετική μπαλιά του Μούγιανιτς, την ασίστ του Κβιλιτάια και πλασέ του Μπλουμ στα δίχτα.

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα (82′ Χαρογιάν), Παϊσίνιο, Κορέια, Αρτυματάς, Πάντσεον (76′ Σαμπό), Εμπραλίτζε (62′ Ράντονιτς), Αντωνίου (62′ Εμπραλίτζε), Ουάρντα, Νινγκά (76′ Φερέιρα).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ, Εντονγκαλά (83′ Μούγιανιτς), Κοσταντίνοφ, Σατσιάς (62′ Νταουσβίλι), Μαρκίνιος (93′ Μπλουμ), Ντάλσιο (62′ Μορέιρα), Μάγκλιτσα (62′ Κβιλιτάια).

Σκόρερ: – / Μαρκίνιος 33′, Μπλουμ 90’+6

Κίτρινες: Πάντσεον, Ουάρντα, Ράντονιτς / Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Μορέιρα, Τσεπάκ

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Διαιτητής: Manganiello Gian Luca (Ιταλία).

Α’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος.

Β’ Βοηθός: Τζιωρτζής Ομηρος.

4ος: Φωτίου Κωνσταντίνος.

VAR: Nasca Luigi (Ιταλία).

AVAR: Λαζάρου Ιωάννης.

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας.

1′ Έναρξη παιχνιδιού με πεντάλεπτη καθυστέρηση λόγω ρήψης χαρτιών από τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ…

2′ Κόρνερ Ανόρθωσης.

2′ Εκτέλεσε ο Εμπραλίτζε, άστοχη κεφαλιά του Αρτυματά.

6′ Κεφαλιά του Μάγκλιτσα μετά από σέντρα του Σατσιά, η μπάλα μόλις άουτ.

11′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Ανόρθωση για τράβηγμα στον Εμπραλίτζε από τον Κοσταντίνοφ.

12′ Ο Ουάρντα εκτλεκεσε, η μπάλα άουτ.

15′ Τέσσερις κίτρινες, μία για την Ανόρθωση και τρεις για τον ΑΠΟΕΛ σε 15 λεπτά. Δεν… χαρίζει κάστανο ο Ιταλός διαιτητής.

17′ Αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Εντονγκαλά, ο οποίος σούταρε για να αποκρούσει ο Λόρια.

21′ Φάουλ του Κοσταντίνοφ στον Αρτυματά σε καλή θέση για την Ανόρθωση.

22′ Σπουδαία απόκρουση του Μπέλετς μετά από εκτέλεση του Πάντσεον.

24′ Πολύ δυνατό σουτ Αρτυματά εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

25′ Σύγκρουση με τα κεφάλια ανάμεσα σε Τσεπάκ και Ουάρντα. Προσωρινή διακοπή.

27′ Επαναρχίζει το παιχνίδι.

30′ Σέντρα του Εντονγκαλά, τελευταία στιγμή διώχνει αμυντικός προτού σουτάρει ο Μάγκλιτσα.

33′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαρκίνιος ανοίγει το σκορ. Ο Βραζιλιάνος πήρε την μπάλα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με υπέροχο μπανανέ πλασέ νίκησε τον Λόρια.

39′ Σέντρα του Ουάρντα από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Τσεπάκ, μάζεψε ο Μπέλετς.

41′ Κόρνερ για την Ανόρθωση.

42′ Εκτέλεσε ο Εμπραλίτζε, μπέρασε η μπάλα από όλους και χάθηκε η ευκαιρία για την Ανόρθωση.

44′ Σκόραρε ο Αντωνίου, ωστόσο ακυρώθηκε το γκολ για οφσάιντ. Στο ριπλέι φαίνεται εκτεθειμένος ο δημιουργός του τέρματος Αμπαρτζουμιάν. Επιβεβαιώνεται από το VAR.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρησης.

45′ + Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

47′ Διακοπή για φάουλ στον Σατσιά από τον Αρτυματά.

48′ Παιρνά έξω ο Σατσιάς, αρχίζει ξανά το ματς.

48′ Μπαίνει στο γήπεδο ο Σατσιάς.

54′ Διαγώνιο σουτ του Αντωνίου, η μπάλα άουτ.

55′ Πιο επιθετθική η Ανόρθωση στα δέκα λεπτά του δεύτερου 45λέπτου.

56′ Φώναξαν για χέρι του Καρώ στην περιοχή οι κυανόλευκοι, παίζεται λέει ο Ιταλός. Αν βρήκε στο χέρι, ήταν σε φυσιολογική θέση.

64′ Κεφαλιά του Γουαρίς από κοντά, πέφτει και μπλοκάρει ο Μπέλετς.

66′ Εκτέλεσε φάουλ από δεξιά ο Πάντσεον, κεφαλιά του Κορρέα, η μπάλα άουτ.

73′ Πολύ καλή ενέργεια και σουτ του Εντονγκαλά, η μπάλα πάνω από την εστία.

74′ Ένταση μεταξύ των παικτών και διακοπή.

78′ Επανέναρξη του ματς.

81′ Κάτω ο Κορρέα, δεν μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του ο Χάρογιαν.

84′ Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

85′ Εκτέλεσε ο Μπλουμ, μάζεψε ο Λόρια.

86′ Εκτέλεσε φάουλ ο Φερέιρα, κεφαλιά του Μπαϊσίνιο άουτ.

89′ Ζήτησε χέρι του Καρώ ο Ράντονιτς, η επανάληψη δείχνει κεφάλι. Κιτρινίζεται ο Κροάτης επειδή πήγε μετά και έσπρωξε με δύναμη τον Κύπριο αμυντικό του ΑΠΟΕΛ.

90′ Έξι λεπτά καθυστέρηση.

90’+3 Ο Φερέιρα σούταρε, έπεσε στη γωνία και μπλόκαρε ο Μπέλετς.

90’+6 ΓΚΟΛ 0-2! Ο Μούγιανιτς βρήκε τον Κβιλιτλάια, αυτός μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε συρτή πάσα και ο Μπλουμ με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90’+7 Τέλος παιχνιδιού.