«Θρίλερ» στην «Αρένα», τρία πέναλτι και «Χ» σε… νεκρό χρόνο (vid)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Αμάν ένα ματς… ματσάρα! Ομόνοια και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλες (2-2) στην «Αρένα» σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το 90’+8! Η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ με τον Τρισκόφκσι, όμως οι πράσινοι με δύο γκολ των Χριστοφή και Γκόμεθ έφεραν… τούμπα το παιχνίδι. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και στο 90’+8 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σκοπιανού… δαιμόνιου επιθετικού έσωσαν την παρτίδα!

Το ντέρμπι τα είχε όλα! Τρία πέναλτι, ένα χαμένο, γκολ, σκληρές μονομαχίες και πολύ καλό θέαμα από πλευράς ευκαιριών και ρυθμού. Στο 29’ ακυρώθηκε γκολ των πρασίνων καθώς ο ρέφερι υπέδειξε επιθετικό φάουλ του Λούφτνερ στον Τρισκόφσκι, όταν ο πρώτος σκόραρε, ωστόσο οι επαναληπτικές προβολές δεν έδειξαν να υπήρξε παράβαση. Σωστά τα δύο πέναλτι που καταλόγισε ο Γιώργος Νικολάου στην ΑΕΚ, έκλεψε τις εντυπώσεις ο Ουζόχο σε άλλο ένα παιχνίδι με τις εντυπωσιακές επεμβάσεις του. Επίσης, Ταραπουλούζης και Μπεργκ δέχθηκαν κίτρινη κάρτα λόγω διαμαρτυριών. Ο Κούσουλος ήταν ο… μοιραίος για την ομάδα του καθώς μετά από δύο δικά του λανθασμένα μαρκαρίσματα, έβαλε την ΑΕΚ στην άσπρη βούλα.

Το ματς…

Ένα 45λεπτο κυριολεκτικά… γεμάτο! Οι δύο ομάδες παρουσίασαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και άρχισαν να σημειώνουν ευκαιρίες με το… καλημέρα. Μόλις στο 6’ ο Χέφελ με φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα μόλις έξω, ενώ τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από επικίνδυνο παίξιμο του Λούφτνερ ο οποίος σήκωσε το πόδι ψηλά και χτύπησε τον Τρισκόφσκι. Ωστόσο, ο Σκοπιανός βρήκε απέναντι του το… τέρας Ουζόχο ο οποίος απέκρουσε την εκτέλεση με το πόδι, ενώ και στο 12’ ο Νιγηριανός τερματοφύλακας «φώναξε» παρών στο δυνατό πλασέ του Γιάννου που ήταν ακριβώς απέναντι του.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ομόνοια πήρε τα πάνω της και στο 19’ κατέγραψε πολύ καλή ευκαιρία μετά από φαλτσαριστό σουτ του Τιάγκο που κατέληξε μόλις έξω, ενώ στο 26’ το πλασέ-βολίδα του Χριστοφή δεν κατέληξε στα δίκτυα. Το «τριφύλλι» είχε την κατοχή, προσπάθησε να επιτεθεί, όμως στο 39’ η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε μπροστά στο σκορ καθώς… συνήλθε μετά το χαμένο πέναλτι. Ο Κούσουλος ανέτρεψε εντός περιοχής τον Κάσες και ο ρέφερι σωστά έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Τρισκόφσκι να βρίσκει στόχο τη δεύτερη φορά! Η Ομόνοια απάντησε στο 45’+1 μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ντάρμπισαϊρ-Τιάγκο, ο τελευταίος έδωσε στον Χριστοφή και ο Κύπριος διεθνής εντελώς ανενόχλητος έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες φύλαγαν τα… νώτα τους και έριξαν τον ρυθμό, τουλάχιστον μέχρι το 65’. Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ μετά από πλασέ του Τρισκόφσκι, όμως ο Ουζόχο εξουδετέρωσε και αυτό τον «κίνδυνο» αποκρούοντας με το πόδι. Η Ομόνοια δύο λεπτά αργότερα έφερε… τούμπα το ντέρμπι και έβαλε… φωτιά στο βόρειο πέταλο. Ο Εζρά με κάθετη έδωσε στον Ντάρμπισαϊρ, ο Άγγλος πρόλαβε τον Τόνιο και γύρισε στον Γκόμεθ ο οποίος εντελώς μόνος έκανε το 2-1. Ωστόσο το τελευταίο 5λεπτο ήταν πραγματικά εκπληκτικό! Η ΑΕΚ πίεσε και στο 90’+5 ο Τολμές κέρδισε πέναλτι μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Κούσουλου. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τρισκόφσκι ανέλαβε την εκτέλεση και έσωσε την… παρτίδα για την ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Μάλιστα, είναι σημαντικό να αναφέρουμε πως ένα λεπτό πριν το πέναλτι που κέρδισε η ΑΕΚ, η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Χέφελ στον Μίκου εντός περιοχής, και σύμφωνα με τις επαναληπτικές προβολές φαίνεται πως υπάρχει παράβαση.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Τρουγιόλς, Γκονθάλεθ, Πλάνας, Ρουίθ (62′ Ακοράν), Χέφελ, Κάσες (76′ Φιόλιτς), Σάστρε, Τρισκόφσκι, Τέτε, Γιάννου (85′ Τολμές).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λάνγκ, Λέσιακς, Γκόμεθ, Τιάγκο, Κούσουλος, Εζρά (88′ Τζιωνής), Χριστοφή (72′ Γκόμες), Νταρμπισάιαρ (71′ Μίκου).

Σκόρερ: 39′, 90’+8 Τρισκόφσκι (πέν) / 45’+1 Χριστοφή, 67′ Γκόμεθ

Κίτρινες: Πλάνας, Γιάννου, Τέτε / Μπεργκ, Ταραπουλούζης