aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΟυκρανικό πάρτι με προσκεκλημένη την Κύπρο

Ουκρανικό πάρτι με προσκεκλημένη την Κύπρο

Η Ουκρανία απέδειξε στον αγωνιστικό χώρο πως βρίσκεται σε άλλο επίπεδο και το τελικό 4-0 μάλλον κολακεύει την Κύπρο, στο αποψινό φιλικό που διεξήχθη στο Χάρκοβο. Οι γηπεδούχοι έκαναν πάρτι με… καλεσμένους τους διεθνείς μας, οι οποίοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους.

Φάνηκε από τα πρώτα στάδια του παιχνιδιού πως η Ουκρανία δεν είναι για τα… δόντια μας. Πιο ποιοτική ομάδα, σε καλύτερη κατάσταση, με κίνητρο την πρόκληση του Euro που αρχίζει σε λίγες ημέρες, στην έδρα της υπό την παρότρυνση περίπου 20.000 οπαδών της.

Το ματς ήταν παράσταση για έναν ρόλο και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο άργησε να ανοίξει καθαρά επειδή οι γηπεδούχοι δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες που βρήκαν. Είτε από αστοχία είτε από τις καίριες επεμβάσεις του Παναγή, χρειάστηκαν δύο πέναλτι για να διαμορφωθεί το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 36’ ο Παναγιώτου (Φιλιώτης) προσπάθησε να διώξει την μπάλα αλλά δεν την βρήκε καλά και άθελά του έβγαλε τον Ζούπκοφ σε πλεονεκτική θέση και τον ανέτρεψε: πέναλτι και αποβολή του Κύπριου αμυντικό. Ένα λεπτό αργότερα ο Γιαρμολένκο εκτέλεσε από τα 11 βήματα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 45’+2 ήρθε το δεύτερο τέρμα και πάλι από το σημείο του πέναλτι, αυτή τη φορά με εκτελεστή-σκόρερ τον Ζιτσένκο, αφού ένα λεπτό προηγουμένως η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ιωάννου εντός περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με λιμένα τα πόδια οι Ουκρανοί και αριθμητικό πλεονέκτημα, ήταν ακόμα πιο καλοί και η άμυνά μας βίωσε δύσκολες στιγμές. Οι Γιάρετσουκ (59’) και Γιαρμολένκο (65’) μεγάλωσαν με σουτ το σκορ για τη γηπεδούχο και πλέον ήταν ορατός ο κίνδυνος για πολύ βαριά ήττα. Ευτυχώς οι Ουκρανοί αποδείχτηκαν και στη συνέχεια άστοχοι και έτσι γλιτώσαμε τον διασυρμό.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Ουκρανία: Πιάτοφ, Κρίβτσοφ, Ματιλιένκο (60′ Καραβάεφ), Σομπόλ, Ζάμπαμιλ, Μακαρένκο (46′ Στεπανένκο), Ζιτσένκο, Μαλινόφσκι (67′ Σουντάκοφ), Γιαρμολένκο (70′ Σαπαρένκο), Γιάρεμτσουκ (Μπεσεντίν), Ζούπκοφ (46′ Μάρλος).

Κύπρος: Παναγή, Φιλιώτης, Σωτηρίου, Καρώ, Ιωάννου, Xάμπος Κυριάκου (68′ Ζαχαρίου), Κ. Αρτυματάς (78′ Γκόγκιτς), Παπουλής (60′ Κάστανος), Πίττας (85′ Λοΐζου), Αβραάμ (46′ Κούσουλος), Μ. Ηλία (46′ Χριστοφή).

Σκόρερ: Γιαρμολένκο 37 (πεν.), 65′, Ζιτσένκο 45’+2 (πεν.), Γιάρετσουκ 59′ / –

Κίτρινες: – / –

Αποβολές: – / Παναγιώτου (Φιλιώτης) 36′

Διαιτητής: Βιτάλις Σπασιόνικοβς.

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

AΡΧΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

4′ Τραυματίζεται στο πρόσωπο ο Παναγή και διακόπτεται προσωρινά το ματς…

7′ Άρχισε ξανά το ματς, αγωνίζεται με μπαταρισμένο κεφάλι ο Παναγή, ενώ κάνει ζέσταμα ο Μιχαήλ καλού κακού…

9′ Πολύ καλή απόκρουση του Παναγή σε εξ επαφής σουτ του Γιάρετσουκ.

25′ Ο Ζιτσένκο βρήκε τον Γιάρετσουκ, το τελειώμά του τελευταίου όμως δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε πολύ πάνω από το δοκάρι μετά το σουτ του.

31′ Νέο όχι του Παναγή σε εξ επαφή σουτ του Γιάρετσουκ.

33′ Δοκάρι! Ο Ζιτσένκο έκανε διαγώνιο συρτό σουτ σχεδόν από τη γωνία της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στο… σίδερο.

36′ Πέναλτι για τους Ουκρανούς για ανατροπή του Ζούπκοφ από τον Παναγιώτου (Φιλιώτη). Αποβάλλεται ο Κύπριος αμυντικός.

37′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Γιαρμολένκο εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο Παναγή έπεσε στην αντίθετη γωνία.

45′ Σουτ του Ζούπκοφ από ευνοϊκή θέση, εντελώς άστοχο.

45’+1 Νέο πέναλτι για τους Ουκρανούς, για χέρι του Ιωάννου.

45’+2 ΓΚΟΛ 2-0! Έπεσε σωστά ο Παναγή, αλλά το σουτ του Ζιτσένκο ήταν άπιαστο.

ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

47′ Σουτ του Μάρλος, αποκρούει ο Παναγή.

56′ Ο Παναγή μπλόκαρε μετά από σουτ του Γιάρετσουκ.

59′ ΓΚΟΛ 3-0! Ο Γιάρετσουκ έσπρωξε την μπάλα από κοντά, αφού προηγουμένως οι συμπαίκτες του… έκρυψαν την μπάλα με υπέροχο συνδυασμό.

65′ ΓΚΟΛ 4-0! Ο Γιαρμολένκο σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Σωτηρίου, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

88′ Κεφαλιά του Κούσουλου μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.