Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ - Δόξα 0-0: Έλειψε μόνο το γκολ (vid)

ΑΕΛ – Δόξα 0-0: Έλειψε μόνο το γκολ (vid)

ΑΕΛ και Δόξα έφτιαξαν αρκετές ευκαιρίες, κυρίως η γηπεδούχος ομάδας, όμως του έλειψε το γκολ και έμειναν στην άγονη ισοπαλία (0-0) στο Στάδιο «Αλφαμέγα» σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της β’ φάσης του πρωταθλήματος.

Το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν άφησε ικανοποιημένη περισσότερο τη Δόξα, που δίνει μάχη για παραμονή. Ωστόσο, μετά και την ισοπαλία στο άλλο παιχνίδι ανάμεσα στην Καρμιώτισσα και τον Απόλλωνα, η διαφορά έμεινε στους έξι βαθμούς και όλα παίζονται ενόψει της συνέχειας. Η ΑΕΛ, αν και έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη και ήταν η ομάδα που βρέθηκε πιο κοντά στο γκολ, διατήρησε το αήττητο στη β’ φάση.

ΑΕΛ (Αλέξης Γαρπόζης): Ανέστης, Τσούκα (73′ Φραντζής), Μπάστο, Ντε Λούκας, Ντζάλμα, Παπαφώτης, Θεμιστοκλέους (73′ Μεντόσα), Σέρνιτς, Μορέιρα (67′ Μίντσεφ), Ανδρέου (67′ Κα), Μακρής (81′ Σιλβέστρος).

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Αντωνίου, Ε. Κυριάκου, Πούριτς, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Χ. Κυριάκου (46′ Φοφανά), Τραϊτσέφσκι, Ναμπί (64′ Αλσεούς), Βελκόφσκι (90′ Μέσκα), Ασάντε (80′ Χάνι), Τρούγιτς (90′ Σαντίκ).

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

2′ Λάθος του Παπαφώτη, κέρδισε ο Ναμπί που έκανε δυνατό σουτ και υποχρέωσε τον Ανέστη σε δύσκολο απομάκρυνση της μπάλας σε κόρνερ.

6΄Μπαλιά του Μορέιρα από αριστερά, με μία το σουτ από τον Ανδρέου ήταν άστοχο.

8′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Ντζάλμα μόνος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε εκατοστά πάνω από την εστία του Αντωνίου.

11′ Άλλη μια καλή στιγμή για την ΑΕΛ, το σουτ του Θεμιστοκλέους η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

12′ Σουτ του Παπαφώτη πολύ άστοχο.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Τραϊτσέφσκι για τράβηγμα στον Μορέιρα που έφευγε στην αντεπίθεση.

26′ Ατομική ενέργεια του Μορέιρα που μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, απομάκρυνε ο Αντωνίου.

31′ Ο Μορέιρα μόνος από ευνοϊκή θέση δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και αστόχησε.

33′ Δυνατό σουτ του Βαγγέλη Κυριάκου, ο Ανέστης απομάκρυνε με υπερένταση σε κόρνερ.

39′ Κεφαλιά πάσα του Μορέιρα στον Μακρή που έκανε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

42′ Σουτ του Μορέιρα η κόντρα στον Πούριτς και κόρνερ για την ΑΕΛ.

42′ Σουτ του Ντζάλμα κόντρα στον Τραϊτσέφσκι και νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους.

43′ Σουτ του Ανδρέου μάζεψε ο Αντωνίου.

45′ Ένας κεραυνός έφυγε από το πόδι του Προβυδάκη και πάλι ο Ανέστης σε ετοιμότητα έκανε σπουδαία επέμβαση.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Αλλαγή για τη Δόξα. Ο Φοφανά αντί του Χάρη Κυριάκου.

48′ Ο Τρούγιτς μόνος πίέστηκε από τον Ντε Λούκας και σούταρε έξω.

60′ Γύρισμα του Μορέιρα, ο Μακρής από κοντά προ κενής εστίας δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

62′ Μπαλιά του Ανδρέου, κεφαλιά του Μακρή αδύναμη μάζεψε ο Αντωνίου.

64′ Αλλαγή για τη Δόξα. Ο Αλσεούς στη θέση του Ναμπί.

67′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Στον αγώνα οι Κα και Μίντσεφ αντί των Ανδρέου και Μορέιρα αντίστοιχα.

72′ Ο Κα από κοντά έκανε το σουτ απομάκρυνε σε κόρνερ ο Αντωνίου.

73′ Σουτ του Σέρνιτς ήταν άστοχο.

73′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Οι Μεντόσα και Φραντζής αντί των Θεμιστοκλέους και Τσούκα αντίστοιχα.

77′ Κίτρινη στον Ντζάλμα γιατί κλότσησε την μπάλα μακριά, ενώ κέρδισε πλάγιο άουτ η Δόξα.

78′ Ξαφνικό μακρινό σουτ του Ντζάλμα, ο Αντωνίου απομάκρυνε με τα πόδια.

80′ Αλλαγή για τη Δόξα. Στον αγώνα ο Χάνι στη θέση του Ασάντε.

81′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Σιλβέστρος αντί του Μακρή.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαφώτη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Τρούγιτς.

86′ Κίτρινη και στον Τρούγιτς για διιαμαρτυρία.

88′ Κίτρινη κάρτα στον Αλσεούς για φάουλ στον Μεντόσα.

89′ Κίτρινη και στον Μεντόσα για δυνατό μαρκάρισμα στον Τρούγιτς.

90′ Κίτρινη και στον Πούριτς για δυνατό φάουλ στον Σιλβέστρο.

90′ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Μέσα οι Σαντίκ και Μέσκα αντί των Τρούγιτς και Βελκόφσκι αντίστοιχα.