aekaelakritasanorthosisapoelapollonarisdoksakarmiotissasalaminaomonoiaolympiakosparalimnipafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑκρίτας – Άρης 0-3: Κορυφή με… Big Ben(gtsson)!

Ακρίτας – Άρης 0-3: Κορυφή με… Big Ben(gtsson)!

Κυρίαρχος και… πρωτοπόρος! Ο Άρης πέρασε άνετα από το «Στέλιος Κυριακίδης» επικρατώντας με 3-0 του Ακρίτα, χάρις σε δύο γκολ του Μπένγκτσον (11’, 33’) και ένα του Γκομίς (77’), για την 5η αγωνιστική και «σκαρφάλωσε» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς, αφήνοντας στο -1 Απόλλωνα και Πάφος FC.

Κυρίαρχος από το ξεκίνημα ήταν ο Άρης, δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητας του, αν και ο Ακρίτας ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, με τον Βανά στο 9’ να λέει «όχι» στον Ραμίρες. Κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει ο Περντρέου στο 11’, να σώσει δηλαδή την εστία του από παραβίαση. Μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Κακόριν έστρωσε στον Μπένγκτσον που πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Ο ίδιος ήταν που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 33’ με δυνατό σουτ. Στο 40ο λεπτό ο Άρης έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ, μετά από πανέμορφη ατομική προσπάθεια του Μπαμπίκα, όμως αυτή τη φορά ο Περντρέου τον σταμάτησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έκανε διαχείριση του υπέρ της αποτελέσματος, άφησε την μπάλα στην ομάδα της Χλώρακας και φρόντισε να μην απειληθεί παρά ελάχιστα η εστία του Βανά. Στο 77’ μάλιστα, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Μαγιαμπέλα βρήκε τον Γκομίς που έφυγε απέναντι από τον Περντρέου, τον πέρασε και αυτόν και πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία, βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα. Το 3-0 που διαμόρφωσε ο Σενεγαλέζος επιθετικός έμεινε μέχρι το τέλος.

Για την 6η αγωνιστική, ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Κυριακή 9 Οκτωβρίου, ενώ ο Ακρίτας φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό, την ίδια ημέρα.

Ακρίτας (Νταβίδ Μπαντία): Περντρέου, Σέχιτς, Ντράμε, Μπεράρντι, Καραγιάννης (46′ Φοριέλ), Άμπραχαμ, Εράσο, Δημοσθένους, Βαράντα (46′ Ελ Τζιμιλί), Ραμίρες (69′ Πικής), Αραούχο (69′ Αμπντουσαλάμοφ).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Μποακιέ, Μουσούντα, Μπρόρσον, Καζού, Σόκε (67′ Γιαμπλόνσκι), Μπράουν (46′ Στρούσκι), Μπαμπίκα (67′ Ντζαβέ), Μπένγκτσον (56′ Μαγιαμπέλα), Γκομίς, Κακόριν (46′ Σικόρσκι).

Σκόρερ: – / Μπένγκτσον 11′, 33′, Γκομίς 77′

Κίτρινες: Καραγιάννης, Μπαντία, Φουριέλ / Κακόριν, Μπένγκτσον, Καζού, Σικόρσκι, Ντζαβέ

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, για τον Ακρίτα. Ο Ραμίρες κέρδισε στην περιοχή από τον Μπρόρσον, πέρασε από τον Μποακιέ και έκανε το δυνατό σουτ. Εντυπωσιακή απόκρουση του Βανά, έδιωξε σε κόρνερ.

11′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο Άρης, με τον Μπένγκτσον. Εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Ακρίτα ο Κακόριν, που έστρωσε στον Σουηδό. Αυτός τελείωσε ιδανικά τη φάση και έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ.

14′ Κίτρινη στον Καραγιάννη, για φάουλ στον Μποακιέ.

18′ Δυνατό σουτ του Μπέγνκτσον, απέκρουσε ο Περντρέου.

25′ Άστοχη κεφαλιά του Σόκε, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού.

31′ Κίτρινη κάρτα και στον Κακόριν. Από μια πλέον για κάθε ομάδα.

33′ ΓΚΟΛ 0-2 Ξανά με τον Μπένγκτσον ο Άρης, διπλασίασε τα τέρματα του. Κάθετη του Γκομίς, ο Άμπραχαμ δεν μπόρεσε να διώξει, ο Σουηδός κοντρόλαρε και έκανε το δυνατό σουτ, νικώντας ξανά τον Περντρέου.

37′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Εράσο, άστοχη.

40′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπαμπίκα έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Ακρίτα, πέρασε από όλους και βρέθηκε απέναντι από τον Περντρέου που όμως τον νίκησε. Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

45′ Κίτρινη και στον Μπένγκτσον, για φάουλ στον Σέχιτς.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για τον Ακρίτα. Ελ Τζιμιλί και Φοριέλ αντί των Βαράντα και Καραγιάννη αντίστοιχα.

46′ Διπλή αλλαγή και για τον Άρη. Στρούσκι και Σικόρσκι στις θέσεις των Μπράουν και του Κακόριν.

49′ Κίτρινη στον Καζού, ήταν στο όριο και θα χάσει ένα από τα επόμενα δύο ματς του Άρη (ΑΕΚ ή Απόλλωνα).

52′ Πολύ μακρινό και δυνατό σουτ του Μπεράρντι, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βανά.

55′ Κίτρινη και στον Σικόρσκι.

56′ Μαγιαμπέλα αντί του Μπένγκτσον.

– 608 εισιτήρια από τους φιλάθλους του Ακρίτα, 340 οι φίλαθλοι του Άρη.

59′ Κίτρινη στον προπονητή του Ακρίτα, Μπαντία, για διαμαρτυρίες.

67′ Νέα διπλή αλλαγή για τον Άρη. Γιαμπλόνσκι αντί Σόκε και Ντζαβέ αντί Μπαμπίκα.

69′ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Πικής αντί Ραμίρες.

77′ ΓΚΟΛ 0-3 Και τρίτο γκολ για τον Άρη, με τον Γκομίς. Ο Σενεγαλέζος έφυγε απέναντι από τον Περντρέου, τον πέρασε και αυτόν, και πλάσαρε σε κενή εστία.

83′ Κίτρινη στον Ντζαβέ.

86′ Κίτρινη και ο Φουριέλ.

89′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ακρίτα να μειώσει. Ο Μπεράρντι δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, μετά από εκτέλεση φάουλ.