aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΑΕΛ – Απόλλων: Aφεντικό της πόλης με βρυχηθμό τίτλου! (vid)

ΑΕΛ – Απόλλων: Aφεντικό της πόλης με βρυχηθμό τίτλου! (vid)

ΑΕΛ φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα. Με μια ολοκληρωτική εμφάνιση οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν 2-1 του Απόλλωνα στο λεμεσιανό ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής και έπεισαν ακόμα και τους πιο δύσπιστους ότι και θέλουν και μπορούν να κατακτήσου το φετινό πρωτάθλημα.

Στο «κάστρο» της, το Τσίρειο Στάδιο όπου γονάτισαν όλοι πλην της Ομόνοιας (1-1) τη φετινή σεζόν με απολογισμό 14 νίκες και μία ισοπαλία σε πρωτάθλημα και κύπελλο η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ «έπνιξε» τον συμπολίτη Απόλλωνα και με τέρματα των Άντονι Γεωργίου (36’) και Μάνουελ Τόρες (75’) πανηγύρισε μια τεράστια επιτυχία.

Η ΑΕΛ επανήλθε στις νίκες μετά τη λευκή ισοπαλία στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», διατήρησε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι το μηδέν παθητικό και προσπέρασε στη βαθμολογία τον Απόλλωνα. Οι γαλαζοκίτρινοι που αγχώθηκαν στο τέλος καθώς αποβλήθηκε στο 90’ με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ντανίλο για δυνατό φάουλ στον Ντιγκινί και είδαν τον Γάλλο να μειώνει σε 2-1 στο 90+3 ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 52 βαθμούς, ένα περισσότερο από τους γαλάζιους και ένα λιγότερο από την πρωτοπόρο Ομόνοια.

Ο Απόλλων ήταν ανύπαρκτος επιθετικά σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο είχε μόνο μία τελική προσπάθεια με μακρινό σουτ του Πέδρο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε για πρώτη φορά στο 86! Ξύπνησε αργά και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ. Ήταν η τέταρτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα και δεύτερη από την ΑΕΛ που ρίχνει την ομάδα στην Τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ήταν η τρίτη φετινή νίκη του Ντούσαν Κέρκεζ επί του Γιάννη Πετράκη στο φετινό πρωτάθλημα, αφού του είχε επιβληθεί και στον αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος όταν ήταν στον πάγκο του Ολυμπιακού.

Με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, τις προσωπικές μονομαχίες να κυριαρχούν και τις δύο ομάδες να είναι διστακτικές ήταν το σκηνικό στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι. Τη διαφορά έκανε το πρώτο γκολ του Άντονι Γεωργίου στο κυπριακό πρωτάθλημα στο 36’ με τον Αγγλοκύπριο εξτρέμ να γίνεται ο 16ος ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ που σκοράρει στο πρωτάθλημα και 17ος σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Κύπριος διεθνής δεν συγχώρεσε το λάθος διώξιμο του Δημήτρη Δημητρίου με τα πόδια. Ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα προσπάθησε να περάσει πάσα στον Ψύχα, ο Τόρες έκλεψε την μπάλα έκανε διαγώνιο σουτ με τον Κύπριο τερματοφύλακα να αποκρούει ασταθώς και τον Γεωργίου να πιάνει στον «ύπνο» τους αμυντικούς των γαλάζιων σκοράροντας σε ανυπεράσπιστη εστία.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη έπαιξε με τη φωτιά άλλες δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο. Στο 4’ οι Ρομπέρζ και Γιούστε έκαναν λάθος ο Γεωργίου έκλεψε την μπάλα από τον Ισπανό όμως το σουτ του απέκρουσε ο Δημητρίου διατηρώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 20’ ο Γιούστε έκανε νέο λάθος, αλλά το σουτ του Αντάμοβιτς κόντραρε στο σώμα του Μαέ. Επιθετικά ο Απόλλων είχε να επιδείξει μόνο το μακρινό σουτ του Πέδρο στο 18ο δευτερόλεπτο και τη σέντρα του Γιαννιώτα που πέρασε παράλληλα της εστίας του Βοζίνια.

Παρά την είσοδο του Νταμπό στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και την μετατροπή του σχηματισμού του Απόλλωνα σε 4-4-2 το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΛ αμύνθηκε υποδειγματικά και δεν κινδύνευσε καθόλου, ενώ στις επιθέσεις της έβγαζε δηλητήριο. Το τέρμα του Ράιαν Μαέ στο 66’ ορθά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όμως εννέα λεπτά αργότερα η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Σκόρερ ο Μάνουελ Τόρες στο 75’ με δυνατό σουτ εντός περιοχής μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ντανίλο, ο οποίος πέρασε σαν σταματημένο τον Ζοάο Πέδρο και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα προς τον συμπαίκτη του.

Η πρώτη ευκαιρία του Απόλλωνα στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 85’ με τον Ντιγκινί να σουτάρει έξω. Στο 90’ ο Ντανίλο δέχθηκε ορθά (με παρέμβαση του VAR) κόκκινη κάρτα για δυνατό φάουλ στον Ντιγκινί, με τον Γάλλο επιθετικό να μειώνει σε 2-1 στο 90+3’ με σουτ εντός περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσεϊρα, Μπουνόζα (70′ Πάντιτς), Έουλερ (80′ Σάντος), Μεντόγεβιτς, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς (59′ Ντανίλο), Τόρες, Γεωργίου (80′ Αβντιγιάι), Μαέ.

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γιαννιώττας (72′ Μπένσοπ), Ψύχας (76′ Bασιλείου), Μάρκοβιτς (82′ Χ. Κυριάκου), Ματέι (46′ Νταμπό), Πίττας, Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί.

Σκόρερ: Γεωργίου 36′, Τόρες 75′ / Ντιγκινί 90+3′

Κίτρινες: Αντάμοβιτς, Μεντόγεβιτς, Τεϊσέιρα, / Μάρκοβιτς, Ντιγκινί, Μπένσοπ.

Αποβολές: 90′ Ντανίλο.

Στάδιο: ΤΣΙΡΕΙΟ.

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος.

Α’ Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης.