Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥLive: Παραλίμνι - ΑΕΛ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: Παραλίμνι – ΑΕΛ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η ΑΕΛ επικράτησε 1-0 εκτός έδρας του Παραλιμνίου και επέστρεψε στις νίκες, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, σε ένα παιχνίδι που σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη. Σκόρερ ο Μιραλάς με εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παραλίμνι (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν (32′ Κοτσώνης), Ντρέκσα, Γεβρέμοβιτς, Κατσιάρης (57′ Λουσέρο), Βούκσεβιτς (81′ Μαυρουδής), Ντιαβαρά, Μέιρα, Λαμί, Κωνσταντίνου (81′ Φλουρής).

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Μουριέλ, Σάντος (80′ Φραντζής), Τεϊσέιρα, Μπιλοβάρ, Τζαλμά, Κάσα, Ζντραφκόφσκι, Τσιμπολά,  Σίς, Μιραλάς, Μιλιντσεάνου (66′ Μπεραχίνο).

AVAR: Ευαγόρου Ευαγόρας.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαΐδης Χρίστος.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

10′ Χωρίς φάση στο παιχνίδι, με την ΑΕΛ να δυσκολεύεται να δημιουργήσει και το Παραλίμνι να καραδοκεί για την κόντρα, χωρίς για την ώρα να γίνεται με τη σειρά της επικίνδυνη.

11′ Πρώτη φάση στο ματς. Ο Κόστιτς έδιωξε σε κόρνερ έπειτα από κοντινό σουτ του Μιλιντσεάνου.

17′ Ο Κωνσταντίνου δεν έκανε όπως θα ήθελε το σουτ από κοντά και χάθηκε η ευκαιρία για τους γηπεδούχους.

32′ Αναγκαστική αλλαγή για το Παραλίμνι, ο Κοτσώνης στη θέση του Έχμαν.

33′ Ο Μιραλάς εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, η μπάλα στο τείχος και κόρνερ.

34′ Ελέγχεται ενδεχόμενο πέναλτι από το VAR, πιθανότητα για χέρι. Δεν υπάρχει λέει το VAR.

35′ Μετά το κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Μιλιντσεάνου, αυτός σούταρε από κοντά, αλλά πάλι ο Κόστιτς του είπε όχι.

45′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

45′ Πέναλτι για την ΑΕΛ. Ο Κοτσώνης ανέτρεψε τον Κάσας. Σωτσή η υπόδειξη του Σολωμού.

45’+2 ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μιραλάς πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της ΑΕΛ από το σημείο του πέναλτι.

50′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

319558523 670088827905758 7534160577364588519 N

Σχόλιο: Χωρίς να εντυπωσιάζει, η ΑΕΛ είναι καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε μπάλα περισσότερο, είχε τις ευκαιρίες με τον Μιλιντσεάνου (11′, 35′) και πήρε τελικά το προβάδισμα χάρις στο πέναλτι του Μιραλάς, που σωστά καταλογίστηκε από τον Σολωμού για ανατροπή του Κάσας από τον Κοτσώνη.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

52′ Έκανε φτερά μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σε αντεπίθεση, ο Μιραλάς πάσαρε στον Κάσας, αυτός έχασε όμως τον βηματισμό, άργησε να σουτάρει και έδωσε στον Κόστιτς να προσθέσει άλλη μια σωτήρια απόκρουση.

54′ Άλλη μια απόκρουση του Κόστιτς, πιο δύσκολη αυτή τη φορά, μετά από δυνατό σουτ του Τσιμπόλα.

56′ Κεφαλιά του Κατσαρή μετά από κόρνερ, η μπάλα άουτ.

57′ Ελέγεχεται ενδεχόμενο πέναλτι στην περιοχή της ΑΕΛ. Όχι λέει ο διαιτητής από το βανάκι Κωνσταντίνος Φωτίου.

71′ Άλλη μια τεράστια φάση με τον Κόστιτς να σταματά τον Μιραλάς, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει ανενόχλητος από κοντά.

90’+ Πέντε λεπτά καθυστέρησης.

90’+1 Λανθασμένα σταματά τον Ντιαβαρά για φάουλ ο διαιτητής, καθώς ο Φραντζής έχασε τον βηματισμό του και έπεσε μόνος του κάτω. Ο επιθετικός της ‘Ενωσης έμπαινε μόνος στην περιοχή.

90’+6 Τέλος παιχνιδιού.