aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΜατσάρες, συγκινήσεις, κορυφή η ΑΕΛ, η Ανόρθωση είπε «όχι» στον Απόλλωνα

Ματσάρες, συγκινήσεις, κορυφή η ΑΕΛ, η Ανόρθωση είπε «όχι» στον Απόλλωνα

Δύο μεγάλα παιγνίδια έγιναν στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών, που πρόσφεραν και θέαμα και συγκινήσεις. Στη Λεμεσό ο Απόλλων κυνήγησε την μεγάλη έκπληξη, ωστόσο η Ανόρθωση είπε «όχι» και πήρε τη νίκη με 3-2, σετ, ενώ με το ίδιο σκορ η Ολυμπιάδα επικράτησε του Παφιακού. ΑΕΛ και ΑΕΚ δεν συνάντησαν δυσκολίες στους αγώνες με τους με ΘΟΪ Αυγόρου και Ομόνοια αντίστοιχα.

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 2-3

Λίγο έλιψε να την «πατήσουν» οι πρωταθλήτριες, αλλά στο τέλος κατάφεραν και απέφυγαν «εμφράγματα» και δυσάρεστες συνέπειες στον αγώνα τους με τον Απόλλωνα. Τον Απόλλωνα ο οποίος έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη έκπληξη, πλην όμως στο τέλος δεν τα κατάφερε να την ολοκληρώσει. Τα κορίτσια της ομάδας της Λεμεσού πήραν το πρώτο σετ 25-20, με την Ανόρθωση να ισοφαρίζει –αφού δυσκολεύτηκε όμως αρκετά- σε 1-1 (23-25). Οι γηπεδούχες πήραν εκ νέου το προβάδισμα στα σετ (25-22), ωστόσο στο τέταρτο σετ, ποιος είδε τις «Κυρίες» και δεν τις φοβήθηκε. Πήραν το σετ με 25-14 και στο ται μπρέικ απλά επιβεβαίωσε την ανωτερώτητα της 15-11.

Τα σετ: 25-20, 23-25, 25-22, 14-25, 11-15

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ – ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-2

Το παιγνίδι ήταν εξ ορισμού ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες και σαν τέτοιο εξελίχθηκε. Οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη η οποία στο τέλος χαμογέλασε στις γηπεδούχες στο τάι μπρεικ. Η Ολυμπιάδα ήταν η ομάδα που πήρε το πρώτο σετ 25-16, αλλά ο Παφιακός «απάντησε» άμεσα ισοφαρίζοντας 1-1 (20-25). Επανήλθε η Ολυμπιάδα κερδίζοντας το τρίτο σετ εύκολα με 25-14, αλλά τα κορίτσια του Παφιακού δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Πήραν το τέταρτο σετ με 22-25 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρεικ. Εκεί όπυ η Ολυμπιάδα φάνηκε πιο ψύχραιμη και πιο αποφασιστική κερδίζοντας 15-11 και το παιγνίδι με 3-2 σετ

Τα σετ: 25-16, 20-25, 25-14, 22-25, 15-11

ΑΕΚ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0

Εύκολη ήταν η επικράτηση της ΑΕΚ επί της Ομόνοιας, στο Κίτιον με 3-0 σετ και με τη νίκη της αυτή προσπέρασε τις πράσινες. Η ομάδα της Λάρνακας πήρε εύκολα το πρώτο σετ 25-13, ενώ παρά τις φιλότιμες προσπάθειες από τα κορίτσια των πρασίνων, οι γηπεδούχες πήραν και τα άλλα δυο σετ με 25-19 και 25 – 18.

Τα σετ: 25-13, 25-19, 25-18

ΘΟΙ – ΑΕΛ 0-3

Σε περίπατο μετέτρεψε την έξοδο της στο Αυγορου η ΑΕΛ. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής και η ομάδα της Λεμεσού τέλειωσε εύκολα την υπόθεση νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 10-25, 15-25, 19-25