Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΓυναικείο: Αμάν μία Ανόρθωση!

Γυναικείο: Αμάν μία Ανόρθωση!

Η Ανόρθωση πέρασε στην κορυφή του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών με την ολοκλήρωση της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης. Η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε τον Απόλλωνα με 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-15) ισοβάθμησαν μαζί και με την ΑΕΚ, αλλά η Ανόρθωση είναι πρώτη αφού ευνοείται στην ισοβαθμία.

Σε ένα ισοδύναμο πρώτο σετ η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει το ψυχολογικό προβάδισμα κερδίζοντας μετά από αμφίρροπο ντέρμπι με 25-22 ανοίγοντας το σκορ στο ντέρμπι της ημέρας. Ατραξιόν τα δύο νέα αποκτήματα για τις δυο ομάδες οι Κροάτισσες Μπούραζερ – ακραία για την Ανόρθωση και Μπρλέτιτς – κεντρική για τον Απόλλωνα.

Βήμα τρίποντου πέτυχε η Ανόρθωση, αφού στο δεύτερο σετ παίζοντας και πάλι καλύτερα στα κρίσιμα σημεία κέρδισε εκ νέου με 25-22 και έκανε το 2-0. Ο Απόλλων δεν κατάφερε να ανταποδώσει στις φάσεις που «έκαιγαν» χάνοντας το σετ. Με την ψυχολογία να είναι με το μέρος της η ομάδα του Μπόσκοβιτς έπαιξε φοβερό βόλεϊ στο τρίτο σετ και κέρδισε με 25-15 κερδίζοντας τον αγώνα.

Στα άλλα παιχνίδια, η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του ΘΟΪ εκτός έδρας με 3-0 σετ (25-16, 25-14, 25-17). Νίκη για την ΑΕΛ, που επιβλήθηκε στην έδρα της με 3-1 σετ (25-7, 25-21, 18-25, 25-13) του Εθνικού Λατσιών. Τέλος, το «διπλό» πέτυχε η Αναγέννηση επί της Ολυμπιάδας Νεάπολης. Επικράτησε με 3-1 σετ (23-25, 25-22, 25-21, 25-23).