aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΟ Άγιος... Ρομό με τα δώρα! (video & pics)

Ο Άγιος… Ρομό με τα δώρα! (video & pics)

Με σκόρερ τον Αρουαμπαρένα (77′ πεν.) και σωτήρα τον Ρομό που απέκρουσε πέναλτι στις καθυστερήσεις (90′ + 1) η ΑΕΛ πήρε ένα μεγάλης σημασίας τρίποντο στο Τσίρειο κερδίζοντας τη Δόξα με 1-0 κι έτσι θα κάνει ευτυχισμένα Χριστούγεννα στην κορυφή με συγκάτοικο την ΑΕΚ (1η η ομάδα της Λάρνακας που υπερτερεί λόγω της νίκης της επί των γαλαζοκίτρινων στον α’ γύρο).

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού δεν έδειξε ικανή να μπορεί να σημειώσει κάποιο τέρμα, αφου η Δόξα πατούσε καλά στο γήπεδο, όμως, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβαλαν στη… μέγγενη την προσφυγική ομάδα και παρόλο που έχασαν πολλές και καλές ευκαιρίες, ευτύχισαν να λυτρωθούν με τους πρωταγωνιστιές που αναφέραμε πιο πάνω.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημίχρονου δεν φάνηκε να είχε κάποια ομάδα σε μεγάλο βαθμό υπέρ της την υπεροχή. Αμφότερες οι μονομάχοι, πατούσαν καλά στο γήπεδο με την ΑΕΛ να έχει πιο ξεκάθαρες φάσεις συγκριτικά με την αντίπαλό της, ειδικά στο τελευταίο τέταρτο του 45λεπτου, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ. Έτσι το σκορ του ημιχρόνου παρέμεινε «λευκό» μέχρι τη στιγμή που οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, έμοιαζε να βλέπαμε άλλο παιχνίδι, μιας και η ΑΕΛ «σφυροκοπούσε» ανελέητα την εστία του Νέγκρι, χωρίς όμως, να την παραβιάσει. Οι ποδοσφαιριστές του Πάμπου Χριστοδούλου απώλεσαν σπουδαίες ευκαιρίες με αποκορύφωμα ένα δοκάρι του Σόουζα στο 65’, ενώ ο Βραζιλιάνος κυπριοποιημένος κίπερ της Δόξας, ήταν σε μεγάλη βραδιά πραγματοποιώντας εξαιρετικές αποκρούσεις. Οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές που… τραβούσαν επίσης τα μαλλιά τους σε χαμένες ευκαιρίες της ΑΕΛ είναι οι Αρουαμπαρένα, Φορτούνα, Ζούνιορ και Μπουένο.

Παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, η τύχη δεν θέλησε να εγκαταλείψει την ομάδα του Λιμανιού, μιας και ο Φορτούνα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Εντμάρ στο 76’ και στο 77’ ο Αρουαμπαρένα το μετέτρεψε σε γκολ, και αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο καρποφόρησε η υπεροχή των γαλαζοκίτρινων.

Η Δόξα έδειξε μέχρι τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης έδειξε να μην μπορεί να διεκδικήσει όφελος από την αναμέτρηση στο Τσίρειο, ωστόσο, μία αδράνεια του Αϊρόσα (κλώτσησε τον Μπεμπέτο σε προσπάθειά του να απομακρύνει στο 90’) ήταν αιτία να κερδίσει πέναλτι η ομάδα της Κατωκοπιάς.

Και επειδή η τύχη όπως προαναφέραμε είναι με τους δυνατούς, ο Ρομό στο 90′ + 1 εξουδετέρωσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Παουλίνιο πέφτοντας σωστά και αποκρούοντας στη δεξιά γωνία και ακολούθως η ΑΕΛ διαφύλαξε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά της και πήρε άλλο ένα σημαντικό τρίποντο.

Δείτε φωτορεπορτάζ που ακολουθεί και την ταυτότητα

ΑΕΛ (Πάμπος Χριστοδούλου): Ρόμο, Αϊρόσα, Σιέλης, Ζούνιορ, Μπαμπάνκο, Γεωργιάδης (78′ Σαβάν), Σόουζα, Σοάρες, Φορτούνα, Μπουένο (68′ Ουέλιγκντον), Αρουαμπαρένα (85′ Μ. Νικολάου).

Δόξα (Κάρλος Κορβεράν): Νέγκρι, Παουλίνιο, Λεονάρντο, Σεράν, Εντμάρ, Φοφανά (68′ Κάστρο), Ενινφούλ, Πουτζιουρής, Δημητρίου (80′ Μπεμπέτο), Κένιντι, Ρούντι.

Στάδιο: Τσίρειο.

Σκόρερ: 77′ πεν. Αρουαμπαρένα.

Κίτρινες: 90′ + 4 Αρουαμπαρένα (4η).