Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΚεραυνός προκάλεσε... ηλεκτροπληξία στην ΑΕΚ, μέσα στο «Κίτιον»

Κεραυνός προκάλεσε… ηλεκτροπληξία στην ΑΕΚ, μέσα στο «Κίτιον»

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Λάρνακα επικρατώντας της Πετρολίνα ΑΕΚ με 70-59, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ένα ισορροπημένο αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ.

Μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου όμως ο Κεραυνός ήταν καλύτερος και δημιούργησε διαφορά στο σκορ. Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μείωσε και μπήκε στην διεκδίκηση της νίκης, όμως οι «ερυθροκίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα τους και κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος από το «Κίτιον». Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ντάρλιν Γουίλις με 17 πόντους (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Στο πρώτο τρίλεπτο ο Κεραυνός προηγήθηκε με 6-2, με την ΑΕΚ να απαντάει με τρεις πόντους του Στιούαρντ και ένα του Βερεμένκο, ισοφαρίζοντας σε 6-6 στο επόμενο λεπτό. Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να πηγαίνει στο 12-11 υπέρ των φιλοξενουμένων, στο 7:30. Από πέντε πόντους πέτυχαν οι δύο ομάδες έως το φινάλε της περιόδου (17-16).

Με εννέα σερί πόντους ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (τέσσερις ο Χάγκινς, τρίποντο ο Γουίλις, δύο ο Κινγκ) φέρνοντας το σκορ στο 26-17, στο 12:30. Στα επόμενα δυόμιση λεπτά η διαφορά στο σκορ ανέβηκε στους έντεκα πόντους (31-20), ενώ στην συνέχεια είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι. Η ΑΕΚ μείωσε σε 32-23 στο 17:30 ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι «ερυθροκίτρινοι» έφεραν την διαφορά στους δώδεκα (38-26).

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες μέχρι το 23’ (Μπιγκς για ΑΕΚ, Χάγκινς για Κεραυνό), φέρνοντας το σκορ στο 40-28. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι ήταν βελτιωμένοι και κατάφεραν να φέρουν την διαφορά στους δεκαπέντε (45-30). Στην συνέχεια οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβασαν στροφές και σημείωσαν επτά σερί πόντους (τρεις ο Σιζόπουλος, από δύο Κούνας και Βερεμένκο), μειώνοντας σε 45-37. Έως το 28’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (49-39), προτού ο Σιζόπουλος πετύχει δύο ακόμα πόντους και να μειώσει σε 49-41 για την ΑΕΚ. Το τέλος της περιόδου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 54-44.

Με λέι απ του Σιζόπουλου μπήκε στην Δ’ περίοδο η ΑΕΚ (54-46) με τον Κεραυνό να απαντάει άμεσα με τρίποντο του Κεμπ (57-46). Μέχρι το 33’ το σκορ ήταν στο 60-47, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βερεμένκο και ο Μπιγκς πέτυχαν τέσσερις πόντους και μείωσαν σε 60-51. Στην συνέχεια ο Κεραυνός σημείωσε τέσσερις πόντους (από δύο Χάγκινς και Γουίλις) και έφερε το σκορ στο 64-51, με τον Σιζόπουλο λίγο πιο μετά να ευστοχεί σε τρίποντο μειώνοντας την διαφορά στους δέκα (64-54). Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 70-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 26-38, 54-44, 59-70.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Μπιγκς 9 (1), Παντελή 2, Βινάλες 7 (1), Στιούαρντ 7 (1), Βερεμένκο 13, Κούνας 4, Σιζόπουλος 10 (1), Σκίφιτς 7 (1).

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 3, Αμπουκάρ 13 (1), Κινγκ 8, Χάγκινς 13 (2), Ριντ 6, Κορωνίδης 2, Κεμπ 6 (1), Ελευθερίου 2, Γουίλις 17 (1).