ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROPE CUPΌταν τα λόγια είναι δύσκολα…

Όταν τα λόγια είναι δύσκολα…

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Πράγματι, είναι κάπως δύσκολο να πει κανείς οτιδήποτε μετά το άτυχο αποτέλεσμα που έφερε η ΑΕΚ στη Λιθουανία, στον πρώτο αγώνα με αντίπαλο τη BC Nevezis, για τον προκριματικό γύρο που οδηγεί στη φάση των ομίλων του Europe cup…

Στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα Kedainiai Arena, οι κιτρινoπράσινοι δέχθηκαν μεγάλη σε έκταση ήττα με σκορ 90-60. Επομένως, η προσπάθεια πρόκρισης στη φάση των ομίλων, ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στο «Κίτιον» (11/10, 19:00), μοιάζει -το λιγότερο- με βουνό…

Μετά το καλό ξεκίνημα που έκανε η ΑΕΚ, που αρχικά προηγήθηκε με 6-9, στη συνέχεια, παρουσίασε πρόβλημα στην ανασταλτική της λειτουργία, κάτι που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι γηπεδούχοι. Όντας πολύ εύστοχοι οι της Νέβεζις, κατάφεραν στη συνέχεια να αποκτήσουν ένα σταθερό προβάδισμα που έφθασε μέχρι και το +10 (24-14), ενώ με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, προηγήθηκαν με 24-16.

Ούτε στην αρχή της 2ης περιόδου, τα πράγματα πήγαιναν και τόσο καλά για την ομάδα μας. Αυτό από τη στιγμή, που παρά το ότι το τέμπο ήταν πιο αργό σε σχέση με το πρώτο κομμάτι του αγώνα, η διαφορά στο 15`, ανέβηκε στο +14, όταν στο σημείο αυτό η Νέβεζις προηγήθηκε με 36-22. Στο 19`, το σκορ πήγε στο 44-26 και έπρεπε να γίνει κάτι για να άλλαζε η ροή, που ήταν σε βάρος της ΑΕΚ. Αλλά με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, η διαφορά ανέβηκε στους 20… Σκορ 50-30.

Όντως… άλλαξε κάτι για την ΑΕΚ στην 3η περίοδο, αλλά όχι προς το καλύτερο δυστυχώς. Αρκετή αστοχία από την ομάδα μας, που σκόραρε μόλις 6 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά του κομματιού αυτού και ενώ η Νέβεζις έβαλε 18, η διαφορά έφθανε πλέον σε απίστευτα ύψη, καθώς στο 28`, το σκορ πήγε στο 68-34, δηλαδή η διαφορά ανέβηκε στους 34 πόντους! Στο 30`, το σκορ πήγε στο 70-40.

Απέμενε το τελευταίο κομμάτι, με την ελπίδα ότι θα μπορούσε η ΑΕΚ να μάζευε κάπως τη διαφορά. Στα 3 πρώτα λεπτά, το επί μέρους σκορ ήταν στο… 2-2! Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβηκαν εκ νέου στο +34 (76-42) και στη συνέχεια, έφθασαν και στο +35 (81-46). Το ζητούμενο ήταν πλέον το ύψος της τελικής διαφοράς. Αφού αυτό, έφθασε και στους 37 (85-48), τελικά η Νέβεζις πήρε τη νίκη με 90-60.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 50-30, 70-40, 90-60.

BC Nevezis (Ρ. Σβίρκα): Γκραντ 13 (1), Κορένιουκ 12, Ταμούλις 12 (2), Ματούλις 5 (1), Βέλιασιτς 5 (1), Βόλκους, Γούταρτ 15 (1), Λιχοτέι 14 (1), Μαλτούνας 9, Γιανκεβίσιους 1, Μπερτάσιους 4.

ΑΕΚ (Δ. Κουκούρης): Σίρσι 8, Ντάιρεν 5 (1), Μπιγκς 2, Παλάλας 1, Σιζόπουλος 3, Πέτροβιτς 14 (2), Ντάσιτς 18 (1), Τρισόκας, Γκίμπσον 7 (1), Παντελή 2.