Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΠέρασε από το «Νίκος Σολομωνίδης» η ΑΕΚ με σούπερ Παντελή

Πέρασε από το «Νίκος Σολομωνίδης» η ΑΕΚ με σούπερ Παντελή

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση απέναντι στην ΕΚΑ ΑΕΛ με 82-69, σε αναμέτρηση η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Ιάκωβος Παντελή με 21 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του. Στο 5’ το σκορ ήταν στο 15-15, ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 24-21. Κυρίως ισορροπημένη ήταν και η β’ περίοδος. Στο 16’ το σκορ ήταν στο 29-27 υπέρ της ΑΕΚ, η οποία στο ημίχρονο είχε προβάδισμα πέντε πόντων (39-34).

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε ο αγώνας στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο 25’ οι Λαρνακείς προηγούνταν με 44-41. Μέχρι το φινάλε της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 55-51 υπέρ της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 34-39, 51-55, 69-82

ΕΚΑ ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας): Γουόλκερ 27 (4), Χάμιλτον 13 (2), Δημακόπουλος 11 (1), Μονιάτης 2, Χάρπερ 15 (1), Πασιαλής 1, Μπολσάκοβ, Γρίβας, Εύζωνας.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Τόμας 11 (1), Σιζόπουλος 18 (4), Χάμιλτον 10 (2), Αχμάντ 14 (1), Ογκμπέιντε 4, Μπράουν 2, Κουμής 2, Παντελή 21 (3), Μαντοβάνης.