Η ΕΘΑ «πάτησε» την ΑΕΛ στο σπίτι της!

Την εντός έδρας νίκη πανηγυρίζει η ΕΘΑ Έγκωμης η οποία επικράτησε στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία της ΕΚΑ ΑΕΛ με 92-77, σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με την ΕΘΑ να εμφανίζεται βελτιωμένη στην συνέχεια και να δημιουργεί διαφορά στο σκορ στην δεύτερη και τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ μείωσε στο σκορ και διεκδίκησε την νίκη, με την ΕΘΑ ωστόσο να διατηρεί το προβάδισμα της και να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνος από το παιχνίδι. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Τρέβιν Παρκς με 34 πόντους (3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Ντάστιν Τόμας με 28 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα στάδια του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι στο 6-6 μέχρι το 4’, ενώ τρία λεπτά πιο μετά στο 12-12. Στην συνέχεια η ΑΕΛ πέτυχε πέντε πόντους ενώ δέχθηκε δύο, παίρνοντας προβάδισμα με 17-14, με τον Σμιθ στην συνέχεια να καρφώνει και να μειώνει σε 17-16 για την ΕΘΑ. Μέχρι το 9:30 η ΑΕΛ σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Ντεόντρε Παρκς, δύο ο Παλάλας) και έφερε το σκορ στο 22-16, με τον Τρέβιν Παρκς να σημειώνει τρίποντο για την ΕΘΑ πριν το φινάλε της περιόδου και να μειώνει σε 22-19.

Η ΕΘΑ μπήκε με όρεξη στην β’ περίοδο και μέχρι το 11:30 πέτυχε επτά πόντους, ενώ δέχθηκε ένα, παίρνοντας προβάδισμα με 26-23. Στο 12:30 το σκορ ήταν στο ισόπαλο 29-29, με την ΕΘΑ στο επόμενο ενάμιση λεπτό να σημειώνει τέσσερις πόντους με τους Σμιθ-Τομάς, παίρνοντας προβάδισμα με 33-29. Έως το 15’ το σκορ ήταν στο 36-31 για τους γηπεδούχους, ενώ στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Πιττάκας για ΑΕΛ, Τόμας για ΕΘΑ) με το σκορ να πηγαίνει στο 38-33. Στα τελευταία στάδια του αγώνα η ΕΘΑ ήταν καλύτερη και κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να δημιουργήσει διαφορά δέκα πόντων, με το σκορ να είναι στο 47-37.

Με δύο πόντους του Ράιτ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ, με την ΕΘΑ να απαντάει με δώδεκα σερί πόντους (επτά ο Τρέβιν Παρκς, τρίποντο ο Χρίστου, δύο ο Φλέμινγκ) με το σκορ να οδηγείται στο 61-39. Στο 27:30 η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες έφθασε στους εικοσιένα πόντους, με την ΕΘΑ να προηγείται με 65-44. Με το τέλος της περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» ήταν μπροστά στο σκορ με 69-48.

Η ΑΕΛ μπήκε στην δ’ περίοδο με σκοπό να μειώσει στο σκορ για να μπει στην διεκδίκηση της νίκης, με τους φιλοξενούμενους έως το 33’ να μειώνουν σε 76-60. Στο επόμενο δίλεπτο η ΕΘΑ με πέντε πόντους του Τομάς έφερε την διαφορά ξανά στους εικοσιένα (81-60). Στο 35’ η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 82-62, με την ΑΕΛ στο επόμενο ενάμιση λεπτό να πετυχαίνει οκτώ πόντους και να μειώνει σε 82-70.

Στο 37’ η ΕΘΑ με δίποντο του Τρέβιν Παρκς έφερε το σκορ στο 84-70, με την ΑΕΛ να απαντάει με τρίποντο του Πιττάκα και τέσσερις πόντους από τους Ράιτ και Ντεόντρε Παρκς, μειώνοντας σε 84-77 μέχρι το 38:15. Μέχρι το φινάλε του αγώνα η ΕΘΑ πέτυχε άλλους οκτώ πόντους (πέντε ο Τρέβιν Παρκς, τρεις ο Φλέμινγκ) φέρνοντας το σκορ στο τελικό 92-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-37, 69-48, 92-77.

ΕΘΑ (Χάντι Ελ Χατζ): Παναγιώτου, Τόμας 28 (1), Παρκς 34 (3), Φλέμινγκ 10 (1), Χιλ 6, Κωνσταντίνου, Παπάμιχαηλ, Χρίστου 3 (1), Πυρίλλης 3 (1), Κάσινος, Σμιθ 8.

ΕΚΑ ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ): Πιττάκας 14 (2), Ράιτ 14 (1), Τάγκσλεϊ 4, Παρκς 15 (1), Κένταν 10, Γεωργίου, Παλάλας 5 (1), Πασιαλής 2, Γρίβας 3 (1), Τζάξον 10 (2).