Όγδοη νίκη για την ΑΕΚ, επικράτησε της ΕΘΑ

Την όγδοη νίκη της στη φετινή σεζόν πήρε η Πετρολίνα ΑΕΚ κερδίζοντας με 106-64 την ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 37 πόντους (10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Μέχρι το 7′ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Οι βολές του Γιούινγκ για την ΕΘΑ έφεραν τη μείωση σε 13-12, με την ΑΕΚ να κρατά το προβάδισμά της, το οποίο μεγάλωσε μετά από σερί 14 πόντων. Το καλάθι του Ντέιβις έκανε το 27-12, δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που έληξε μετά από τρίποντο και μία βολή του Κωνσταντίνου Ορφανού που μείωσε σε 27-16.

Η ομάδα της Λάρνακας κράτησε τις αποστάσεις και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αυξάνοντας μάλιστα την υπέρ της διαφορά. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «κιτρινοπράσινοι» δημιούργησαν απόσταση 20 πόντων (53-33).

Στο 27’ το σκορ ήταν στο 72-51, με την ΑΕΚ να ολοκληρώνει το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 11 πόντων και να μεγαλώνει τη διαφορά (83-51). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν και πάλι περισσότερους πόντους από τον αντίπαλό τους, ξεπέρασαν τους 100 και πήραν το όγδοο τους ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 53-33, 83-51, 106-64

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Σνάιντερ 10 (1), Σιζόπουλος 37 (10), Ογκμπέιντε 7, Nτέιβις 23, Γιανναράς 6 (2), Κουτούρης, Παναγιώτου 3 (1), Λουκά 2, Αλεξάνδρου 4, Παντελή 9 (1), Μαντοβάνης 5 (1)

ΕΘΑ (Χάντι Ελχάτζ): Γιούινγκ 27 (2), ΜακΝιλ 9 (1), Κάσινος, Κυριακίδης 8 (1), Ιγκνατόφσκι 2, Χειμώνας, Πογιατζής 2, Φ. Ορφανός, Κ. Ορφανός 6 (1), Κωνσταντινίδης 2, Ροδοσθένους 8 (2)