Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥNικήτρια η ΑΕΛ στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ

Nικήτρια η ΑΕΛ στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ

Τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η ΑΕΛ στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ μέσα στην Λεμεσό με 66-41. To παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο με το σκορ να φθάνει στο 9-9.

Στην συνέχεια οι “γαλαζοκίτρινες” της Λεμεσού ανέβασαν στροφές καταφέρνοντας να δημιουργήσουν διαφορά δέκα πόντων μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-23). Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε στην συνέχεια, προσπαθώντας να μειώσει στο σκορ, με την ΑΕΛ όμως να καταφέρνει στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι μπροστά στο σκορ με 45-29. Με την λήξη του αγώνα η ομάδα της Λεμεσού έφυγε με την νίκη με τελικό σκορ 66-41.

Κορυφαία του αγώνα η Παπαδοπούλου με 17 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ ξεχώρισαν επίσης οι Αγαπίου και Όρλοβιτς με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από τον ΑΠΟΕΛ διακρίθηκε η Γουάλτον με 16 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-9, 33-23, 45-29, 66-41

ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Παβίσεβιτς 4, Λάρκου 9 (1), Μαυρουδή 4, Αγαπίου 14, Παπαδοπούλου 17 (3), Όρλοβιτς 12, Παπαδούρη 2, Αντωνίου 2, Δρουσιώτου, Σωκράτους, Μενελάου, Στυλιανού

ΑΠΟΕΛ (Νέμανια Μπιέντοφ): Γουάλτον 16, Χριστοδούλου 4, Ιωάννου 5 (1), Κούλουρου 10 (1), Σιάλου 4, Ακανθιώτη, Γεωργίου, Παπαγιάννη, Κατσουρή, Αμπουαλγουάνα, Παντζιαρά