aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΑΕΛ – Βλάζνια 1-0: Προβάδισμα πρόκρισης με το «παρθενικό» του Τσέποβιτς

ΑΕΛ – Βλάζνια 1-0: Προβάδισμα πρόκρισης με το «παρθενικό» του Τσέποβιτς

Με το «παρθενικό» γκολ του Στέφαν Τσέποβιτς (με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα), μετά από άψογη συνεργασία με Έουλερ και Μάζουρεκ, η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα πρόκρισης με 1-0, σε βάρος της αλβανικής Βλάζνια για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ στο «Τσίρειο».

Οι γαζαλοκίτρινοι επέστρεψαν με το… δεξί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από δύο χρόνια, μετά τον αποκλεισμό από τον Άρη Θεσσαλονίκης από το Γιουρόπα Λιγκ και έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το υπέρ της αποτέλεσμα καλείται να υπερασπιστεί την ερχόμενη Πέμπτη (29/7) στον επαναληπτικό αγώνα στην Αλβανία.

«Μουδιασμένη» μπήκε στο ξεκίνημα η ΑΕΛ. Αν και οι γαλαζοκίτρινοι είχαν τον έλεγχο της μπάλας, δεν μπορούσαν να φτάσουν στα αντίπαλα καρέ, πέραν ελάχιστων περιπτώσεων. Μια από αυτές τις περιπτώσεις ήταν η φάση του 9ου λεπτού, όταν ο Σάντος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τσέποβιτς έκανε την κοντινή προβολή, ωστόσο δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε. Η Βλάζνια από την πλευρά της δεν είχε διάθεση να κλειστεί πίσω… Στο 19’ με τον Γιονούζι είχε την ευκαιρία της να «παγώσει» το «Τσίρειο», με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.

Ανέβασε σταδιακά ρυθμό στη συνέχεια η λεμεσιανή ομάδα. Δύο δοκάρια ακολούθησαν, αρχικά στο 33’, μετά από πάσα του Έουλερ ο Τσέποβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Ζόγκοβιτς σε πλάγια ωστόσο θέση, έκανε το σουτ «σημαδεύοντας» το οριζόντιο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα (42’) ο Έουλερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, «ανάγκασε» τον Ζόγκοβιτς σε εξαιρετική επέμβαση, με την μπάλα να χτυπά ξανά στο οριζόντιο δοκάρι.

Η πίεση της ΑΕΛ αυξανόταν όσο κυλούσε ο χρόνος, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ ήθελε γκολ πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και το έδειχνε. Τελικά το γκολ ήρθε στο 45+2’, μετά από άψογη συνεργασία Μάζουρεκ, Έουλερ και Τσέποβιτς. Ο Αργεντίνος έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Έουλερ να προτιμά την κεφαλιά – πάσα στον Τσέποβιτς, από να απειλήσει ο ίδιος. Ο Σέρβος κατέβασε εξαιρετικά με το στήθος και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η λεμεσιανή ομάδα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Η Βλάζνια δεν είχε διάθεση να επιτεθεί, έδειξε να προσπαθεί να κρατήσει την ήττα με 1-0. Η ΑΕΛ από την άλλη έψαξε το δεύτερο γκολ, που θα της έδινε ακόμα πιο γερό προβάδισμα πρόκρισης, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Σάντος στο 56’ και Τόρες στο 78’ έφτασαν κοντά, με τον Ζόγκοβιτς όμως να δηλώνει παρών. Στο 90+2’ οι Αλβανοί απείλησαν να «παγώσουν» το «Τσίρειο», με τον Βοζίνια να μπλοκάρει την κεφαλιά του Παλόκα. Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους και οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού έβαλαν τις βάσεις για πρόκριση.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Ριέρα (83′ Γεωργίου), Μεντόγεβιτς, Μάζουρεκ (62′ Πελέ), Τόρες (83′ Μάιντεβατς), Έουλερ (62′ Ντραφκόφσκι), Τσέποβιτς.

Βλάζνια (Τόμας Μπρντάριτς): Ζόγκοβιτς, Γκούριστα, Αντίλι, Ιμάμι, Μπουλάτοβιτς, Γιονούζι (60′ Λατίφι), Κρίμι, Κάλεζιτς (83′ Φάνγκατς), Κρούγια, Κόμπα (60′ Ντιλαβέρ), Γκιουρκβίεκτς (90′ Παλόκα).

Σκόρερ: – / –

Κίτρινες: Μεντόγεβιτς / Γκιουρκβίεκτς.

Στάδιο: Τσίρειο.

Διαιτητής: Μαντς Κρίστοφερ Κρίστοφερσεν (Δανία).

Α’ Βοηθός: Ντένις Γουόλενμπεργκ Ράσμουσεν (Δανία).

Β’ Βοηθός: Όλε Κρόνλικε (Δανία).

4ος: Γιούργκεν Μπούρχαρντ (Δανία).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σέντρα που έγινε από τον Σάντος από δεξιά, ο Τσέποβιτς έκανε την κοντινή προβολή, αλλά δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε.

19′ Πολύ καλή στιγμή για τη Βλάζνια, συρτό σουτ του Γιονούζι, έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Βοζίνια η μπάλα.

23′ Κεφαλιά του Γκιουρκβίεκτς, μπλοκάρει ο Βοζίνια.

33′ Νέα μεγάλη φάση για τη ΑΕΛ! Μετά από πάσα του Έουλερ, Τσέποβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Ζόγκοβιτς, από πλάγια θέση και έκανε το σουτ, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Γκιουρκβίεκτς, για φάουλ στον Μάζουρεκ.

42′ Νέο δοκάρι για την ΑΕΛ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έουλερ, απόκρουσε ο Ζόγκοβιτς με την μπάλα να χτυπάει ακολούθως στο οριζόντιο δοκάρι.

45+2′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ με τον Τσέποβιτς. Έγινε η σέντρα από τον Μάζουρεκ από δεξιά, ο Έουλερ με κεφαλιά – πάσα έδωσε στον Σέρβο που από κοντά είχε εύκολο έργο.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

56′ Έπαιξαν ωραία το ένα – δύο Σάντος και Τσέποβιτς, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το σουτ από καλή θέση εντός περιοχής, έδιωξε σε κόρνερ ο Ζόγκοβιτς.

60′ Διπλή αλλαγή για τη Βλάζνια, Ντιλαβέρ αντί Κόμπα και Λατίφι αντί Γιονούζι.

62′ Διπλή αλλαγή και για την ΑΕΛ. Ζντραφκόφσκι και Πελέ στις θέσεις των Έουλερ και Μάζουρεκ αντίστοιχα.

66′ Μακρινό σουτ του Μεντόγεβιτς, κόντραρε η μπάλα και έφυγε σε κόρνερ.

78′ Ωραία κίνηση και σουτ του Τόρες, απομάκρυνε με δυσκολία σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Βλάζνια.

79′ Κεφαλιά του Ριστέφσκι, μπλόκαρε ο Ζόγκοβιτς.

83′ Νέα διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, Τόρες και Ριέρα εκτός, Μάιντεβατς εντός και Γεωργίου.

83′ Αλλαγή και για τη Βλάζνια, Φάνγκατς στη θέση του Κάλεζιτς.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Μεντόγεβιτς.

90′ Παλόκα αντί Γκιουρκβίεκτς.