Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΖ – ΑΕΛ 1-5: «Καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες (vid)

ΑΕΖ – ΑΕΛ 1-5: «Καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες (vid)

Με τρία γκολ στα πρώτα 36 λεπτά και άλλα δύο στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΛ «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες την αδιάφορη βαθμολογικά αναμέτρηση με αντίπαλο την ΑΕΖ. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με άνεση 5-1 στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή», επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά από τέσσερις ισοπαλίες.

Οι Μακρής (20′), Μίντσεφ (29′, 67′), Μεντόσα (πεν., 36′) και Χριστοδούλου (90’+4) ήταν αυτοί που σκόραραν για τους φιλοξενούμενους, ενώ για την ομάδα του Ζακακίου μείωσε ο Χρίστου (87′). Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαρφό με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 82′ και ενώ είχε περάσει στο ματς στο 60ο λεπτό.

Η ΑΕΛ ανέβηκε στους 44 βαθμούς και τη 2η θέση του β’ γκρουπ (υπερτερεί της Νέας Σαλαμίνας στην ισοβαθμία), ενώ η ΑΕΖ παρέμεινε στην τελευταία θέση με 17 βαθμούς.

Για την 9η αγωνιστική της β’ φάσης, η ΑΕΛ υποδέχεται τον Οθέλλο την Παρασκευή (12/4), ενώ η ΑΕΖ φιλοξενείται από τον Εθνικό Άχνας το Σάββατο (13/4).

ΑΕΖ (Βλάντιτσα Πέτροβιτς): Μιλοσάβλεβιτς, Παστελλής (72′ Χαραλάμπους), Ε. Αντωνίου, Χριστοφή (60′ Σαρφό), Χρίστου, Σάμπο, Ρότσα-Σάντος (72′ Ιωσηφίδης), Σλόγκαρ, Χατζηβασίλης (60′ Ρουίζ), Κλε (60′ Σιφναίος), Ντιγκινί.

ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Ολιβέιρα, Συλβέστρος, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Νεοφύτου (65′ Νεοφύτου), Σέρνιτς, Παπαφώτης (53′ Μαρς), Μεντόσα (65′ Θεμιστοκλέους), Μορέιρα (75′ Χριστοδούλου), Μακρής, Μίντσεφ (75′ Κολιάς).

Σκόρερ: Χρίστου 87′ / Μακρής 20′, Μίντσεφ 29′, 67′, Μεντόσα 36′ (πεν.), Χριστοδούλου 90’+4

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11′ Πρώτη φάση στο ματς, είναι για την ΑΕΖ. Ο Σλόγκαρ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως τον νίκησε ο Ολιβέιρα.

– Φώναξαν για πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΖ, για χέρι του Νεοφύτου στην περιοχή μετά την απόκρουση του Ολιβέιρα.

– Η φάση ελέγχθηκε από το VAR (Μάριος Αντωνίου), όμως συμφώνησε με τον διαιτητή (Ανδρέας Τσαμπαλάς) πως δεν υπάρχει παράβαση.

20′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ με τον Μακρή. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μορέιρα, γύρισμα του Μεντόγεβιτς με τη μία και τελείωμα από κοντά του σκόρερ.

22′ Η ΑΕΖ σκοράρει με τον Κλε, όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR.

29′ ΓΚΟΛ 0-2 Η ΑΕΛ διπλασιάζει τα τέρματα της με τον Μίντσεφ. Μετά από μπαλιά του Μεντόσα από δεξιά, ο Μορέιρα κατέβασε και γύρισε στην περιοχή, με τον Βούλγαρο φορ με προβολή προ κενής εστίας να σκοράρει.

33′ Φωνάζει για πέναλτι η ΑΕΛ, για μαρκάρισμα του Χρίστου στον Μεντόσα.

– Ελέγχεται από το VAR η φάση.

– Πάει στο on field review ο Τσαμπαλάς.

35′ Πέναλτι για την ΑΕΛ.

36′ ΓΚΟΛ 0-3 Ο Μεντόσα εκτελεί εύστοχα για το τρίτο γκολ της ΑΕΛ.

40′ Κίτρινη στον Φραντζή.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

67′ ΓΚΟΛ 0-4 Η ΑΕΛ σκοράρει ξανά, δεύτερο προσωπικό γκολ για τον Μίντσεφ.

87′ ΓΚΟΛ 1-4 Μειώνει η ΑΕΖ με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χρίστου. Φέρει ευθύνη ο Ολιβέιρα.

90’+4 ΓΚΟΛ 1-5 Και πέμπτο γκολ για την ΑΕΛ, με τον νεαρό Χριστοδούλου στην τελευταία φάση του ματς.