Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΝέα Σαλαμίνα – ΑΕΛ: Πρόκριση με αχ και βαχ (vid)

Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΛ: Πρόκριση με αχ και βαχ (vid)

Με αχ και βαχ η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου και θα βρεθεί στην κλήρωση της 22ης Μαρτίου, ώστε να διατηρήσει τα σκήπτρα της κυπελλούχου. Παρά την ήττα με 1-0 από τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος», το 2-0 υπέρ των γαλαζοκιτρίνων, του πρώτου αγώνα στο «Τσίρειο» ήταν αρκετό για να της δώσεις την πρόκριση.

Το εμπόδιο του 2-0 από τον πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων παιχνίδι κυπέλλου αποδείχτηκε πολύ ψηλό για τους ερυθρόλευκους. Το γκολ του Σιαθά στο 56’ έδωσε ελπίδες πρόκρισης για την ομάδα του Χρύση Μιχαήλ, στο ντεμπούτο του Κύπριου τεχνικού στον πάγκο της προσφυγικής ομάδας, που ωστόσο δεν κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ που θα ισοφάριζε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα.

Σε ένα φτωχό από πλευράς θεάματος και ευκαιριών, με μόλις μια τελική προσπάθεια των γηπεδούχων, το πρώτο ημίχρονο έληξε στην λευκή ισοπαλία, χαρακτηριστικό του κλειστού παιχνιδιού των δύο ομάδων. Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ είχαν η κάθε μια τα δικά της καλά διαστήματα, με τους γαλαζοκίτρινους να έχουν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος, χωρίς όμως να καταφέρνουν να δημιουργήσουν ουσιαστικές απειλές μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα μπήκε με περισσότερη διάθεση να επιτεθεί. Νωρίς και μόλις ένδεκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους οι ερυθρόλευκοι εξαργύρωσαν την επιθετική τους πρωτοβουλία. Στο 56’ μετά από σέντρα του Κονφέ, ο Σιαθάς νίκησε στην ενάερια μονομαχία τον Κέρκεζ και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Βοζίνια. Έκτοτε οι γηπεδούχοι έψαξαν το δεύτερο γκολ, που θα έφερνε στα ίσα το συνολικό σκορ των δύο αγώνων, ρίσκαραν, ωστόσο οι προσπάθειες τους δεν απέφεραν καρπούς. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τη Νέα Σαλαμίνα να παίρνει μια νίκη χωρίς αντίκρισμα και την ΑΕΛ παρά το ότι δεν ικανοποίησε να παίρνει την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Νέα Σαλαμίνα (Χρύσης Μιχαήλ): Βεσελόφσκι, Καμισοκό (42′ Τσμοβς), Χριστοφόρου, Μπρένο, Παύλου, Μουστιβάρ, Σανκό (46′ Κονφέ), Σιαθάς (66′ Ντοβεντρού), Κρέχιν (66′ Οσέι), Βαρέλα (82′ Πική), Ντανίλο.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, X. Κυριάκου, Κέρκεζ, Πσισιέ, Έουλερ (61′ Αντωνίου), Μεντόγεβιτς, Αντάμοβιτς (82′ Ζντρασκόφσκι), Ριέρα, Τόρες, Αβραάμ (61′ Ντανίλο), Μπάμπιτς (67′ Μαέ).

Σκόρερ: Σιαθάς 56′ / –

Κίτρινες: Βαρέλα, Κονφέ, Πική / Μεντόγιεβιτς, Ριέρα.

Στάδιο: «N. PAPAS GROUP – Αμμόχωστος Επιστροφή».

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

Α’ Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης.

Β’ Βοηθός: Καλογήρου Μάριος.

4ος: Αντωνίου Μάριος.

VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος.

AVAR: Δημητριάδης Μάριος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννου Μιχάλης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Μακρινό σουτ του Βαρέλα, πάνω από την εστία του Βοζίνια.

12′ Κίτρινη κάρτα στον Μεντόγιεβιτς για φάουλ στον Σιαθά.

15′ Χωρίς ουσιαστική απειλή μπροστά από τις δύο εστίες.

24′ Πρώτη καλή στιγμή, για την ΑΕΛ με ατομική ενέργεια του Μπάμπιτς, που από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, το οποίο έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βεσελόφσκι.

30′ Επικίνδυνη σέντρα του Έουλερ, δεν μπόρεσε ο Μπάμπιτς να μπει στην πορεία της μπάλας.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα για φάουλ στον Ριέρα.

34′ Ο Ριέρα από καλή θέση στην περιοχή έκανε το σουτ, έβαλε την κόντρα ο Καμισοκό, σε κόρνερ η μπάλα.

38′ Αποχωρεί τραυματίας ο Καμισοκό, τραυματίστηκε στην προηγούμενη φάση με την κόντρα που έβαλε στο σουτ του Ριέρα.

42′ Ο Τσμοβς στη θέση του τραυματία Καμισοκό.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα για φάουλ στον Ντανίλο.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους, Κονφέ στην θέση του Σανκό.

56′ ΓΚΟΛ Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα, με τον Σιαθά. Ο Κονφέ έβγαλε την σέντρα από δεξιά, με τον Σιαθά να κερδίζει τον Κέρκεζ στην ενάερια μονομαχία και να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίκτυα.

59′ Κίτρινη κάρτα στον Κονφέ.

61′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, Ντανίλο και Αντωνίου στις θέσεις των Αβραάμ και Έουλερ.

66′ Διπλή αλλαγή και για τη Νέα Σαλαμίνα. Ντουβεντρού και Οσέι αντί Σιαθά και Κρέχιν.

67′ Μαέ στη θέση του Μπάμπιτς.

72′ Κεφαλιά του Μαέ, πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι.

73′ Από πολύ καλή θέση ο Αντωνίου έκανε το σουτ στην κίνηση, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας.

74′ Σουτ του Οσέι, πολύ ψηλά έξω.

82′ Πική στη θέση του Βαρέλα.

82′ Ζντρασκόφσκι αντί του Αντάμοβιτς.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Πική για σκληρό φάουλ στον Ριέρα.

90+2′ Από καλό σημείο ο Τόρες έκανε το σουτ, πάνω από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι.