Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥΣτην… Κίνα ήξεραν ότι η ΑΕΖ θα «έτρωγε» 5 γκολ από το ημίχρονο!

Στην… Κίνα ήξεραν ότι η ΑΕΖ θα «έτρωγε» 5 γκολ από το ημίχρονο!

ΤΟΥ ΙΑΚΩΒΟΥ ΚΑΚΟΥΡΗ

Καλώς τους κι άργησαν! Για τους νέους φακέλους για τους -κατά 99% σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΚΟΠ, Κωστάκη Κουτσοκούμνη- στημένους αγώνες στο κυπριακό ποδόσφαιρο. Ήταν κρυστάλλινος ο Κωστάκης Κουτσοκούμνης στην περιβόητη συνάντηση με τους προέδρους των σωματείων.

Για να έρθει ένας φάκελος από την UEFA πάει να πει ότι κατά 99% είναι στημένος! Οπόταν κατά 99% οι αγώνες Καρμιώτισσα-ΑΕΚ για το κύπελλο και ΑΠΟΕΛ-ΑΕΖ Ζακακίου για το πρωτάθλημα -σύμφωνα πάντα με τον πρόεδρο της ΚΟΠ- ήταν στημένοι με υπαιτιότητα της Καρμιώτισσας και της ΑΕΖ Ζακακίου, αντίστοιχα.

Χθες βράδυ που αναρτήθηκε η σχετική ανακοίνωση στην ιστοσελίδα της ΚΟΠ, δεν είχαμε οποιεσδήποτε αντιδράσεις από τα δύο σωματεία εξ υπαιτιότητας των οποίων ήρθαν οι δύο νέο φάκελοι. Θεωρείται βέβαιο, όμως, ότι θα ακολουθήσουν την πεπατημένη. «Εμείς δεν έχουμε ιδέα», «πού να ξέρουμε τι στοιχηματίζουν στα καταγώγια της Κίνας και της Μαλαισίας»… Τα γνωστά παραμύθια που ακούσαμε κατά καιρούς σε ανάλογες περιπτώσεις.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι στον αγώνα ΑΠΟΕΛ-ΑΕΖ, οι αθεόφοβοι τζογαδόροι στοιχημάτιζαν ότι η ΑΕΖ Ζακακίου θα έχανε στο πρώτο ημίχρονο με τουλάχιστον πέντε τέρματα διαφορά! Το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν 7-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ και το σκορ του ημιχρόνου ήταν 5-0!

Σύμφωνα με το γνωστό παραμύθι των παραγόντων, στην Κίνα, στη Μαλαισία και την Ταϊλάνδη ήξεραν ότι η ΑΕΖ θα «έτρωγε» πέντε γκολ από το ημίχρονο (και κονόμησαν μία περιουσία), αλλά δεν είχαν ιδέα οι παράγοντες, οι ποδοσφαιριστές και οι προπονητές της ομάδας του Ζακακίου. Λογικό δεν ακούγεται;

Και στον αγώνα Κυπέλλου ανάμεσα στην Καρμιώτισσα Πολεμιδιών και την ΑΕΚ, οι τρισάθλιοι και ελεεινοί κουμαρτζήδες των καταγωγίων της Ασίας ήξεραν και στοιχημάτισαν και κέρδισαν ένα κάρο λεφτά, ότι η Καρμιώτισσα θα έχανε τον αγώνα με τουλάχιστον πέντε τέρματα διαφορά. Το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν 6-1 για την ΑΕΚ. Κατά τα άλλα, πού να ξέρουν οι παράγοντες, οι ποδοσφαιριστές και οι προπονητές της Καρμιώτισσας τέτοιες πληροφορίες…

Όσοι θέλουν να παραμυθιάζονται, ας συνεχίσουν. Μέσα σ’ αυτούς περιλαμβάνονται και οι διωκτικές Αρχές της Κυπριακής Δημοκρατίας, οι οποίες επί του θέματος ήταν και παραμένουν απροβίβαστες, εδώ και δεκαετίες. Εκτός κι αν έχει εξιχνιαστεί οποιαδήποτε υπόθεση και δεν το έχουμε μάθει…