aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑνόρθωση-ΑΕΛ 2-1: «Μεγάλη Κυρία» και με… κόντρες (vid)

Ανόρθωση-ΑΕΛ 2-1: «Μεγάλη Κυρία» και με… κόντρες (vid)

Η Ανόρθωση πήρε το ντέρμπι διάρκειας 104 λεπτών λόγω καθυστέρησης με την ΑΕΛ (2-1) και νίκησε για τέταρτο σερί ματς, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην τρέχουσα σεζόν και δεύτερη στη δεύτερη θητεία του Τιμούρ Κετσπάγια. Είχε και δόση τύχης με το μέρος της, αφού στα δύο γκολ της ευνοήθηκε από τις κόντρες, αλλά σημασία έχει ότι πήρε τους τρεις βαθμούς και μείωσε στους οκτώ τη διαφορά από την κορυφή και «χρωστά» δύο παιχνίδια (Άρης, ΑΠΟΕΛ).

Όσο για την ΑΕΛ, πλέον η κατάσταση γίνεται ακόμη πιο δύσκολη. Βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς από την ανεπιθύμητη 11η θέση (ΠΑΕΕΚ), βλέποντας την εξάδα να απομακρύνεται.

Τα γκολ για τη νικήτρια πέτυχαν οι Τεϊσέιρα στο 30’ (αυτογκόλ) και Αραγιούρι στο 82’, ενώ για την ηττημένη ισοφάρισε προσωρινά ο Τσέποβιτς στο 60ό λεπτό.

Μπήκαν και οι δύο ομάδες με επιθετικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι, με την ΑΕΛ να πατά κάπως καλύτερα στα αρχικά στάδια. Ωστόσο, έλειψε η καλή συνεργασία όταν οι ποδοσφαιριστές έφταναν στην αντίπαλη περιοχή. Σταδιακά, όμως, όσο περνούσε ο χρόνος η Ανόρθωση ανέβαινε, με τη διαφορά ότι τελείωνε τις φάσεις της.

Το σκορ άνοιξε στο 30’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουσμπάουερ και αυτογκόλ του Τεϊσέιρα, αν και υπήρξαν προειδοποιήσεις προηγουμένως. Οι Ουάρντα με σουτ (15’) και Χρυσοστόμου με κεφαλιά (19’) είδαν τον Μέγερι να τους λέει «όχι», ενώ ο Νόβοτνι με κεφαλιά είχε το πρώτο δοκάρι με τη φανέλα της «Μεγάλης Κυρίας». Ακόμα και μετά το 1-0, όμως, ο Ουάρντα είχε ένα καλό εκτός περιοχής σουτ, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Η αντίδραση των γαλαζοκιτρίνων ήρθε στο 34’ με ένα σουτ του νεοεισελθόντος Παπαφώτη (μπήκε στο 30’ στη θέση του τραυματία Μεντόγεβιτς), αλλά ο Λόρια ήταν σε ετοιμότητα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παντελίδης προχώρησε σε αλλαγές, με τους νεοαποκτηθέντες Μπαλντέ και Μιλιντσεάνου να παίρνουν αντιστοίχως τη θέση των Ανδρέου και Μαρόσα. Οι γαλαζοκίτρινοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και έβγαλαν την πρώτη ολοκληρωμένη φάση στο παιχνίδι στο 60’ και ευτύχισαν να σκοράρουν! Ο Παπαφώτης έβγαλε μακρινή… μαγική μπαλιά στον Σάντος, αυτός από δεξιά σέντραρε, ο Μιλιντσεάνου άφησε την μπάλα να περάσει και ο Τσέποβιτς εκτέλεσε από κοντά εύστοχα με πλασέ.

Στο 65’ σκόραρε ο Ιωάννου, αλλά η Ανόρθωση δεν πήρε ξανά το προβάδισμα επειδή ο Ντέλετιτς ήταν οφσάιντ σύμφωνα με το VAR. Ωστόσο, η «Μεγάλη Κυρία» σκόραρε στο 82’ με κεφαλιά του Αραγιούρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου, κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν και κόντρα στο κεφάλι του Τσέποβιτς.

Το παιχνίδι είχε μεγάλο σασπένς έως το τελευταίο λεπτό, που ήταν το 114ο λόγω καθυστέρησης για τις συχνές διακοπές που είχε κυρίως για τραυματισμούς. Αρχικά, ο Αντωνίου έδωσε οκτώ, ενώ στη συνέχεια έμειναν κάτω για περίπου πέντε λεπτά οι Ιωάννου και Αντωνιάδης, με αποτέλεσμα να παραταθεί ο επιπρόσθετος χρόνος.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Χριστοφή (58′ Ντέλετιτς), Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (58′ Ιωάννου), Ουάρντα, Χουσμπάουερ (76′ Χριστοδουλόπουλος), Νόβοτνι (85′ Κορρέα).

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Σάντος, Ριστέφσκι, Τεϊσέιρα, Μαζάν, Ανδρέου (46′ Μπαλντέ), Μεντόγεβιτς (23′ Παπαφώτης), Ζντραφκόφσκι (87′ Ριέρα), Τόρες (73′ Έουλερ), Μαρόσα (46′ Μιλιντσεάνου), Τσέποβιτς.

Σκόρερ: Τεϊσέιρα (αυτ.) 30′, Αραγιούρι 82′ / Τσέποβιτς 60′

Κίτρινες: Ουάρντα, Αμπαρτζουμιάν (3η) /.

Παρατηρητής: Θεοδότου Κώστας.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

5′ Μακρινό σουτ του Χουσμπάουερ, η μπάλα στο σώμα του Τεϊσέιρα.

6′ Ο Μαρόσα έκλεψε και μπήκε στην περιοχή, παρενέβη ο Κορέια και έδιωξε σε κόρνερ.

12′ Χωρίς φάσεις το παιχνίδι, η ΑΕΛ δείχνει περισσότερη επιθετικότητα, αλλά χωρίς να απειλήσει σοβαρά την εστία του Λόρια.

14′ Φάουλ από πίσω του Αμπαρτζουμιάν στον Αγγέλου, τιμωρείται με κίτρινη και ξεσπούν σε διαμαρτυρίες οι κυανόλευκοι.

15′ Ο Ουάρντα πήρε την μπάλα στο κέντρο και έτρεξε φτάνοντας λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, σουτάροντας και υποχρεώνοντας τον Μέγερι στην πρώτη σημαντική απόκρουσή του με τη φανέλα της ΑΕΛ.

19′ Κεφαλιά του Χρυσοστόμου από κοντά, μπλοκάρει ο Μέγερι.

20′ Κάτω ο Μεντόγεβιτς, σταματά το παιχνίδι.

23′ Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, κεφαλιά του Νόβοτνι, η μπάλα στο δοκάρι και η πρώτη χαμένη ευκαιρία του με τη φανέλα της Ανόρθωσης.

23′ Έξω ο Μεντόγεβιτς αναγκαστικά, μέσα ο Παπαφώτης.

25′ Ανέβηκε η Ανόρθωση στα τελευταία λεπτά και αναλμβάνει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες.

29′ Ο Χρυσοστόμου κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο από αριστερά.

30′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Χουσμπάουερ εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα χτυπά στον Τεϊσέιρα και καταλήγει στα δίχτυα.

34′ Καλό σουτ του Παπαφώτη, η μπάλα στα χέρια του Λόρια.

35′ Άλλο ένα κατέβασμα του Ουάρντα και νέο εκτός περιοχής σουτ, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

39′ Επικίνδυνη αντεπίθεση της ΑΕΛ, ολιγώρησε ο Τσέποβιτς και έδιωξαν οι αμυντικοί.

40′ Κίτρνη κάρτα στον Ουάρντα για διαμαρτυρία. Ο Αιγύπτιος δέχτηκε αγκωνιά από τον Σάντος, κάτι που δεν είδε και δεν τιμώρησε ο Αντωνίου, με συνέπεια το ξέσπασμα που ακολούθησε.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

45’+2 Πολύ κακό σουτ του Μαρόσα εκτός περιοχής.

45+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Σχόλιο: Στο σύνολο του πρώτου ημιχρόνου, η Ανόρθωση είναι καλύτερη επειδή βρίσκει τον τρόπο να φτάνει σε τελικές προσπάθειες. Αντιθέτως, η ΑΕΛ προσπαθεί, κρατά μπάλα, αλλά δείχνει ασύνδετη στην επίθεση. Ο νεοαποκτηθείς Μαρόσα δεν έχει μπει στο πετσί της νέας ομάδας του και θα δείξει στο δεύτερο ημίχρονο εάν θα αλλάξει αυτό.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

46′ Ο Παντελίδης έριξε στο γήπεδο τους Μιλιντσεάνου και Μπαλντέ αντί των Μαρόσα και Ανδρέου, αντιστοίχως.

53′ Διακοπή στο παιχνίδι επειδή η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Χριστοφή, ο οποίος έμεινε κάτω.

54′ Άρχισε ξανά το ματς.

60′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Τσεποβιτς ισοφαρίζει με κοντινό πλασέ. Ο Παπαφώτης έβγαλε μακρινή… μαγική μπαλιά στον Σάντος, αυτός από δεξιά σέντραρε, ο Μιλιντσεάνου άφησε την μπάλα να περάσει και ο Σέρβος εκτέλεσε από κοντά εύστοχα.

65′ Ο Ιωάννου έστειλε την μπάλα στα δίχτα. Ο Ουάρντα έδωσε την πάσα στον Ντέλετιτς, αυτός σέρβιρε στον Κύπριο μέσο, ο οποίος πλάσαρε στα δίχτυα. Η φάση ελέγχεται από το VAR για ενδεχόμενο οφσάιντ.

67′ Ακυρώνεται το τέρμα για οφσάιντ του Ντέλετιτς (Δείτε ΕΔΩ).

78′ Σέντρα του Κορέια, ο Μέγερι βγήκε και μπλόκαρε.

81′ Κίτρινη στον Τσέποβιτς για διαμαρτυρίες, επειδή δόθηκε κόρνερ, ενώ αυτός ισχυριζόταν πως η μπάλα βγήκε από παίκτη της Ανόρθωσης.

82′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Αραγιούρι με κεφαλιά σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου, κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν και κόντρα στο κεφάλι του Τσέποβιτς.

83′ Κεφαλιά του Μιλιντσεάνου, μπλοκάρει ο Λόρια.

90′ Οκτώ λεπτά καθυστέρηση!

90’+3 Διακοπή για τραυματισμό των Ιωάννου και Αντωνιάδη, που συγκρούστηκαν μεταξύ τους.

90’+7 Επαναρχίζει το ματς. Ο Αντωνίου θα αφήσει επιπλέον πέντε λεπτά ακόμα.

90’+14 Τέλος παιχνιδιού.