«Αγκαλιά» με τον τίτλο η Ομόνοια, μεγάλο «διπλό» η Δερύνεια επί του ΑΠΟΕΛ!

Αποφασιστικό βήμα για κατάκτηση του δεύτερου ντάμπλ στην ιστορία της (μετά το 2016) έκανε η Ομόνοια, μετά την επικράτηση στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» επί του Green Αir Παφιακού με 3-1 σετ (25-21, 19-25, 25-19, 25-19).

Στο πιο σημαντικό, μέχρι το επόμενο, παιχνίδι οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν αρκετά αποφασισμένοι και πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση με… όπλα τους το καλό σερβίς και το μπλοκ, κατάφεραν να κερδίσουν το παιχνίδι παρά την σθεναρή αντίσταση που συνάντησαν και έτσι έκαναν το 3-0 στις νίκες.

Πλέον, χρειάζονται άλλη μια νίκη επί της παφιακής ομάδας για να στεφθούν πρωταθλητές, ενώ από πλευράς τους οι «κυανόλευκοι» δεν έχουν περιθώρια για άλλη ήττα και εάν θέλουν να σηκώσουν την κούπα θα πρέπει να κερδίσουν τέσσερις φορές την Ομόνοια.

Ακολουθεί παιχνίδι στην Πάφο, με τους γηπεδούχους να καλούνται να μειώσουν το σκορ στις νίκες σε 3-1 για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους, τη στιγμή που οι «τριφυλλοφόροι» θα αναζητούν το διπλό-τίτλου.

Για την ιστορία ν’ αναφέρουμε ότι φέτος οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν πέντε φορές, με την Ομόνοια να κατακτά ισάριθμες νίκες και δυο τίτλους (σ.σ. Σούπερ Καπ και Κύπελλο).

Στη «σκιά» του μεγάλου ντέρμπι, πραγματοποιήθηκε την ίδια ώρα στο Λευκόθεο και ο αγώνας ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και την Αναγέννηση, που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Δερύνειας με 3-1 σετ (15-25, 25-22, 25-22, 30-28). Ήταν το πρώτο ματς μεταξύ των δυο ομάδων για την κατάκτηση της 3ης θέσης που υπό προϋποθέσεις οδηγεί στην Ευρώπη (σ.σ. εάν η CEV δώσει στην Κύπρο και άλλη θέση), με τους «πράσινους» να το κερδίζοντας σπάζοντας την έδρα των «γαλαζοκιτρίνων» και ν’ αποκτούν τόσο το προβάδισμα στις νίκες με 2-1 όσο και το πλεονέκτημα έδρας.