aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥ«Λιονταρίσιο» διπλό και τώρα ντέρμπι κορυφής (vid & pics)

«Λιονταρίσιο» διπλό και τώρα ντέρμπι κορυφής (vid & pics)

ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΑΒΡΙΗΛ

Με την «ψυχή στο στόμα» κέρδισε η ΑΕΛ την Αλκή Ορόκλινη (3-1) και έφτασε ξανά μια ανάσα από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ (βρίσκεται στο -1 από την κορυφή). Προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, «έπαιξε» με την φωτιά στο δεύτερο, ωστόσο «χαμογέλασε» και ετοιμάζεται για ντέρμπι κορυφής με τον ΑΠΟΕΛ.

Η Αλκή πάλεψε, μείωσε στο σκορ (71’ Μπελαμεϊρί), στάθηκε άτυχη σε κάποιες περιπτώσεις και έπεσε «μαχόμενη». Στην 2η θέση η ΑΕΛ και στους 37 βαθμούς, στους 14 βαθμούς και στην 9η θέση παρέμεινε η «Αθάνατη».

Σκόρερ για την ΑΕΛ οι Μακρής (23′), Ντα Σίλβα (27′) και Μαρκόσκι (90+4′), για την Αλκή το γκολ πέτυχε ο Μπελαμεϊρί (71′).

Μέσα σε τέσσερα λεπτά πήρε ισχυρό προβάδισμα

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες με την ΑΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Αλκή να περιμένει τους γαλαζοκίτρινους στο δικό της μισό. Με το χρόνο να περνάει η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ έβαζε περισσότερη πίεση στην ομάδα της Αλκής Ορόκλινης.

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει ισχυρό προβάδισμα νίκης, καθώς κατάφερε να σκοράρει δύο τέρματα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Αρχικά, ο Μακρής εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Σίλβα και νίκησε τον Πάρντο (23’, 1-0). Στην συνέχεια ο «σπεσιαλίστας» Ντα Σίλβα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ (27’, 2-0).

Μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, η Αλκή Ορόκλινη πίεσε και είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να μειώσει, ωστόσο ο Πρόσεκ δήλωσε «παρών» και έτσι η ΑΕΛ κατηφόρισε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού έχασαν μοναδική ευκαιρία για να αυξήσουν κι άλλο τον δείκτη του σκοερ (40’ Αβραάμ), καθώς ο Κύπριος διεθνής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα σε κενή εστία.

Τα βρήκε «σκούρα» η ΑΕΛ, αλλά τα κατάφερε!

Η ομάδα του Κώστα Σακκά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να τα δώσει όλα για όλα. Κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε την ΑΕΛ και κατάφερε να μειώσει στο σκορ (71’, Μπελαμεϊρί). Ο Αλγερινός άσος της «Αθάνατης» εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Ακόστα και με κεφαλιά έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Στην συνέχεια, η ΑΕΛ οπισθοχώρησε, η Αλκή πίεσε και έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες (83’ Κάρλος, 84’ Μπελαμεϊρί) για να ισοφαρίσει τον αγώνα. Οι ποδοσφαιριστές του Κέρκεζ, έπαιξαν με το ρολόι και λίγο έλειψε να την «πατήσουν», ωστόσο στο τέλος πέτυχαν και τρίτο γκολ (90+4’, Μαρκόσκι) χαμογέλασαν και πήραν ένα πολύ σημαντικό «τρίποντο» για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

-3η κίτρινη δέχθηκαν οι Νιλς Τεϊσέιρα και Ντόσα Ζούνιορ που χάνουν τον ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ.

Αλκή (Κώστας Σακκάς): Πάρντο, Κυπριανού, Σταρόκιν, Φλόρες, Χριστοφή, Ακόστα (89′ Βασιλείου), Τραϊσέφσκι (56′ Καντάτσια), Σπόλιαριτς, Σταύρου (68′ Τριμπό), Μπελαμεϊρί, Κάρλος.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Πρόσεκ, Ντόσα, Λαφράνς, Ν.Τεϊσέιρα, Γουίλερ, Αβραάμ, Γκαθτανιάγα, Σίλβα (74′ Φιντέλις), Άλεξ ντα Σίλβα (88′ Μαρκόσκι), Μακρής, Χουράδο (60′ Αντόνια).

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+4′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ, 3-1! Σκόρερ ο Μαρκόσκι.

90′ Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

84′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή, αυτή την φορά η κεφαλιά του Μπελαμεϊρί πέρασε μόλις άουτ.

83′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Αλκή! Ο Ιβάν Κάρλος έφερε την μπάλα μπροστά του βγήκε απέναντι στον Πρόσεκ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

71′ ΓΚΟΛ για την Αλκή, 2-1! Ο Μπελαμεϊρί βάζει την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

45′ ΗΜΙΧΡΟΝΟ (2-0)

40′ Μετά από κίνηση εκτός περιοχής ο Χουράδο δίνει πάσα τρύπα στον Μακρή ο οποίος στρώνει στον Αβραάμ και αυτός προ κενής εστίας αστοχεί

38′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Αλκή. Ο Μπελαμεϊρί έκανε το γύρισμα στην περιοχή προς τον Σταύρου με τον Πρότσεκ να κάνει πραγματικά μια εντυπωσιακή απόκρουση.

27′ ΓΚΟΛ! Δεύτερο για την ΑΕΛ με τον Άλεξ ντα Σίλβα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ!

23′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Αντρέας Μακρής εκμεταλεύτηκε την κάθετη του Σίλβα και έκανε το 1-0.

8′ Πρώτο σουτ από πλευράς ΑΕΛ με τον Λεάντρο Σίλβα να δοκιμάζει το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.