Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΜας χτυπάνε εκεί που μας πονάει

Μας χτυπάνε εκεί που μας πονάει

ΤΟΥ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Πριν από μερικές εβδομάδες, στα γραφεία του Φιλελευθέρου προέκυψε ένα ερώτημα που κανείς δεν είχε πειστική απάντηση. Το ερώτημα ήταν: Με την έλευση των ξένων και κοινοτικών οι κυπριακές ομάδες δέχονταν λιγότερα γκολ στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεων τους; Χρειάστηκε να εξετάσουμε τους 628 αγώνες που έδωσαν οι ομάδες μας στα ευρωπαϊκά κύπελλα από τις 9/9/63 όταν πρώτος μπήκε στο «χορό» ο ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας τη Νορβηγική Τζιόβικ Λιν με 6-0 μέχρι τις 7/12/17 2017 όταν ο Απόλλωνας ηττήθηκε από την Έβερτον με 3-0 στο ΓΣΠ. Δεν συνυπολογίσαμε το κύπελλο Ιντερτότο.

Εξετάσαμε τα γκολ που πέτυχαν και δέχθηκαν οι ομάδες μας κάθε 15λεπτο (0-15, 16-30, 31-45, 46-60, 61-75, 76-90). Τα ευρήματα της έρευνας δείχνουν πως πριν το 2003 δεχόμασταν τα περισσότερα γκολ στο τέλος του α’ ημιχρόνου (18.72%) ενώ στο τέλος του αγώνα το ποσοστό έπεφτε στο 17.92%. Η αλήθεια είναι πως γενικώς υπάρχει μια ισορροπία στα γκολ που δεχόμασταν αν κοιτάξει κανείς τον πίνακα Β. Το εντυπωσιακό δε, είναι πως οι κυπριακές ομάδες έβαζαν τα περισσότερα τους γκολ στο τελευταίο διάστημα των αγώνων αφού το ποσοστό τους ανεβαίνει στο 21.98%. Τούτο φανερώνει πως στα πρώτα χρόνια των ομάδων μας στην Ευρώπη οι αντίπαλοί μας από νωρίς έπαιρναν το αποτέλεσμα που ήθελαν και στο τέλος χαλάρωναν με αποτέλεσμα να σκοράρουν πιο εύκολα.

Αντίθετα μετά το 2003 μέχρι και σήμερα δέχονται τα περισσότερα γκολ στα τελευταία λεπτά των αναμετρήσεων τους. Στο τελευταίο 15λεπτο το ποσοστό ανέρχεται στο εκπληκτικό 23.36% ενώ το αμέσως προηγούμενο διάστημα που δεχόμαστε γκολ είναι από το 61’ μέχρι το 75΄(20.79%). Δηλαδή στο τελευταίο μισάωρο δεχόμαστε (44+%) σχεδόν όσα γκολ την πρώτη ώρα του αγώνα. Παραμένει όμως και για τις κυπριακές ομάδες το 15λεπτο 75’-90+ αποδοτικό αφού έχουν το ψηλότερο ποσοστό σκοραρίσματος.

ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΥΣ

Από το 1963 μέχρι το 2003 οι ομάδες είχαν λιγότερους από πέντε ξένους και κοινοτικούς. Εκεί χωρίσαμε τις δύο κατηγορίες. Την επόμενη (2003-04) επετράπη η κάθοδος πέντε (4 κοινοτικοί + 1 ξένος) και από το 2004 και έπειτα η Κύπρος εντάχθηκε στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Φέτος, έχουμε 15 μη Κύπριους συν απεριόριστος αριθμός κάτω των 22 χρόνων.

ΕΚΤΟΣ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ

Από τα ποσοστά και τα συνολικά γκολ δεν συνυπολογίσαμε τα γκολ στην παράταση, ούτε τη διαδικασία των πέναλτι. Στην πρώτη κατηγορία (1963-2003) πετύχαμε τέσσερα γκολ όλα στο β’ ημίχρονο της παράτασης, ενώ δεχθήκαμε πέντε, τρία στο α’ ημίχρονο και δύο στο δεύτερο. Στη δεύτερη κατηγορία (2003-2017) πετύχαμε επτά γκολ, έξι γκολ στο α’ ημίχρονο της παράτασης και δεχθήκαμε ένα, ενώ δεχθήκαμε οχτώ γκολ, δύο γκολ στο α’ ημίχρονο και έξι στο β’ ημίχρονο.

ΒΑΛΑΜΕ 681 ΓΚΟΛ, ΔΕΧΘΗΚΑΜΕ 1117

Τα συνολικά γκολ από την πρώτη τους συμμετοχή μας στα ευρωπαϊκά κύπελλα ήταν 681 γκολ. Μέχρι το 2003 ήταν 388 συν 7 στην παράταση και άλλα 288 συν 4 στην παράταση. Μετά, το 2003 δεχθήκαμε 1117. Τα 753 συν πέντε στην παράταση και 351 συν 8 στην παράταση στο διάστημα 2003-2017.

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ 1963 ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

Οι τέσσερις πίνακες αφορούν δύο περιόδους. Αριστερά, είναι οι συμμετοχές των ομάδων μας στα ευρωπαϊκά κύπελλα από το 1963 μέχρι την περίοδο 2002-03 και δεξιά από την περίοδο 2003-04 μέχρι και σήμερα. Σε κάθε κατηγορία παρουσιάζουμε τα γκολ που πέτυχαν και δέχθηκαν σε κάθε δεκαπεντάλεπτο (0-15, 16-30, 31-45, 46-60, 61-75, 76-90), αλλά και το ποσοστό των σε σχέση με τα γκολ.