Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΟλυμπιακός-ΑΕΛ 2-1: «”Μεγάλη Κυρία”, ερχόμαστε» (vid)

Ολυμπιακός-ΑΕΛ 2-1: «”Μεγάλη Κυρία”, ερχόμαστε» (vid)

Ο Ολυμπιακός έκλεισε νικηφόρα το πρωτάθλημα επικρατώντας 2-1 της ΑΕΛ και πάει με τις καλύτερες προϋποθέσεις στον τελικό κυπέλλου του άλλου Σαββάτου (15 Μαΐου) με την Ανόρθωση στο ΓΣΠ. Ήταν άλλωστε το πρώτο τρίποντο εις βάρος των γαλαζοκιτρίνων της Λεμεσού, μετά από τρεις ήττες στα προηγούμενα μεταξύ τους ματς πρωταθλήματος (τους νίκησε όμως δύο φορές στα ημιτελικά του κυπέλλου).

Ο Γκουστάβο πήρε το όπλο του στο πρώτο ημίχρονο και πυροβόλησε δύο φορές. Ο Βραζιλιάνος μέσος επωφελήθηκε από δύο λάθη της άμυνας των γαλαζοκιτρίνων, πρώτα του Δ. Αβραάμ (16’) και ύστερα του Κεραυνού (34’), τιμωρώντας τους με ισάριθμα σουτ. Ενδιαμέσως των δύο τερμάτων, ο Κεραυνός απέκρουσε πέναλτι του Μάντζη (19’), που κέρδισε ο ίδιος για ανατροπή του από τον Πσισιέ.

Το γρήγορο γκολ του νεοεισελθόντα Νικολεττίδη στο 49’, όμως, έβαλε νέα δεδομένα στο παιχνίδι. Η μείωση του σκορ έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, που παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και κυνήγησαν την ισοφάριση με δύο σουτ των Μπάμπιτς (52’) και Α. Γεωργίου (59’), τα οποία εξουδετέρωσε ο Γεωργίου.

Στη συνέχεια ανέβηκαν και πάλι οι γηπεδούχοι και υποχρέωσαν τον Κεραυνό σε αποκρούσεις μετά από καλά σουτ των Ζαχαρίου (63) και Γκουστάβο (68’). Τελικά, παρά τις προσπάθειες ένθεν και ένθεν, το σκορ έμεινε αναλλοίωτο.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης (46′ Μανρίκε), Σωτηρίου, Σαμπίνια (60′ Νάνι), Κυριάκου, Σαρφό, Γαρουφαλιάς, Γκουστάβο, Σάλι (46′ Κα), Ζαχαρίου (64′ Χάνι), Μάντζης (76′ Κοστόφ).

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Κεραυνός, Κυριάκου, Πάντιτς, Πσισιέ (70′ Ευσταθίου), Α. Γεωργίου, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς (46′ Μελαναρκίτης), Παπαφώτης (59′ Μαρνέρος), Δ. Αβραάμ (46′ Νικολεττίδης), Κωνσταντινίδης (70′ Γεωργίου ), Μπάμπιτς.

Σκόρερ: Γκουστάβο 16′, 34 / Νικολεττίδης 49′

Κίτρινες: – / –

Στάδιο: Μακάρειο.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος.

4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης.

VAR: Νικολάου Γιώργος.

AVAR: Ηροδότου Ξένια.

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας.

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

7′ Κεφαλιά του Πάντιτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη, η μπάλα άουτ.

15′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Γκουστάβο, απέκρουσε ο Κεραυνός.

16′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Γκουστάβο έκλεψε την μπάλα από τον Δ. Αβραάμ και με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ.

18′ Αξιολογείται από το VAR ενδεχόμενη ανατροπή του Μάντζη από του Πσισιέ. Ο Φελλάς πάει να δει τη φάση.

19′ Πέναλτι αποφασίζει ο Φελλάς.

19′ Ο Κεραυνός αποκρούει την μπάλα μετά την εκτέλεση πέναλτι του Μάντζη.

23′ Κεφαλιά του Σωτηρίου, η μπάλα άουτ.

34′ ΓΚΟΛ 2-0! Νέο λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, επωφελείται ο Γκουστάβο και πάλι, που με όμορφο εκτός περιοχής σουτ σκοράρει ξανά.

39′ Μακρινό σουτ του Ψάλτη, η μπάλα άουτ.

TEΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

49′ ΓΚΟΛ 2-1! Μετά από εκτέλεση κόρνερ και… σπόντες της μπάλας σε διάφορα σώματα, ο Νικολεττίδης επωφελήθηκε από κοντά και σκόραρε τρία λεπτά από την είσοδό του στο ματς.

52′ Ο Μπάμπιτς σούταρε και ο Μιχαήλ απέκρουσε.

58′ Ο Κα πέρασε δύο αμυντικούς της ΑΕΛ, σούταρε και υποχρέωσε τον Κεραυνό σε διπλή απόκρουση.

59′ Όχι του Μιχαήλ σε καλό εκτός περιοχής σου του Γεωργίου.

63′ O Ζαχαρίου μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά είδε τον Κεραυνό να αποκρούει.

65′ O Κα μπήκε στην περιοχή από δεξιά και συρτή σέντρα, αλλά ήταν δυνατή και δεν πρόλαβε ο Μάντζης να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

68′ O Κα έστρωσε στον Γκουστάβο, ο οποίος σούταρε για να μπλοκάρει ο Κεραυνός με διπλή προσπάθεια.

86′ Καλό σουτ του Ανδρέα Γεωργίου, η μπάλα άουτ.

89′ Σουτ του Μανρίκε από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.