aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ – Εθνικός 1-0: VARεσαν τύμπανα εξάδας με Σάντος (vid)

ΑΕΛ – Εθνικός 1-0: VARεσαν τύμπανα εξάδας με Σάντος (vid)

Τύμπανα εξάδας VARεσαν στην ΑΕΛ με μαέστρο τον Μπρούνο Σάντος! Το γκολ του Βραζιλιάνου στο 74’, το οποίο αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, και μέτρησε μέσω του VAR, τρία λεπτά αργότερα, έδωσε στη λεμεσιανή ομάδα τη νίκη, επί του Εθνικού, για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μείωσαν την απόσταση από την πρώτη εξάδα στους έξι βαθμούς, έχοντας και αγώνα λιγότερο από την έκτη Ομόνοια.

Είναι μόλις η πρώτη νίκη των γαλαζοκιτρίνων στο 2022, και μόλις η δεύτερη στα τελευταία δέκα παιχνίδια. Δύσκολη και αγχωτική νίκη, μέσω της οποίας απομακρύνεται από την επικίνδυνη ζώνη και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για πλασάρισμα στις έξι πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος. Πλέον η προσοχή της ΑΕΛ επικεντρώνεται στον αγώνα κυπέλλου της Τετάρτης (26/1), κόντρα στον Απόλλωνα, ως τυπικά φιλοξενούμενη.

Άκρως αξιόμαχος ο Εθνικός, πάλεψε μέχρι τέλους και μάλιστα πίεσε τους γηπεδούχους για το γκολ της ισοφάρισης. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, αλλά ήταν άστοχος. Αυτό που μένει η πικρία μιας ακόμη ήττας, της 14ης στο πρωτάθλημα, που τον διατηρεί στους οκτώ βαθμούς και την τελευταία θέση. Επόμενος αντίπαλος, για τον θεσμό του κυπέλλου, η Δόξα, την οποία η προσφυγική ομάδα θα φιλοξενήσει την Τετάρτη (26/1).

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με αρκετές εκατέρωθεν φάσεις, το μόνο που έλειψε ήταν το γκολ. Η ΑΕΛ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στη μεγαλύτερη διάρκεια, ενώ ο Εθνικός απειλούσε κυρίως μέσω αντεπιθέσεων, και με κινητήριο μοχλό τον Μάζουρεκ. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτο κοντά στο γκολ, πριν ακόμα τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, με τον Τόρες να είναι άστοχος. Με Μιλιντσεάνου απείλησαν δις, στη συνέχεια, στο 27’ και στο 44’, με τον Μολδαβό να στέλνει άουτ την μπάλα στην πρώτη περίπτωση, και τον Χριστοδούλου να λέει «όχι» στη δεύτερη. Η προσφυγική ομάδα είχε τις δικές της καλές στιγμές, με τον Ντούρις (32’) και τον Βοϊτκόφσκι (45+1’), με τον Μέγερι να σταματά και τους δύο.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο. Πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, ήταν όμως αμφότερες άστοχες. Πλησίασα στο γκολ οι φιλοξενούμενοι σε δύο περιπτώσεις με τον Ντούρις στο 48’ και το 61’, ενώ και οι γαλαζοκίτρινοι απείλησαν ενδιάμεσα με το δοκάρι του Ριέρα στο 58’. Στο 74ο λεπτό ο Σάντος έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, μετά το ριμπάουντ που πήρε στο σουτ του Μαρόσα, που πήγε στο δοκάρι. Το γκολ του Βραζιλιάνου αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μετά από έλεγχο του VAR όμως, μέτρησε κανονικά.

Πίεσε στη συνέχεια ο Εθνικός, «ανάγκασε» τους γηπεδούχους σε σταδιακή οπισθοχώρηση και ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά του αγώνα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση. Ξανά όμως αντιμετώπισε τεράστιο πρόβλημα στην ολοκλήρωση των φάσεων, και μοιραία το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Ζντραφκόσκι, Παπαφώτης (70′ Ρέινολντς), Τόρες (46′ Ριέρα), Ανδρέου (46′ Έουλερ), Μιλιντσεάνου (70′ Μαρόσα), Τσέποβιτς (84′ Αντωνίου).

Εθνικός (Νταβίντ Μπαντία): Χριστοδούλου, Γκόρουμπετς, Άδωνη, Ταράσοφς, Πηλέας, Κ.Ηλία (83′ Καρασάουκς), Κουντόμπιακ, Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (67′ Ιωάννου), Μ. Ηλία (61′ Ζάκπα), Ντούρις.

Σκόρερ: Σάντος 74′ / –

Κίτρινες:  Ζντραφκόσκι, Ριέρα / Μπογκατίνοφ (τρίτη), Κουντόμπιακ (τρίτη).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς για την ΑΕΛ. Ο Μιλιτσεάνου γύρισε από αριστερά, άφησε έξυπνα ο Τσέποβιτς και από το ύψος περίπου του πέναλτι ο Τόρες ήταν αρκετά άστοχος. Έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

9′ Ευκαιρία και για τον Εθνικό, με τον Πηλέα να κάνει το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, πέρασε και αυτό ψηλά άουτ.

14′ Λάθος γύρισμα του Μάζουρεκ με το κεφάλι, έσωσε πάνω στη γραμμή ο Κ. Ηλία. Παραλίγο αυτογκόλ…

17′ Μακρινό σουτ του Τσέποβιτς, άστοχο.

22′ Σουτ του Μάζουρεκ, χτύπησε η μπάλα στον Ριστέφσκι και απομάκρυνε η άμυνα της ΑΕΛ.

27′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Μιλιντσεάνου. Μετά από κόντρα στο σουτ του Ανδρέου, η μπάλα έφτασε στον Μολδαβό, ο οποίος έκανε την προσποίηση και ελευθερώθηκε, το σουτ του όμως από πλεονεκτική θέση ήταν πολύ άστοχο.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Μπογκατίνοφ, ενώ είναι στον πάγκο, για διαμαρτυρίες. Συμπληρώνει τρεις και χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς (ΑΕΚ ή Ομόνοια).

32′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία και για τον Εθνικό, με τον Ντούρις να βρίσκεται απέναντι από τον Μέγερι και να κάνει το σουτ στην κίνηση. Τον νίκησε ο Ούγγρος τερματοφύλακας και έδιωξε σε κόρνερ.

38′ Κίτρινη κάρτα στον Ζντραφκόσκι.

44′ Σουτ του Μιλιντσεάνου εντός περιοχής, έδιωξε με δυσκολία ο Χριστοδούλου.

45+1′ Μια ακόμα φάση, μετά από σέντρα του Γκόρουπετς, απείλησε με το κεφάλι ο Βοϊτκόφσκι. Έδιωξε με τα ακροδάκτυλα ο Μέγερι.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, Έουλερ αντί Ανδρέου και Ριέρα αντί Τόρες.

48′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό, δεν μπόρεσε ο Ντούρις να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα, μετά το γύρισμα του Βοϊτκόφσκι. Ήταν ένα βήμα μπροστά ο Σλοβάκος.

58′ Δοκάρι για την ΑΕΛ! Γύρισε στον Ριέρα ο Μιλιντσεάνου, έκανε το σουτ στην κίνηση, λίγο μέσα από την περιοχή, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χριστοδούλου η μπάλα.

61′ Αλλαγή για τον Εθνικό, Ζάκπα στη θέση του Μ. Ηλία.

66′ Τραγικό λάθος του Μέγερι, προσπάθησε με το πόδινα απομακρύνει το γύρισμα του Πηλέα. Έφτασε η μπάλα στον Ντούρις που έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση, έσωσε την τελευταία στιγμή ο Ριστέφσκι που έβαλε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.

67′ Ιωάννου αντί του Βοϊτσκόφσκι.

68′ Κεφαλιά του Ντούρις, μάζεψε ο Μέγερι.

70′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, εντός Ρέινολντς και Μαρόσα, εκτός Παπαφώτης και Μιλιντσεάνου.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Κουντόμπιακ, είναι η τρίτη. Χάνει ένα από τα επόμενα δύο ματς του Εθνικού (ΑΕΚ ή Ομόνοια).

74′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η ΑΕΛ με τον Σάντος. Μετά το εκτός περιοχής σουτ του Μαρόσα, το οποίο πήγε στο δοκάρι, ο Βραζιλιάνος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ. Μετά από έλεγχο όμως του VAR, τελικά μέτρησε κανονικά. Ήταν καλυμμένος ο ακραίος αμυντικός των γαλαζοκιτρίνων.

271803254 662638155174651 4916882870324787068 N

80′ Σουτ του Έουλερ, πάνω από τα δοκάρια.

81′ Από καλή θέση έκανε το σουτ ο Μάζουρεκ, δίπλα από το δοκάρι του Μέγερι.

83′ Καρασάουκς αντί του Κ. Ηλία.

84′ Αλλαγή και για την ΑΕΛ, Αντωνίου αντί Τσέποβιτς.

85′ Κεφαλιά του Ζάκπα, μπλόκαρε ο Μέγερι.

89′ Κίτρινη στον Ριέρα.

90+2′ Μεγάλη φάση για τον Εθνικό. Το σουτ του Ντούρις έδιωξε με δυσκολία ο Μέγερι.

90+4′ Κεφαλιά του Κουντόμπιακ, πολύ ψηλά.