Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΊδιο συναρπαστικό έργο, άλλαξε όμως ο νικητής! (pics)

Ίδιο συναρπαστικό έργο, άλλαξε όμως ο νικητής! (pics)

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Τον δρόμο για τη Λάρνακα πήρε το πρώτο τρόπαιο της καλαθοσφαιρικής αγωνιστικής περιόδου 2017-2018! Στο εναρκτήριο παιχνίδι της σεζόν που έγινε χθες βράδυ στο «Ελευθερία», η ΑΕΚ νίκησε τον Κεραυνό (79-78) και για τρίτη κατά σειρά σεζόν και τέταρτη φορά στην ιστορία της, κατέκτησε το Σούπερ Καπ! Την ίδια στιγμή, ο Κεραυνός έμεινε στις τρεις κατακτήσεις και για ένατη φορά χάνει αυτόν τον τίτλο.

Νίκη στον πόντο για τους πρασινοκίτρινους ύστερα από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στα σημεία. Η ΑΕΚ προσπέρασε με 78-79 από καλάθι του Σίρσι και ο Κεραυνός ήταν άστοχος σε δύο προσπάθειες (Μιχαήλ, Κιγκ) στη λήξη του χρόνου. Θυμίζουμε όμως ότι στην περσινή σειρά της τελικής φάσης των πλέι-οφ, ο Κεραυνός είχε νικήσει δύο φορές την ΑΕΚ, στον πόντο! Οι πρασινοκίτρινοι… απάντησαν με το ίδιο νόμισμα!

Μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ΑΕΚ (9-0), ήταν η σειρά του Κεραυνού να απαντήσει με ένα δικό του μεγάλο σερί, κάτι που απέφερε τη μείωση από το -9, στο καλάθι (10-12 στο 7’). Όλα αυτά, σε ένα γρήγορο τέμπο και από τις δύο ομάδες, σε αυτά τα αρχικά στάδια και ενώ η ΑΕΚ στο 8’, άνοιξε τη διαφορά στους 6 (10-16). Από δύο στη σειρά τρίποντα του Ντέιβις, ο Κεραυνός με 6-2 σερί μείωσε σε 16-18, στη συνέχεια σε 17-18 που ήταν και το σκορ στην 1η περίοδο.

Πρώτο προσπέρασμα για τον Κεραυνό (19-18) με την έναρξη της 2ης περιόδου, ενώ στο 14’ η διαφορά ανέβηκε στους 8 πόντους για τους ερυθροκίτρινους (29-21). Η ΑΕΚ βελτιώθηκε αμυντικά στη συνέχεια και με σερί 12-2 προσπέρασε με 33-31. Εντυπωσιακά όμως αντέδρασε ο Κεραυνός, ο οποίος στα τελικά στάδια του ημιχρόνου, με ένα δικό του σερί 8-0, προηγήθηκε με 39-33 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ελαφρώς καλύτερος ο Κεραυνός στην αρχή της επανάληψης. Διατηρούσε ένα σταθερό προβάδισμα, χάριν στην πιεστική του άμυνα, που σε κάποιες περιπτώσεις είχε αναγκάσει την αντίπαλό του σε βεβιασμένες επιλογές. Έτσι στο 25’, οι ερυθροκίτρινοι είχαν αποκτήσει νέο προβάδισμα 8 πόντων (49-41), όμως στο χρονικό διάστημα που ακολούθησε η ΑΕΚ αντέδρασε για να φέρει το σκορ στα ίσα (51-51 στο 28’). Η ομάδα της Λάρνακας μεγάλωσε το σερί της και στη λήξη της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με 60-56.

Σταθερό προβάδισμα για την ΑΕΚ στην αρχή της 4ης περιόδου, καθώς ο Κεραυνός δεν έβρισκε τρόπο για να διασπάσει την καλή αμυντική της οργάνωση. Ο χρόνος κυλούσε πλέον αντίστροφα και ενώ στο 34’ το προβάδισμα των πρασινοκίτρινων ανέβηκε στο +9 (69-60). Στα τελευταία πέντε λεπτά η αγωνία χτύπησε… κόκκινο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ συνεχώς, όμως όπως προαναφέραμε ο Κεραυνός είχε την τελευταία επίθεση, αλλά ο Μιχαήλ ήταν άστοχος σε τρίποντο και ο Κιγκ τον μιμήθηκε από κοντά και έτσι η ΑΕΚ έκανε δικό της το τρόπαιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-35, 56-60, 78-79

Κεραυνός (Λειβαδιώτης): Μιχαήλ 7 (1), Κινγκ 7, Νεοφύτου, Μπάσεϊ 7, Θεοχαρίδης, Μάρκου 2, Ντέιβις 19 (5), Μπάρκερ 8, Αμπουκάρ 20 (1), Παρκς 8.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Κουκούρης): Σέρσι 26, Ντουρέν 10 (1), Μπιγκς 2, Παλάλας 2, Σιζόπουλος 7 (1), Πέτροβιτς 2, Τάσιτς 15 (3), Τρισόκκας, Γκίμπσον 14 (1), Παντελή 1.