aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ – Ομόνοια 2-1: Της έκανε κίνηση... Ματ με Ντάρμπισαϊρ (vid)

ΑΕΚ – Ομόνοια 2-1: Της έκανε κίνηση… Ματ με Ντάρμπισαϊρ (vid)

Κιτρινοπράσινο βάφτηκε το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 της Ομόνοιας και πήρε εκδίκηση για τις δύο ήττες που δέχθηκε τη περσινή σεζόν από το «τριφύλλι» στην «Αρένα». Οι Λαρνακείς με τέρματα των Ιβάν Τρισκόφσκι (πέναλτι στο 55’) και Ματ Ντάρμπισαϊρ (75’) έδειξαν τα δόντια τους, πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και υποχρέωσαν τους πρωταθλητές σε ήττα από την πρεμιέρα τους στο νέο πρωτάθλημα, καθώς ο αγώνας της 1ης αγωνιστικής με την ΑΕΛ αναβλήθηκε.

Η ομάδα του Νταβίδ Καταλά ήταν πιο απαιτητική στο πρώτο ημίχρονο και εύστοχη στις φάσεις που της παρουσιάστηκαν στην επανάληψη και έφθασε τους τέσσερις βαθμούς. Η Ομόνοια που είχε δοκάρι με τον Τζιωνή στο 61′ μείωσε στο σκορ με τον Φώτη Παπουλή στο 81’ και άγγιξε την ισοφάριση με τον Ελλαδίτη στο 88’. Η είσοδος του πολύπειρου μεσοεπιθετικού έδωσε πνοή επιθετικά στο «τριφύλλι», όμως δεν ήταν αρκετή να αποτρέψει την ήττα. Η επιστροφή των πρασίνων στο γήπεδο όπου πανηγύρισε πέρυσι την κατάκτηση του πρωταθλήματος δεν ήταν η καλύτερη δυνατή για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ που εμφάνισε κενά στο κέντρο της άμυνας.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το γκολ του Ματ Ντάρμπισαϊρ σε βάρος της πρώην ομάδας του. Ο Ντάρμπισαϊρ δεν πανηγύρισε και ύψωσε ιπποτικά τα χέρια στον αέρα σεβόμενος τα τρία χρόνια που πέρασε στο «τριφύλλι» κάτι που εκτιμήθηκε από τους φίλους της Ομόνοιας οι οποίοι τον χειροκρότητσαν.

To ματς

Αρκετά καλό ρυθμό, ένταση, προσωπικές μονομαχίες, φάσεις μπροστά στις δύο εστίες αλλά χωρίς γκολ ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου. Η ΑΕΚ με μπροστάρη τον δραστήριο Άνταμ Γκιούρσκο ήταν πιο απαιτητική και απειλητική στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο κατέγραψε έξι τελικές προσπάθειες εκ των οποίων τρεις στον στόχο. Ο Φαμπιάνο όταν χρειάστηκε σε δύο προσπάθειες του Γκιούρσκο (23’ και 25’) δήλωσε και πάλι «παρών». Καλές στιγμές είχε και η Ομόνοια με την κεφαλιά του Τσέποβιτς (5’) και το σουτ του Ζαχαρίου (7’) να μην βρίσκουν στόχο, ενώ η μακρινή εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ βρήκε εμπόδιο τον Ρουβέν Μαρτίνεθ.

Τα δεδομένα στο παιχνίδι διαφοροποιηθήκαν στο 55’ της αναμέτρησης. Ο Χούμποτσαν ανέτρεψε τον Μάμα στη μεγάλη περιοχή και ο Βασίλης Δημητρίου ορθώς καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Ο Ιβάν Τρισκόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Φαμπιάνο. Στο 61’ η Ομόνοια έφθασε κοντά στην ισοφάριση, όμως η μπάλα στην κεφαλιά του Τζιωνή κτύπησε στο δεξί δοκάρι του Μαρτίνεθ.

Η ζυγαριά άρχισε να γέρνει αρκετά προς τη μεριά των Λαρνακέων στο 75’. Ο Γκαρθία έκανε σέντρα από δεξιά και ο Ματ Ντάρμπισαϊρ σκόραρε σε βάρος της Ομόνοιας με καρφωτή κεφαλιά και «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του. Ο Άγγλος φορ ύψωσε τα χέρια και δεν πανηγύρισε το γκολ, εισπράττοντας το χειροκρότημα από τους φίλους του «τριφυλλιού».

Οι περσινοί πρωταθλητές δεν ύψωσαν λευκή πετσέτα. Αντίθετα, μείωσαν σε 2-1 με τον Παπουλή στο 81’, έπειτα από ωραία πάσα του Κακουλλή, και «άγγιξαν» την ισοφάριση με τον Ελλαδίτη στο 88’, όμως το φαλτσαριστό πλασέ του έφυγε ελάχιστα έξω.

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Μαρτίνεθ, Τάντι, Γκονθάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Γκαρθία, Μάμας (73′ Άμπραχαμ), Γκουστάβο, Ακοράν (85′ Ρόμο), Γκιούρσκο (66′ Eγγλέζου), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊρ (85′ Χρυστοφόρου).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου (77′ Ψάλτης), Λανγκ, Χούμποτσαν (87′ Γιούστε), Λέτσγιακς, Λοΐζου, Γκόμεθ, Μπασιρού, Ζαχαρίου (67′ Παπουλής), Τζιωνής (77′ Ατιέμγουεν), Τσέποβιτς (67′ Κακουλλής).

Σκόρερ: Τρισκόφσκι (πέναλτι) 55′, Ντάρμπισαϊρ 75′ / Παπουλής 81′

Κίτρινες: Τάντι, Μάμας, Aκοράν, Μαρτίνεθ / Γκόμεθ.

Έναρξη αγώνα.

2′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, η ΑΕΚ έφυγε ταχύτατα στην επίθεση με τον Γκαρθία αυτός έκανε την πάσα στον Τρισκόφσκι με τον Σκοπιανό να κάνει δυνατό σουτ και την μπάλα να φεύγει έξω.

5′ Aπαντά στις ευκαιρίες η Ομόνοια, σέντρα του Λέσγιακς από αριστερά, κεφαλιά του Τσέποβιτς δεν βρήκε στόχο.

7′ Απειλεί ξανά η Ομόνοια, σουτ του Ζαχαρίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα κτύπησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.

13′ Κακός υπολογισμός της φάσης από τον Λανγκ ο Γκιούρσκο έκανε το γύρισμα ο Φαμπιάνο άγγιξε λίγο την μπάλα και της άλλαξε πορεία με αποτέλεσμα να της αλλάξει πορεία και ο Λέσγιακς να απομακρύνει τον κίνδυνο.

15′ Καλός ρυθμός στο παιχνίδι και αρκετά καλή ατμόσφαιρα από τους φίλους της ΑΕΚ, οι οποίοι σπρώχνουν την ομάδα τους. Πιο απαιτητικοί οι Λαρνακείς στο πρώτο τέταρτο του ματς.

18′ Φωνές για πέναλτι από τους φίλους της ΑΕΚ για μαρκάρισμα του Σέχου στον Τρισκόφσκι. Δεν ξεκαθαρίζει στις επαναληπτικές προβολές της φάσης εάν ο αμυντικός των πρασίνων τραβάει τον παίκτη της ΑΕΚ.

23′ Ο Φαμπιάνο σώζει την εστία της Ομόνοιας σε σουτ του Γκιούρσκο, με δυσκολία έδιωξε σε κόρνερ ο Βραζιλιάνος. Ο Ούγγρος αριστερός εξτρέμ της ΑΕΚ αποτελεί πηγή δημιουργίας φάσεων για την ομάδα του Νταβίντ Καταλά.

25΄Ο Γκιούρσκο μπήκε στην περιοχή, έδωσε πάσα στον Ντάρμπισαϊρ, το σουτ του Άγγλου ήταν αδύναμο απέκρουσε εύκολα ο Φαμπιάνο.

28′ Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ απο αρκετά μακρινή απόσταση ο Μαρτίνεθ έκανε εξαιρετική απόκρουση και κράτησε απαραβίαστη την ομάδα του.

35′ 60%-40% η κατοχή της μπάλας. 1-6 τα κερδισμένα φάουλ.

42′ Καλή ευκαιρία μετά από ώρα, φάουλ του Τάντι από δεξιά η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Γκονθάλεθ από πλάγια θέση έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα έξω.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έξι τελικές προσπάθειες είχε η ΑΕΚ (τρεις στον στόχο), έναντι τεσσάρων της Ομόνοιας (μια στον στόχο). 56-44% η κατοχή της μπάλας, δύο κερδισμένα φάουλ για την ΑΕΚ, εννέα για τους πράσινους.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

50′ Κερδίζει μέτρα στο γήπεδο η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Πολλά φάουλ και συνεχόμενες διακοπές στο παιχνίδι. Ο Καταλά ζητά από τους παίκτες του να ανέβουν.

53′ Πέναλτι για την ΑΕΚ σε ανατροπή του Μάμα από τον Χούμποτσαν. Σωστή η απόφαση του Βασίλη Δημητρίου, κλωτσά τον μέσο της ΑΕΚ ο αμυντικός της Ομόνοιας.

55′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με πέναλτι του Ιβάν Τρισκόφσκι. Σούταρε στο κέντρο της εστίας, ο Φαμπιάνο πήγε αριστερά.

61′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Τζιωνή να σημαδεύει το δοκάρι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπασιρού.

74′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με σκόρερ τον Ματ Ντάρμπισαϊρ! Ο Άγγλος επιθετικός σκοράρει σε βάρος της παλιάς του ομάδας και δεν το πανηγυρίζει. Σέντρα του Γκαρθία, ο Ντάρμπισαϊρ με κεφαλιά έκανε το 2-0.

81′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με σκόρερ τον Φώτη Παπουλή! Ο Κακουλλής πήρε πάσα από τον Λέτσιακς, με τη σειρά του έδωσε ασίστ στον Ελλαδίτη, ο οποίος από πλάγια θέση νίκησε τον Μαρτίνεθ. 2-1 μειώνει η Ομόνοια και μπαίνει ξανά στη διεκδίκηση βαθμολογικού κέρδους. Έγινε έλεγχος VAR, δεν ήταν εκτεθειμένος για εκατοστά ο σκόρερ.

88′ Η Ομόνοια άγγιξε την ισοφάριση με φαλτσαριστό σουτ του Φώτη Παπουλή. Ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μαρτίνεθ.