aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΟι βολίδες της ΑΕΚ… βύθισαν την Ανόρθωση (pics & vid)

Οι βολίδες της ΑΕΚ… βύθισαν την Ανόρθωση (pics & vid)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Ντέρμπι για γερά νεύρα διεξήχθη στο «Αντ. Παπαδόπουλλος», όπου η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 επί της Ανόρθωσης στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λάρνακας προηγήθηκε με δύο γκολ (Τέτε και Τολμές), ενώ η «Κυρία» κατάφερε να μειώσει στο 71’ με κεφαλιά του Ντουγκλάο. Ωστόσο οι κιτρινοπράσινοι διαφύλαξαν σαν κόρη οφθαλμού το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Διάθεση είχαν αμφότερες, τον δρόμο για τα δίκτυα όμως τον βρήκε η ΑΕΚ η οποία ήταν σαφώς πιο επικίνδυνη από τους γηπεδούχους. Από την άλλη, η «Κυρία» παρά τη διάθεση που έδειξε υπέπεσε σε πολλά λάθη και δεν ανησύχησε ιδιαίτερα την άμυνα των κιτρινοπράσινων. Αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου μέρους, όμως πάμε να τα πάρουμε από την αρχή. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Χέφελ εκτέλεσε το κόρνερ και μετά από φάση διαρκείας ο Τολμές έκανε το πλασέ από πλάγια θέση με τον Δημητρίου να «σώζει» με τα πόδια. Η Ανόρθωση απάντησε στις ευκαιρίες στο 10’ όταν ο Ράγιος έδωσε στον Λαβόρδε ο οποίος έπιασε το σουτ και ο Τόνιο απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

Οι κυανόλευκοι στο 28’ σημείωσαν άλλη μια καλή προϋπόθεση για γκολ, ωστόσο η δυνατή καρφωτή κεφαλιά του Σίντελφελντ κατέληξε δίπλα από την εστία των φιλοξενουμένων. Η ΑΕΚ στο 33ο λεπτό άνοιξε το σκορ μετά από όμορφο συρτό μακρινό σουτ του Τέτε που κατέληξε στο πλεκτό του Δημητρίου. Η «Κυρία» φάνηκε πως αγχώθηκε ακόμη περισσότερο, και δεν αντέδρασε ουσιαστικά μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Στα αξιοσημείωτα, η αλλαγή του Μικελντάνζε στο 25’ η οποία δεν ήταν αναγκαστική. Ο Στρέπελ αναγνώρισε πως ο Γεωργιανός υπέπεσε σε αρκετά λάθη και προτίμησε να τον αντικαταστήσει με τον Κατσαράβα.

Το δεύτερο μέρος του ντέρμπι άρχισε με την Ανόρθωση να παρουσιάζεται μουδιασμένη, ενώ η ΑΕΚ φορτσάτη και αποφασισμένη έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Στο 54’ η ομάδα της Λάρνακας διπλασίασαν τα γκολ της μετά από εξαιρετική μπαλιά του Τρισκόφσκι από την άμυνα, ο Τολμές απέφυγε εξαιρετικά τον Σίντελφελντ και με υποδειγματικό πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 0-2. Η «Κυρία» όμως δεν το έβαλε κάτω και γυρόφερνε τη μπάλα γύρω από την περιοχή της ΑΕΚ, χωρίς ωστόσο να γίνεται επικίνδυνη. Η ομάδα του Στρέπελ μείωσε στο 71’ όταν ο Ντουγκλάο πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά «νίκησε» τον Τόνιο.

Οι κυανόλευκοι στο τελευταίο 10λεπτο σημείωσαν τρεις πολύ καλές φάσεις που θα μπορούσαν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 81’ ο Ντουρίς έπιασε τη γυριστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι όμως ο κίπερ της ΑΕΚ δήλωσε «παρών».  Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ράγιος απείλησε ξανά με μακρινό σουτ το οποίο μπλόκαρε και πάλι ο Τόνιο, ενώ στο 89’ ο Ισπανός παίχτης της Ανόρθωσης με νέο μακρινό σουτ «ανάγκασε» τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων να κάνει νέα καλή επέμβαση. Το σκορ δεν άλλαξε και η ΑΕΚ πανηγύρισε μια σπουδαία και σημαντική νίκη, ενώ η Ανόρθωση δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από το ματς της πρεμιέρας.

Ανόρθωση (Γιούρχεν Στρέπελ): Δημητρίου, Στρούνα, Σίντελφελντ, Ντουγκλάο, Μπεσάτ (62′ Εγγλέζου), Βίκτορ, Κατσάρ (73′ Οικονομίδης), Ράγιος, Λαβόρδε, Μικελτάτζε (24′ Κατσαράβα), Ντουρίς.

ΑΕΚ (Άντονι Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα (80′ Λαμπάν), Τρουγιόλς, Γκονθάλεθ, Ιωάννου, Λαρένα (75′ Καταλά), Χέφελ, Τέτε (64′ Ακοράν), Τρισκόφσκι, Τολμές, Γιάννου.

Σκόρερ: 71′ Ντουγκλάο33′ Τέτε, 54′ Τολμές

Κίτρινες: Ντούρις, Λαβόρδε / Τέτε, Ιωάννου, Τρισκόφσκι, Γιάννου