Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΠήρε το ντέρμπι και έφυγε νικήτρια από τη Λεμεσό η Ομόνοια

Πήρε το ντέρμπι και έφυγε νικήτρια από τη Λεμεσό η Ομόνοια

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι απέναντι στην ΕΚΑ ΑΕΛ, όπου επικράτησε μέσα στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» στη Λεμεσό με 78-65, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ντέιβιντ Νίκολς με 25 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Μέχρι το 5’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 8-8, ενώ τρία λεπτά πιο μετά η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 14-12. Ακολούθως η Ομόνοια με τέσσερις πόντους τους Κάφι και Μπριτ, πήρε προβάδισμα με 16-14. Οι «πράσινοι» ήταν ανεβασμένοι στην συνέχεια, όπου στα μέσα της περιόδου ήταν μπροστά με 28-20, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στο +18 (43-25).

Κυρίως ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην γ’ περίοδο, όπου στο 26’ το σκορ ήταν στο 55-38 και τέσσερα λεπτά αργότερα στο 59-43. Στο 35’ η ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη ήταν μπροστά με 69-54, ενώ δύο λεπτά μετά η ΑΕΛ μείωσε στους δέκα την διαφορά (73-63). To τέλος του αγώνα βρήκε την Ομόνοια να πανηγυρίζει την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, με 78-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16, 25-43, 43-59, 65-78

ΕΚΑ ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας): Γουόλκερ 12 (1), Δημακόπουλος 24, Εύζωνας 4, Χάρπερ 11 (1), Πιττάκας, Χάμιλτον, Πασιαλής 2, Μονιάτης, Ρέντικας 12 (1).

Ομόνοια (Δημήτρης Κουκούρης): Μπριτ 9, Νίκολς 25 (1), Μάρκου 12 (3), Κάφι 9, Γκιλ 10 (1), Γεωργακούδης, Καραμπατάκης, Τρετιακόβ, Κάμπελ 13 (3).