ΑΕΛ – ΑΠΟΕΛ: Η πρωταγωνίστρια και ο κομπάρσος (vid)

Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού επικράτησαν 2-0, έκαναν άλμα δύο θέσεων και «βρυχήθηκαν» για διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Βυθισμένος στην 10η θέση ο ΑΠΟΕΛ

ΤΟΥ ΣΙΜΟΥ ΠΑΦΙΤΗ

Την «καυτή» ανάσα της ΑΕΛ νιώθει ο πρωτοπόρος Απόλλων, αφού οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού επικράτησαν 2-0 του ΑΠΟΕΛ σε εξ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στο Τσίρειο και έκαναν άλμα δύο θέσεων.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ από την τέταρτη θέση ανέβηκε στη δεύτερη με 45 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον πρωτοπόρο συμπολίτη. Ήταν η δέκατη εντός έδρας νίκη της ΑΕΛ και ενδέκατη στο Τσίρειο (κέρδισε και τον Απόλλωνα), όπου παραμένει αήττητη, αφού μετρά δέκα νίκες και μία ισοπαλία (κόντρα στην Ομόνοια). Καλύτερη και πιο ουσιαστική η ΑΕΛ εκμεταλλεύθηκε τα λάθη και τις αδράνειες του ΑΠΟΕΛ και πανηγύρισε μια υπερπολύτιμη νίκη χωρίς να θέλξει με την απόδοσή της.

Στον αντίποδα, ο ΑΠΟΕΛ υστέρησε γι’ άλλο ένα παιχνίδι, τόσο δημιουργικά όσο και ανασταλτικά. Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ και πλήρωσε άλλο ένα τραγικό χέρι παίκτη του εντός περιοχής, το πέμπτο στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Όπως και στο παιχνίδι με τον Απόλλωνα, οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας έδειξαν σφυγμό μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Έτσι, η ομάδα της πρωτεύουσας έμεινε στη 10η θέση με 24 βαθμούς, τρεις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και πέντε κάτω από την 6η Δόξα.

To ματς

Το ημίχρονο στο ντέρμπι του Tσιρείου ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ βρήκε την ομάδα της Λεμεσού να προηγείται με 1-0 χάρις στο γκολ του Τεϊσέιρα (5’). Ντέρμπι που στα πρώτα 45λεπτά δεν είχε μεγάλες συγκινήσεις, με την ΑΕΛ να είναι καλύτερη, πιο δημιουργική και να έχει το προβάδισμα.

Ο Τόρες εκτέλεσε κόρνερ, ο Κέρκες έκανε πισινή κεφαλιά, ο Σάντος με δεύτερη κεφαλιά έδωσε στην μπάλα κατεύθυνση προς την εστία και αφού κτύπησε στο πόδι του Σιέλη έφτασε «λουκούμι» στον Πορτογάλο αμυντικό ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα και πανηγύρισε το πρώτο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Ο Τόρες ήταν όλα τα λεφτά στο πρώτο ημίχρονο, αφού ότι καλό δημιούργησε η ΑΕΛ ήταν από τη δεξιά πλευρά. Ο Ισπανός ταλαιπώρησε τους αντίπαλους αμυντικούς σε 3-4 περιπτώσεις. Επίσης, από τη δική του εκτέλεση κόρνερ προήλθε το γκολ.

Ο ΑΠΟΕΛ υστέρησε αφάνταστα δημιουργικά αφού πέρα από το σουτ του Λουντεμό μόλις στο δεύτερο λεπτό, σε καμιά άλλη περίπτωση δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Βοζίνια.

Η ΑΕΛ, που προηγήθηκε νωρίς, διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμά της, ενώ μπορούσε να φθάσει και σε δεύτερο γκολ με σημαντικότερη στιγμή την κεφαλιά του Μαέ στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Σίλβα.

Ο ΑΠΟΕΛ πατούσε καλύτερα στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει απειλητικός προς την εστία του Βοζίνια. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας έδειξαν τεράστια αδυναμία στην παραγωγή φάσεων και στο 56’ πλήρωσαν άλλη μια γκάφα στη φετινή σεζόν. Δύο λεπτά προηγουμένως ο Ζορζ έπαιξε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή, όμως ο Λούκας Σωτηρίου δεν αντιλήφθηκε την παράβαση.

Αφού η μπάλα πέρασε εκτός παιδιάς ο VAR (Βασίλης Δημητρίου) ενημέρωσε το διαιτητή ότι υπάρχει εξόφθαλμο λάθος και έτσι πήγε στο βίντεο για να δει τη φάση. Κοιτάζοντας τα ριπλέι ο Λούκας Σωτηρίου είδε το χέρι του Πορτογάλου αμυντικού που έπαιξε απρόσεκτα την μπάλα με το χέρι και καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Βέλγος επιθετικός ευστόχησε από τα ένδεκα βήματα και με το όγδοο φετινό του τέρμα έδωσε σημαντικότατο προβάδισμα στην ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ.

Ο ΑΠΟΕΛ έδειξε σημάδια αντίδρασης στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκμεταλλευόμενο και την οπισθοχώρηση της ΑΕΛ, όμως το σουτ του Ζαχίντ (84’) και οι κεφαλιές των Κατσαντώνη και Σιέλη σε διάστημα μερικών δευτερολέπτων στο 85’ δεν βρήκαν στόχο. Στο 89’ καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ σε ανατροπή του Εφραίμ από τον Μπουνόζα, όμως ο Λούκας Σωτηρίου μετά από παρέμβαση του VAR ακύρωσε την απόφασή του καθώς ο Κύπριος εξτρέμ ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Χ. Κυριάκου, Τεϊσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Μ. Αντωνίου, Ζντραφκόσκι, Αντάμοβιτς (74′ Μπουνόζα), Τόρες (90+4′ Κωνσταντινίδης), Μεντόγεβιτς (83′ Έουλερ), Εμαέ (74′ Μπάμπιτς).

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Σίλβα, Νσούε, Ζορζ, Σιέλης, Γαβριήλ (82′ Αποστολάκης), Λουντέμο, Ανουάρ (82′ Σατσιάς), Ζαχίντ, Κλωναρίδης (60′ Κατσαντώνης), Εφραίμ, Μπεν Σαχάρ (73′ Νούχιου).

Σκόρερ: Τεϊσέιρα 5′, Μαέ (πεν) 56′.

Κίτρινες: Μπουνόζα / Ενσούε, Εφραίμ.

Στάδιο: Τσίρειο.

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας.

Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος.

Β’ Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος.