Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΣτους τελικούς η ΑΕΛ!

Στους τελικούς η ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της σειράς για την ημιτελική φάση των play off του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών, όπου επικράτησε στο «Νίκος Σολομωνίδης» της Αναγέννησης Γερμασόγειας με 74-60, εξασφαλίζοντας την πρόκριση της στους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κεραυνό. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Τζούλια Τόρες με 21 πόντους (23 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Η Αναγέννηση ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 22-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ η ΑΕΛ ήταν ανεβασμένη στην συνέχεια και μέχρι το ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί με 37-36. Οι «γαλαζοκίτρινες» ήταν καλύτερες στην γ’ περίοδο και δημιούργησαν διαφορά δώδεκα πόντων στο σκορ (60-48). Με την λήξη του αγώνα η ΑΕΛ πήρε την νίκη με 74-60.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 37-36, 60-48, 74-60

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας): Τόρες 21, Παπαδούρη 7 (2), Μαυρουδή 12 (4), Αντωνίου 11 (2), Όρλοβιτς 15, Λάρκου 5, Παναγιώτου 3 (1).

Αναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Ξενοδώντος, Πάγκαλος 14 (1), Πιττάκα 7 (1), Γεωργίου 2, Τζόνσον 19 (1), Παυλίδου 6, Παπακωνσταντίνου, Σοφοκλέους 12 (4).