Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥ«Βρέχει» πρόστιμα, κλειστή η νότια στο επόμενο εντός για τον ΑΠΟΕΛ

«Βρέχει» πρόστιμα, κλειστή η νότια στο επόμενο εντός για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ κ. Αριστοτέλης Βρυωνίδης, αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία κατά της ΑΕΖ γιατί η ομάδα συμπεριφέρθηκε απρεπώς (5 κάρτες) κατά παράβαση του άρθρου 10.1 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 Ερμής – ΑΕΖ /19.11.2016.
Απόφαση: Πρόστιμο.

Καταγγελία κατά της ΑΕΛ:

(α) γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 402/2016-2017 ημερομηνίας 27.09.2016 και συγκεκριμένα είχε γραμμένο στο φύλλο αγώνα άτομο που δεν ήταν καταχωρημένο στο σύστημα.

(β) για αντιαθλητική συμπεριφορά των οπαδών της ομάδας στο 90 και στο 90+ λεπτό του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 4 (γ) και 5 των πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ

(γ) για ρίψη αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο κατά την διάρκεια του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

(β) για ζημιές που προκάλεσαν οπαδοί της ομάδας στον περιβάλλοντα χώρο του σταδίου κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (η) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

(δ) για πλημμελή εκτέλεση των καθηκόντων των παιδιών επαναφορά της μπάλας (ball-boys) κατά παράβαση του Κεφ. VII άρθρα 38-45 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2016-2017.

(ε) λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18 ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18 ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ.

Στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΑΕΛ – ΑΠΟΕΛ/19.11.2016.

Καταγγελία κατά του ΑΠΟΕΛ:

(α) για μεταφορά επικίνδυνων αντικειμένων στο γήπεδο κατά παράβαση του άρθρου 10.2. (δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Ποινή διεξαγωγής ενός αγώνα με κλειστό τη νότια κερκίδα του ΓΣΠ και πρόστιμο.

(β) για πυροδότηση επικίνδυνων αντικειμένων κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

(γ) για ρίψη επικίνδυνων αντικειμένων εντός του αγωνιστικού χώρου πριν τον αγώνα και κατά την διάρκεια του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (γ) (2).

*Καταγγελία κατά της Ανόρθωσης:

(α) για ρίψη αντικειμένων εντός του αγωνιστικού χώρου κατά την διάρκεια του αγώνα κατά  παράβαση του άρθρου 10.2 (β).

(β) για προσωρινή διακοπή του αγώνα κατά 1 λεπτό στο 73ο λεπτό και 3 λεπτά στο 82ο λεπτό του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

(γ) για είσοδο φιλάθλων στον αγωνιστικό χώρο κατά την διάρκεια του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.

Στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 Εθνικός Άχνας – Ανόρθωση/21.11.2016.

*Καταγγελία κατά της ΑΕΚ λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας περιόδου 2015-2016 στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2016-2017 Ομόνοια – ΑΕΚ/20.11.2016.

*Καταγγελία κατά:

(α) του Γεώργιου Κολάνη ποδοσφαιριστή της Αναγέννησης Δερύνειας για αντιαθλητική συμπεριφορά προς τους διαιτητές του αγώνα στον χώρο των αποδυτηρίων μετά το τέλος του αγώνα κατά παράβαση των άρθρων 4 (γ) και 9 (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Αποκλεισμός από τρεις αγώνες και πρόστιμο.

(β) του Ανδρέα Ρούσου γυμνασίαρχου της Αναγέννησης Δερύνειας για πλημμελή εκτέλεση των καθηκόντων (δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο κατά τον χρόνο που προνοεί η Προκήρυξη) κατά παράβαση του Κεφ. ΧΙΙ, άρθρο 27 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA περιόδου 2016-2017.
Απόφαση: Επίπληξη.

Στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017 ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας – ΑΡΗΣ Λεμεσού/20.11.2016.

*Καταγγελία κατά της Καρμιώτισσας Πολεμιδιών γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του Β’ ημιχρόνου κατά 3 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2016-2017 Καρμιώτισσας Πολεμιδιών – Απόλλων/20.11.2016.

*Καταγγελία κατά της Δόξας Κατωκοπιάς λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18 ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18 της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2016-2017. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18 ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2016-2017 Δόξα Κατωκοπιάς – Νέα Σαλαμίνα/20.11.2016.