aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ – Ολυμπιακός 3-0: Ξέσπασε και VARεσε! (vid)

ΑΕΛ – Ολυμπιακός 3-0: Ξέσπασε και VARεσε! (vid)

Ξέσπασε η ΑΕΛ! Οι γαλαζοκίτρινοι επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας με 3-0 του Ολυμπιακού στο Τσίρειο για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο νεαρός Ανδρέου (9’) με το «παρθενικό» του γκολ και ο Τσέποβιτς, που σκόραρε δις (21’, 43’), έδωσαν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Λεμεσού.

Καθοριστική ήταν η τριπλή παρέμβαση του VAR, στα λάθη του διαιτητή Αργυρού και του βοηθού του Σωτηρίου, που… έσωσε την αναμέτρηση. Άρεσε η ομάδα που παρουσίασε ο Σάββας Παντελίδης, στο πρώτο του ματς στο Τσίρειο, οδηγώντας την ΑΕΛ στην πρώτη της νίκη δύο μήνες μετά (19/10). Γκολ μετά από έξι διαδοχικά ματς «ανομβρίας» πέτυχαν οι λεμεσιανοί, που πλέον με 15 βαθμούς μείωσαν την απόσταση από την πρώτη εξάδα. Επόμενος αντίπαλος η Ομόνοια στο ΓΣΠ, την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου για το εξ αναβολής ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής.

Τρίτη ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς για τον Ολυμπιακό. Κατώτεροι των περιστάσεων οι μαυροπράσινοι, στο πρώτο μέρος, γνώρισαν μοιραία μια ακόμα ήττα και με 16 βαθμούς έπεσαν στην όγδοη θέση. Επόμενος αντίπαλος η ΑΕΚ, τη Τρίτη 4 Ιανουαρίου 2022, στο ΓΣΠ, για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Άκρως αποτελεσματική, η ΑΕΛ έστησε… πάρτι στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν, σχεδόν το απόλυτο ευστοχίας, έχοντας καταφέρει να σκοράρουν τρία γκολ σε τέσσερις τελικές προσπάθειες.

Του VAR έγινε το πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά ο διαιτητής Αργυρού υπέδειξε στο 2ο λεπτό πέναλτι υπέρ των μαυροπράσινων, για χέρι του Τεϊσέιρα σε γύρισμα του Μανρίκε. Μετά από παρέμβαση του VAR, πήγε στο on field review και είδε τη φάση, αλλάζοντας την αρχική του απόφαση. Λίγα λεπτά αργότερα (9’) το VAR χρειάστηκε να επέμβει ξανά. Ο νεαρός Ανδρέου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ανοίγοντας το σκορ για τη λεμεσιανή ομάδα, ο βοηθός διαιτητή (Σωτηρίου) όμως σήκωσε τη σημαία του για οφσάιντ. Η φάση εξετάστηκε και τελικά το γκολ μέτρησε κανονικά και η ΑΕΛ πήρε τελικά το προβάδισμα.

Πριν καλά-καλά προλάβει να αντιδράσει η ομάδα του Τακτακαλά, δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Αυτή τη φορά ήταν ο Τσέποβιτς που «πλήγωσε» τους φιλοξενούμενους. Στο 21’ μετά τη σέντρα του Μαζάν από αριστερά, έπιασε στον… ύπνο την άμυνα του Ολυμπιακού ο Σέρβος, και με κοντινή προβολή σκόραρε. Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να έχουν στην κατοχή τους την μπάλα, με τους παίκτες του Γιώργου Πετράκη να μοιάζουν ανήμποροι να αντιδράσουν.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (43’), οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Σαμπίνια στον Σάντος. Αρχικά ο Αργυρού έδωσε συνέχεια, το VAR όμως επενέβη ξανά, για τρίτη φορά, καλώντας τον για να δει τη φάση στο on field review. Μετά την επανεξέταση της φάσης άλλαξε την απόφαση του, υποδεικνύοντας την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσέποβιτς, ο οποίος ήταν εύστοχος και γράφοντας το 3-0 έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα.

Διαχείριση δυνάμεων έκανε στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λεμεσού. Με το… μυαλό στο ντέρμπι της Τετάρτης κόντρα στην Ομόνοια, οι γαλαζοκίτρινοι έριξαν ρυθμό και αρκέστηκαν στο να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα. Κάτι που κατάφεραν με σχετική ευκολία, αφού ο Ολυμπιακός, πέραν των φάσεων, με Μάντζη (63’) και τα δοκάρια Γκουστάβο – Γουίλσον (64’), όσο κι αν προσπάθησε δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Το 3-0 που διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος έμεινε μέχρι τέλους…

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Ζντραφσκόσκι, Ριέρα (76′ Ρέινολντς), Ανδρέου (57′ Τόρες), Παπαφώτης (85′ Μάζουρεκ), Πελέ (57′ Έουλερ), Τσέποβιτς (85′ Τσάβες).

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Φώτη (67′ Νάνι), Ντιανέ, Σαμπίνια, Μανρίκε (76′ Χριστοδούλου), Μουκτάρης (31′ Γκουστάβο), Κονφέ, Σαρφό, Σάλι (46′ Μάντζης), Κα (67′ Πεχλιβάνης), Γουίλσον.

Σκόρερ: Ανδρέου 9′, Τσέποβιτς 21′, 45+1′ / –

Κίτρινες: Σάλι, Μανρίκε, Σαμπίνια / Ζντραφκόσκι (τρίτη), Ριέρα (τρίτη), Έουλερ.

Στάδιο: Τσιρείο.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος.

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

AVAR: Γεωργίου Παύλος.

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος.

– Στη σέντρα ο Ολυμπιακός.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό έδειξε ο Αργυρού. Για χέρι του Τεϊσέιρα σε γύρισμα του Μανρίκε. Μετά από παρέμβαση του VAR, πήγε στο on field review και είδε τη φάση ο διαιτητής, αλλάζοντας τελικά την αρχική του.

9′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ με τον νεαρό Ανδρέου. Ο Πελέ έκανε το σουτ, που έβγαλε ο Μολ. Ο νεαρός πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για οφσάιντ, μέτρησε όμως κανονικά μετά από έλεγχο του VAR. Πρώτο γκολ του Ανδρέου με την ΑΕΛ, στην παρθενική του εμφάνιση ως βασικός.

16′ Κίτρινη κάρτα στον Ζντραφσκόσκι, για φάουλ στον Σαρφό. Τρίτη του στο πρωτάθλημα, και χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς της ΑΕΛ (Απόλλωνα ή ΠΑΕΕΚ).

18′ Γύρισμα του Φώτη από δεξιά, δεν μπόρεσε ο Μανρίκε. Το σουτ του από δύσκολη θέση έφυγε άουτ.

20′ Κίτρινη κάρτα και στον Σάλι, για φάουλ στον Ριστέφσκι.

21′ ΓΚΟΛ 2-0 Με τον Τσέποβιτς η ΑΕΛ διπλασιάζει τα τέρματα της. Μετά τη σέντρα του Μαζάν από αριστερά, έπιασε στον… ύπνο την άμυνα του Ολυμπιακού ο Σέρβος, και με κοντινή προβολή σκόραρε.

31′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, πρώτη στο ματς, νωρίς-νωρίς. Γκουστάβο στη θέση του Μουκτάρη. Αλλαγή τακτικής και όχι αναγκαστική.

40′ Μια ακόμα κίτρινη κάρτα, στον Μανρίκε για φάουλ στον Παπαφώτη.

43′ Πέναλτι για την ΑΕΛ. Στο μαρκάρισμα του Σαμπίνια στον Σάντος. Αρχικά ο Αργυρού δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Μετά από παρέμβαση του VAR ο διαιτητής πήγε στο on field review και έδωσε σωστά το πέναλτι και την κίτρινη κάρτα στον κεντρικό αμυντικό του Ολυμπιακού. Κίτρινη κάρτα είδε και ο Θεόδωρος Αντωνίου, για διαμαρτυρίες.

45+1′ ΓΚΟΛ 3-0 Εύστοχος ο Τσέποβιτς από τα ένδεκα βήματα. «Πάρτι» της ΑΕΛ!

– Έξι λεπτά ο έξτρα χρόνος.

– Σχόλιο:  Το σκορ είναι 3-0, αλλά χωρίς το VAR, τα «μαυροπούλια» θα… έχτιζαν «διπλό»!

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Σάλι εκτός, Μάντζης εντός.

– Έχει… παγώσει τον ρυθμό η ΑΕΛ.

57′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, Έουλερ και Τόρες αντί των Πελέ και Ανδρέου αντίστοιχα.

62′ Κίτρινη στον Ριέρα, τρίτη στο φετινό πρωτάθλημα. Χάνει επίσης ένα από τα δύο επόμενα ματς της ομάδας του (Απόλλωνα ή ΠΑΕΕΚ).

63′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Μάντζη από πλεονεκτική θέση να είναι άστοχος και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

64′ Νέα τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενος. Σουτ του Γκουστάβο πήγε στο δοκάρι, ο Γουίλσον από πολύ κοντά πήρε το ριμπάουντ, στέλνοντας την μπάλα ξανά στο δοκάρι.

67′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Νάνι αντί Φώτη και Πεχλιβάνης αντί Κα.

69′ Σουτ του Έουλερ, απομάκρυνε ο Μολ.

70′ Κίτρινη στον Έουλερ για φάουλ στον Σαρφό.

75′ Ρέινολντς αντί Ριέρα για την ΑΕΛ και Χριστοδούλου αντί Μανρίκε για τον Ολυμπιακό.

85′ Οι Μάζουρεκ και Τσάβες στις θέσεις των Παπαφώτη και Τσέποβιτς.