aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΟλυμπιακός-ΑΕΚ 2-1: Φέρτε του την ΑΕΛ!

Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-1: Φέρτε του την ΑΕΛ!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 με ανατροπή την ΑΕΚ, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με αλλαγές και παρά το ότι φυσιολογικά είχε το μυαλό του στη ρεβάνς με την ΑΕΛ.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέναλτι του Τρισκόφσκι (11′), αλλά γύρισε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ζαχαρίου (62′) και Σαντάνα (69′). Έτσι, πήρε την καλύτερη ψυχολογική ένεση για τον δεύτερο ημιτελικό, που θα διεξαχθεί στο Τσίρειο την ερχόμενη Τετάρτη.

Από την πλευρά της, η ομάδα της Λάρνακας πρόσθεσε άλλη μια προβληματική εμφάνιση ανάμεσα στις πολλές, δείχνοντας ότι ύψωσε λευκή σημαία, μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από την ΑΕΛ (0-1). Ομάδα άψυχη, άνευρη, χωρίς ιδέες και με λιγοστές φάσεις, δεν βοηθήθηκε ακόμα και από το γρήγορο προβάδισμά της.

Το παιχνίδι

Ματς χωρίς πολλές φάσεις και δίχως καλό ρυθμό παίχτηκε στο πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΚ ευτύχισε να προηγηθεί με τον Τρισκόφσκι στο 11’ από το σημείο του πέναλτι, που κέρδισε ο Φερνάντεθ για ανατροπή από τον Αγριμάκη ένα λεπτό προηγουμένως.

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια, αλλά δίχως να γίνεται ιδιαίτερα επικίνδυνος. Από εν κινήσει παιχνίδι βρήκε μία καλή στιγμή με τον Μάντση, ο οποίος σούταρε και είδε την μπάλα να κοντράρει στο πόδι του Γκονθάλεθ.

Άλλες δύο στιγμές είχε από στατικές φάσεις, μία με κεφαλιά του Ελλαδίτη σέντερ φορ (18’) μετά από κόρνερ και άλλη μία με απευθείας φάουλ του Σαρφό (44’). Οι κιτρινοπράσινοι, από την πλευρά τους, είχαν ένα εντός περιοχής σουτ του Μακρή στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης, που δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Αγριμάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ακυρώθηκε σωστά γκολ του Τολεμές για οφσάιντ, ο Ολυμπιακός ανέβαινε όσο κυλούσε ο χρόνος και με τις αλλαγές που έκανε ο Γιανέφσκι, πίεσε για την ισοφάριση. Όχι μόνο τα κατάφερε, όμως, έφερε τα πάνω κάτω σκοράροντας σε διάστημα εφτά λεπτών δύο φορές με ισάριθμα σουτ, πρώτα με τον Ζαχαρίου (62’) και έπειτα με τον Σαντάνα (69’).

Η ΑΕΚ έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να ισοφαρίσει στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία στην τελευταία φάση του ματς. Στο 90’+3 ο Αγριμάκης είπε διπλό «όχι» σε σουτ των Ναράνχο και Τολεμές.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Αγριμάκης, Ψάλτης (46′ Β. Κυριάκου), Σαμπίνια, Νάνι, Κωνσταντινίδης (65′ Ανδρέου), Γαρουφαλιάς (65′ Μανρίκε), Χαραλάμπους (59′ Σαντάνα), Ευτυχίδης, Σαρφό, Ζαχαρίου, Μάντζης (59′ Βενιζέλου).

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Moλ, Αντωνιάδης, Γκονθάλεθ, Φερνάντεθ, Ιωάννου (83′ Ναούμ), Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς (83′ Αναστασίου), Ακοράν (63′ Γκαρθία), Μακρής (70′ Ναράνχο), Τρισκόφσκι, Τολεμές.

Σκόρερ: Ζαχαρίου 62′, Σαντάνα 69′ / Τρισκόφσκι 11′ (πεν.)

AVAR: Ευαγόρου Ευαγόρας.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

6′ Ο Ακοράν μπήκε στην περιοχή, αλλά τον πρόλαβε ο Κωνσταντινίδης και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

10′ Πέναλτι για την ΑΕΚ, μετά από ανατροπή του Φερνάντεθ από τον Αγριμάκη.

11′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Τρισκόφσκι εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ.

17′ Σέντρα του Ζαχαρίου, κόντρα στον Αντωνιάδη και κόρνερ.

18′ Εκτέλεσε ο Σαρφό, ο Μάντζης έπιασε την κεφαλιά και ο Τρισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερν με νέα κεφαλιά.

38′ Η μπάλα στρώθηκε στον Μάντζη μετά από συρτή σέντρα του Ψάλτη, όμως κόντραρε μετά το σουτ του στον Γκονθάλεθ.

44′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Σαρφό, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι.

45+1 Ο Μακρής σούταρε εντός περιοχής από αριστερά, έπεσε και μπλόκαρε ο Αγριμάκης.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Φλοριάν Τολεμές μετά από πάσα του Ακοράν έστρωσε την μπάλα με το αριστερό και με το δεξί την έστειλε στα δίχτυα. Έκτο φετινό τέρμα για τον Τολεμές στο πρωτάθλημα.

50′ Ακυρώνεται το γκολ, ήταν εκτεθειμένος ο σκόρερ της ΑΕΚ και το τέρμα ακυρώθηκε με υπόδειξη του VAR.

55′ Πολύ άστοχη κεφαλιά του Τολεμές.

62′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ζαχαρίου με κοντινό σουτ ισοφαρίζει, αφού πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Σαντάνα που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

69′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Σαντάνα κάνει την ολική ανατροπή για τους μαυροπράσινους με δυνατό σουτ, μετά από πάσα του Ευτυχίδη και αφού ο Βενιζέλου δεν βρήκε την μπάλα. Προηγήθηκε λάθος πάσα του Γκαρθία.

80′ Αντεπίθεση της ΑΕΚ με τον Σαρφο, ο οποίος θα μπορούσε να πασάρει στον Ζαχαρίου αλλά επέλεξε να τελειώσει μόνος τη φάση, με όφελος ένα κόρνερ.

89′ Σουτ του Τολεμές, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

90+3 Διπλό όχι του Αγριμάκη σε σουτ των Ναράνχο και Τολεμές.