Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΣτις «Αμαζόνες» το ντέρμπι και η ψυχολογία

Στις «Αμαζόνες» το ντέρμπι και η ψυχολογία

Ο Απόλλων ήταν ο κερδισμένος της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πετόσφαιρας γυναικών. Οι γαλάζιες της Λεμεσού νίκησαν με 3-0 σετ την Ανόρθωση ξεχώρισαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο ΑΕΚ και εκτίναξαν την ψυχολογία τους στα ύψη.

Η Ανόρθωση πάλεψε στα δύο πρώτα σετ, αλλά μάλλον επηρεάστηκε από τον τρόπο που τα  έχασε. Είναι ενδεικτικό ότι στο πρώτο σετ προηγήθηκε με 13-8 και 20-15, είχε σετ πόιντ (24-23), αλλά ο Απόλλων είχε τις λύσεις και με Ντουντνίκοβα, Αγκούλο και Ιορδάνους (σ.σ. εκπληκτικά τα σερβίς της) τέλειωσε τα σετ σε 30 λεπτά με 26-24.

Στο δεύτερο σετ ο Απόλλων ήταν μπροστά στο σκορ (12-6 και 15-9), αλλά η «Κυρία» που μείωσε σε 17-16 πήρε κεφάλι (21-22). Ωστόσο, η ομάδα του Στέργιου Φρεγκέσκου είχε τον τελευταίο λόγο και αντέδρασε και με τις Ντουντνίκοβα και Χαραλάμπους να τελειώνουν τις φάσεις πήρε και το δεύτερο σετ με 26-24. Ακόμη και τρίτο σετ η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά προηγήθηκε με 11-6 με κορυφαία τη Σταυρινίδου, αλλά ο Απόλλων ήταν πιο φρέσκος και με περισσότερες λύσεις, έφτασε στο 25-15 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Σε ένα πλήρως ισορροπημένο αγώνα η Αναγέννηση Δερύνεας νίκησε την Ολυμπιάδα Νεάπολης με 3-2 σετ και ξέφυγε ένα βαθμό από την αντίπαλό της. Ουσιαστικά μέτρησε η έδρα και η δίψα της ομάδας του Λοΐζου να φτάσει στη νίκη. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 σετ, είχε τον τρόπο να ισοφαρίσει και να πάρει το δίποντο, έναντι ενός βαθμού της ομάδας της Νεάπολης. Τα σετ: 25-20, 23-25, 15-25, 25-18, 15-10.

Με σχετικά εύκολο διπλό πέρασε από το Γυμνάσιο Λατσιών η ΑΕΛ κερδίζοντας τον Εθνικό Λατσιών με 3-0 σετ και παρέμεινε 4η με 12 βαθμούς. Τα σετ: 18-25, 18-25, 12-25.