Έγραψε Ιστορία!

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Τρία ματς ήταν αρκετά για να γράψει ιστορία ο Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ΑΕΚ στην πορεία της στο Γιουρόπα Λιγκ. Διότι πέτυχε πέντε γκολ, τέσσερα επί της Φολγκόρε (3-0, 3-1) και ένα προψές επί της Κλίφτονβιλ (3-2), ισοφαρίζοντας την επίδοση που πέτυχε ο Γκονσάλο Γκαρσία την περίοδο 2011-12.

Ο Ουρουγουανός επιτελικός ήταν μέχρι προψές μόνος στην πρώτη θέση σκόρερ των κιτρινοπρασίνων στα ευρωπαϊκά κύπελλα. Πλέον, ο Σκοπιανός πλάγιος φορ θα έχει την ευκαιρία να τον ξεπεράσει, στον επαναληπτικό του «Αντώνης Παπαδόπουλος» με τους Βορειοϊρλανδούς (21/7). Σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει, θα προσπαθήσει να το πράξει στον γ’ προκριματικό απέναντι στη Σπαρτάκ Μόσχας (εκτός φυσικά και αν κάνει τη μεγάλη έκπληξη η Κλίφτονβιλ στη Λάρνακα).

Υπάρχει, όμως, και συνέχεια γι’ αυτόν. Διότι παραβιάζοντας  την εστία των ομάδων του Αγίου Μαρίνου και της Βόρειας Ιρλανδίας, έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ που σκόραρε σε τρία συνεχόμενα ματς ευρωπαϊκών διοργανώσεων! Ξεπέρασε τους Κούλη Παύλου και Γκόρκα Πιντάδο, οι οποίοι σκόραραν σε δύο σερί παιχνίδια την περίοδο 2011-12.

Οι προκλήσεις όμως συνεχίζονται για τον Τρισκόφσκι. Αν σκοράρει ξανά απέναντι στην Κλίφτονβιλ θα ισοφαρίσει τον Μάριο Θεμιστοκλέους, ο οποίος το καλοκαίρι του 2001 σκόραρε σε τέσσερα ματς στη σειρά με τη φανέλα του Ολυμπιακού (απέναντι σε Ντέμπρετσεν και Μπρουζ).

Αν το πράξει αυτό, επόμενος στόχος θα είναι η ισοφάριση του ρεκόρ συνεχόμενου σκοραρίσματος, που κατέχει ο Άντρος Σωτηρίου από το 1996. Ο παλαίμαχος επιθετικός του ΑΠΟΕΛ σκόραρε σε πέντε παιχνίδια, με θύματα μία φορά την Εσπανιόλ και από δύο τη Σαντογιάρ και τον Ηρακλή.