Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΣπουδαίο διπλό για Απόλλων και ΑΕΛ!

Σπουδαίο διπλό για Απόλλων και ΑΕΛ!

Νίκη με τσαμπουκά, που του επιτρέπει να ελπίζει στην κατάκτηση του τίτλου πέτυχε στο «Κίτιον» ο Απόλλων (2ος με 35 βαθμούς) αφού κέρδισε την ΑΕΚ με 3-2 σετ (18-25, 25-21, 23-25, 25-23, 15-7), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών. Η ΑΕΚ έμεινε τρίτη με 33 βαθμούς.

Οι γηπεδούχες άρχισαν δυνατά, κέρδισαν όλες τις μονομαχίες στο φιλέ και έφθασαν στην κατάκτηση του σετ με 25-18. Ο Απόλλων διαθέτει μέταλλο νικητή και το απέδειξε στο δεύτερο σετ. Μετά από έναν αμφίρροπο αγώνα η ομάδα του Γιαπάνη κέρδισε με 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1.

Αμφίρροπο ήταν και το τρίτο σετ, το οποίο κατέκτησε τελικά η ΑΕΚ με 25-23. Η εξέλιξη στο τέταρτο σετ ήταν η ίδια με το τρίτο, αλλά με νικητή τον Απόλλων (25-23). Στο τάι – μπρέικ η ψυχολογία ήταν με το μέρος του Απόλλων που το πήρε με 15-7.

Η ΑΕΛ πέτυχε σπουδαίο διπλό στο ΑΤΙ με 3-0 σετ (25-23, 25-10, 25-18) επί της Ανόρθωσης. Οι γαλαζοκίτρινες διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με 39 βαθμούς, ενώ η Ανόρθωση παρέμεινε τέταρτη με 31 βαθμούς. «Κλειστό» ήταν το πρώτο σετ και οι δύο ομάδες πάλεψαν για την κατάκτησή του.

Η ΑΕΛ πιο ψύχραιμη έφθασε στο 25-23 παίρνοντας προβάδισμα. Εντυπωσιακή ήταν η ΑΕΛ στο δεύτερο σετ και το κατέκτησε με ευκολία με 25-10. Το τρίτο σετ επιβεβαίωσε την κυριαρχία της λεμεσιανής ομάδας, που διατηρώντας σταθερή απόδοση το κέρδισε με 25-18 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Το ΘΟΪ Αυγόρου, για τον όμιλο 5-8, νίκησε την Αναγέννηση Δερύνειας εκτός έδρας με 3-0 σετ (25-14, 25-17, 25-9). Για τον ίδιο όμιλο η Ολυμπιάδα πήρε τη νίκη άνευ αγώνα αφού αποχώρησε Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου.