Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΒόλεϊ γυναικών: Το ντέρμπι βάφτηκε γαλαζοκίτρινο

Βόλεϊ γυναικών: Το ντέρμπι βάφτηκε γαλαζοκίτρινο

Και οι δυο ομάδες το ήθελαν πολύ, αλλά μια θα ήταν η νικήτρια. Κι αυτή ήταν η ΑΕΛ που πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ (3-2) και έδωσε νέο χρώμα στο πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών. Νίκη και για τον Παφιακό (3-0 την Ομόνοια) που εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ανόρθωση, νίκη και για την ΑΕΚ επί του ΘΟΪ Αυγόρου (3-1).

ΑΕΛ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-2

Ντέρμπι όπως αναμενόταν και μάλιστα με μπόλικο σασπένς και δράση. Η ΑΕΛ τελικά ήταν η ομάδα που χαμογέλασε, αλλά για να γίνει αυτό χρειάστηκε να φτάσουμε στο ται μπρεικ. Αν και βρέθηκε πίσω με 2-1 σετ, τα κορίτσια της ομάδας της Λεμεσού είχαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το παιγνίδι και να πάρουν τη νίκη και να βάλουν φρένο στις «Κυρίες»

Τα σετ: 26-24, 13-25, 16-25, 25-14, 15-11

ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΑΕΚ 1-3

Έγινε καλό παιγνίδι στο Αυγόρου, με την ΑΕΚ να φεύγει τελικά με τη νίκη 3-1 σετ. Οι γηπεδούχες μετά που έχασαν το πρώτο σετ, πήραν το δεύτερο, έβαλαν δύσκολα στο τρίτο, αλλά το έχασαν (21-25) και στο τέταρτο η ΑΕΚ απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της.

Τα σετ: 15-25, 25-21, 21-25, 20-25

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ 2-3

Στην κλειστή αίθουσα «Νεάπολης» έγινε ένα ακόμα ντέρμπι, ανάμεσα στην Ολυμπιάδα και τον Απόλλωνα που κρίθηκε στο τάι μπρεικ. Νικήτρια τελικά  η ομάδα του Απόλλωνα.

Τα σετ: 25-21, 15-25, 25-21, 19-25, 9-15

ΟΜΟΝΟΙΑ – ΠΑΦΙΑΚΟΣ 0-3

Βόλτα στη Λευκωσία βγήκε ο Παφιακός, αφού σαν τέτοιος αποδείκτηκε ο αγώνας των κοριτσιών της ομάδας της Πάφου απέναντι στην Ομόνοια. Χωρίς να συναντήσουν καμιά δυσκολία πήραν τη νίκη 3-0 σετ με συνοπτικές διαδικασίες.

Τα σετ: 11-25, 10-25, 14-25