aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-3: «Τρίσκο» σαν να μην πέρασε μια μέρα σε χορταστικό ματς

ΑΕΚ-Ολυμπιακός 3-3: «Τρίσκο» σαν να μην πέρασε μια μέρα σε χορταστικό ματς

Ο Ιβάν Τρισκόφσκι δεν καταλαβαίνει τίποτα! Ο Σκοπιανός δήλωσε βροντερό «παρών» στο σημερινό φιλικό με τον Ολυμπιακό, όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ. Στην πρώτη του εμφάνιση σε φετινό ματς προετοιμασίας σκόραρε δύο φορές στο 3-3 της Λάρνακας, στέλνοντας μηνύματα στον Νταβίδ Καταλά ενόψει του ματς της πρεμιέρας με τη Δόξα, που θα διεξαχθεί σε μία εβδομάδα επίσης στο ΑΕΚ Αρένα.

Σε γενικές γραμμές, οι δύο ομάδες είχαν τα καλά διαστήματά τους και τις καλές στιγμές τους, όμως σε μία εβδομάδα που θα αρχίσει το πρωτάθλημα θα χρειαστεί να παρουσιαστούν πιο έτοιμες. Και σίγουρα πιο προσεκτικές στα μετόπισθεν.
Η ομάδα του Τακτακαλά έδειξε πάντως πως μπορεί να γίνει και πάλι στενός κορσές για τους μεγάλους και να προσπαθήσει να επαναλάβει πορεία όπως στην περασμένη σεζόν.

Άτυχη στιγμή για την ΑΕΚ η φάση του 38′ που επέφερε τον τραυματισμό και την αναγκαστική αλλαγή του Ματ Ντάρμπισαϊρ.

Το σκορ άνοιξε ο αρχηγός των κιτρινοπρασίνων στο 27’ με εκτέλεση πέναλτι, που καταλογίστηκε για χέρι του Νάνι. Οι ποδοσφαιριστές του Γιώργου Πετράκη αντέδρασαν με τη… βοήθεια του Χριστοφόρου, ο οποίος στην προσπάθειά του να βάλει κόντρα στο σουτ του Μαντρίκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το 1-1 ήταν σκορ ημιχρόνου, σε διάστημα που η ομάδα της Λάρνακας ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο της μπάλας και δημιούργησε ευκαιρίες.

Πεσμένος ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο 45λεπτο, το οποίο ήταν λιγότερο δημιουργικό πλην όμως πιο αποτελεσματικό. Οι δύο ομάδες αξιοποίησαν από εκτέλεση κόρνερ, πρώτα ο Ολυμπιακός με κεφαλιά του Μάντζη στο 65’ και έπειτα ο Τρισκόφσκι με προβολή στο 76’.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά μετά από λάθος διώξιμο του Ρουμπέν και μακρινό σουτ του Ντα Κόστα στο 88’, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν δύο λεπτά αργότερα.

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Ρουμπέν, Χριστοφόρου (58′ Φερνάντες), Μιλίτσεβιτς, Γκονθάλεθ (58′ Τρουγιόλς), Γκαρσία (79′ Γκαρσία), Ακοράν (58′ Μακρής), Μάμας (79′ Μάμας), Γκουστάβο, Τιάγκο, Τρισκόφσκι (79′ Ολατούντζι), Ντάρμπισαϊρ (4Ο’ Ρόμο).

Στον πάγκο: Στυλιανίδης, Τούμπας, Θάντι, Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι, Ρομο, Φερνάντεθ, Ολαντούζι, Αναστασίου, Εγγλέζου, Σιαθάς, Καλαϊτζής, Ναούμ, Μακρής.

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Κυριάκου, Σαμπίνια (61′ Μποβέδα), Μουκτάρης, Μανρίκε, Κα
(70′ Χαραλάμπους), Νάνι, Κονφέ (70′ Ευτυχίδης), Σάλι (79′ Πεχλιβάνης), Σαρφό (79′ Ντα Κόστα), Μάντζης (79′ Γουίλσον).

Στον πάγκο: Κούπιτς, Φώτη, Μποβέδα, Ανδρονίκου, Ντα Κόστα, Γουίλσον, Χριστοδούλου, Καραγιάννης, Χαραλάμπους, Ευτυχίδης, Πεχλιβάνης, Πηλαβά.

1′ Έναρξη της αναμέτρησης.
5′ Σουτ του Gustavo από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
11′ Trickovski και Thiago συνδυαστηκαν ωραία, σουτ του αρχηγού απέκρουσε ο Mall και στην συνέχεια η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
16′ Αγγίζει και παλι το γκολ η ΑΕΚ, ο Αcoran έφυγε στον κενό χώρο και έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι.
23′ Nέα καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Angel εκανε το παράλληλο γύρισμα, η μπάλα πέρασε από Trickovski και Derbyshire και κατέληξε στον Μάμα, που έκανε το σουτ με την μία και έστειλε την μπάλα μόλις έξω.
27′ Πέναλτι για την ΑΕΚ, μετά από γύρισμα του Derbyshire και χέρι του Νani.
27′ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ΑΕΚ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τrickovski.
32′ ΓΚΟΛ! 1-1 για τον Ολυμπιακό. Μετά πό γύρισμα του Manrique, η μπάλα μετά από κόντρα στον Χριστοφόρου κατέληξε στα δίχτυα.
45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

1′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
65′ ΓΚΟΛ! 1-2 για τον Ολυμπιακό, με τον Μάντζη να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.
76′ ΓΚΟΛ! 2-2 ισοφάριση για την ΑΕΚ, με κοντινή προβολή του Τρισκόφσκι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Gustavo.
88′ ΓΚΟΛ! 2-3 για τους φιλοξενούμενους, με μακρινό σουτ του Gustavo μετά την αρχική απομάκρυνση με το κεφάλι του Ruben προ του Wilson.
90′! ΓΚΟΛ! 90′ ΓΚΟΛ! 3-3 άμεση απάντηση για την ΑΕΚ, με κεφαλιά του Romo μετά την μπαλιά του Fernandez.