Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΤο 4Χ3 και το 14άρι τερμάτων!

Το 4Χ3 και το 14άρι τερμάτων!

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΜΑΥΡΟΥ

Η Λεμεσός στο πόδι! Το Τσίρειο… φοράει τα καλά του καθώς στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, ΑΕΛ και Απόλλων διασταυρώνουν τα ξίφη τους, σ’ ένα 90λεπτο που οι φίλοι των δύο ομάδων περιμένουν με μεγάλη αγωνία. Ποιος θα είναι ο πιο μάγκας; Ποιος θα κερδίσει την παρτίδα; Ανεξαρτήτως από το τι έκαναν έως τώρα και εν τέλει ποιον ευνοεί το μομέντουμ, πρόκειται δίχως αμφιβολία για ένα σπουδαίο ματς.

Από εκεί και πέρα, δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς τι είχε στο μυαλό του ο Πάμπος Χριστοδούλου όταν έχρισε τον αντίπαλο της ομάδας του ως φαβορί. Γιατί κρίνει πως στο παρόν στάδιο έχει πιο συμπαγές σύνολο; Μήπως για να του φορτώσει το άγχος ή έριξε μια ματιά στο τι λέει η προϊστορία; Γιατί το τελευταίο, το «ανησυχητικό» για τους τυπικά γηπεδούχους απόψε, είναι το γεγονός πως στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις δέχθηκαν ισάριθμες ήττες. Αυτό στριφογύριζε στο μυαλό του Χριστοδούλου;

Συγκεκριμένα οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν πριν από τρεις σεζόν με το ίδιο σκορ τόσο στην πρώτη φάση όσο και στα πλέι οφ (0-1). Την αγωνιστική περίοδο 2014-15 ηττήθηκαν με 1-2 και πέρσι με 0-2. Η τελευταία φορά που κέρδισαν; Τη σεζόν 2012-13. Στη 16η αγωνιστική επιβλήθηκαν με 3-2 (Βουό 53΄, 58΄, Μπεμπέ 83΄/ Γκαρθία 36΄, 55΄) και στην 28η αγωνιστική με 2-1 (Μιγκέλ 11΄, Αραούζο 32΄/ Σερά 44΄).

Κατά την τελευταία δεκαετία, τώρα, στα παιχνίδια όπου η ΑΕΛ ήταν πάντοτε τυπικά γηπεδούχος, μέτρησε τέσσερις νίκες, άλλες τέσσερις ισοπαλίες και πέντε φορές γνώρισε την ήττα. Η ΑΕΛ παραβίασε την αντίπαλη εστία 14 φορές και ισάριθμες μάζεψε την μπάλα από το πλεκτό της.