Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΕύκολα στους «16» ΑΕΚ και Απόλλων, «καρδιοχτύπησε» η Πάφος FC

Εύκολα στους «16» ΑΕΚ και Απόλλων, «καρδιοχτύπησε» η Πάφος FC

Τέσσερα παιχνίδια διεξάγονται σήμερα για την πρώτη φάση του κυπέλλου. Οι αγώνες είναι μονοί και σε περίπτωση ισοπαλίας θα διεξαχθεί ημίωρη παράταση και εάν δεν κριθεί ο νικητής, πέναλτι.

Τα ματς:

ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 19:00 (Cablenet1)
Ομόνοια 29ης Μαΐου – Πάφος FC 19:00
Αλκή Ορόκλινης – ΑΕΚ 19:00
Απόλλων – Ολυμπιάς Λυμπιών 19:00

Ομόνοια 29ης Μαΐου – Πάφος FC 0-1

Ομόνοια 29ης Μαΐου (Νίκος Νικολάου): Δημοσθένους, Μαυροφτής, Φροξυλιάς (70′ Ιερίδης), Γαβριηλίδης, Σοφοκλέους, Χ. Κουζάρης, Μ. Κουζάρης (60′ Παχίπης), Μήτας, Στουππής, Βασιλείου (70′ Κονομής), Αρτεμίου (85′ Α. Σοφοκλέους).

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Αντωνίου, Παλάσιος, Πάγιτς, Μιχάηλ, Φυλακτού, Φουρ (81′ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ (81′ Πάνιτς), Μπαμπαγιάν (68′ Σεμέδο), Αμπντουσαλάμοφ (55′ Κοβάσεβιτς), Μπεριγκό (68′ Ζάιρο).

Σκόρερ: – / Βαλακάρι 88′

Κίτρινες: – / Μιχαήλ

Στάδιο: Μακάρειο.

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος.

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος.

88′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC με τον Όνι Βαλακάρι που πέρασε στο γήπεδο στο 81′. Ο Κοβάσεβιτς γύρισε την μπάλα στον Φινλανδό, ο οποίος ελίχθηκε στην περιοχή και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίκτυα.

Αλκή Ορόκλινης – ΑΕΚ 0-4

Αλκή Ορόκλινης (Νέντιμ Τούτιτς): Ταουντούλ, Φοινίρης, Αβραάμ (71′ Ιωακείμ), Φαντάιρο, Ευσταθίου (46′ Θεοδώρου), Νασιμέντο, Φιλίππου, Θεοχάρους, Μούχλη (46′ Καϊσερλίδης), Σακέτι (62′ Ραουνάς), Φιάκας (46′ Λίλλης).

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Λεάλ, Ροσάλες (60′ Τάντι), Χριστοφόρου, Τόμοβιτς (60′ Μιλίσεβιτς), Εγγλέζου, Άμπραχαμ (73′ Μάμας), Αναστασίου, Ναούμ, Μακρής, Φαράζ (68′ Γκιούρσκο), Ρόμο (60′ Ολατούντζι).

Σκόρερ: – / Ρόμο 12′ (πεν.), 22′, 37′, Φαράζ 58′

Κίτρινες: Ιωακείμ / Μάμας

Αποβολές: Θεοχάρους 86′ (δεύτερη κίτρινη) / –

Στάδιο: N. PAPAS GROUP Αμμόχωστος – Επιστροφή.

Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας.

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.

Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης.

11′ Πέναλτι κέρδισε ο Γιώργος Ναούμ για την ΑΕΚ, μετά από μαρκάρισμα του Μούχλη στην περιοχή.

12′ ΓΚΟΛ 0-1 Εύστοχα το έκτελεσε ο Ρόμο.

22′ ΓΚΟΛ 0-2 Διπλασιάζει τα τέρματα της η ΑΕΚ, ξανά με τον Ρόμο. Μετά από γύρισμα του Μακρή από δεξιά, ο Βενεζουελάνος έκανε το κοντρόλ και με ωραίο σουτ έστειλε εκ νέου τη μπάλα στα δίκτυα.

37′ ΓΚΟΛ 0-3 Χατ-τρικ για τον Ρόμο, που δέχτηκε την ωραία κάθετη πάσα από τον Ροσάλες, πέρασε και τον τερματοφύλακα και πλάσαρε ιδανικά σε κενή εστία.

58′ ΓΚΟΛ 0-4 Περίπατος για την ΑΕΚ, πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Φαράζ αυτή τη φορά.

Απόλλων – Ολυμπιάς Λυμπιών 3-1

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Μαυρίας (73′ Φιλιώτης), Μαλεκκίδης, Ουέλινγκτον, Χαμάς (60′ Χαμάς), Β. Γιοβάνοβιτς (60′ Ρομπέρζ), Σπόλιαριτς (79′ Ζράντι), Παπουνασβίλι, Αλεσάμι, Στορ, Ίντζια (73′ Πίττας).

Ολυμπιάς (Άγης Καμένος): Αντωνίου, Παρδίνιας, Κατσιάμης, Μήτσης, Μουσκή (46′ Μαρτίνς), Πάντα (55′ Παπαηρακλέους), Μιχαήλ (55′ Γιωρκάτζης), Ηρακλέους (55′ Γαβγελάντζε), Ντζάι, Κάστρο, Βούρκος (64′ Φιλίππου).

ΤΟ LIVE ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

13′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ ο Απόλλων με τον Στορ. Ο Ίντζια μπήκε με ατομική ενέργεια στην περιοχή από δεξιά και έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Σλοβένο, που σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα.

29′ ΓΚΟΛ 1-1 Φέρνει στα ίσα το ματς η Ολυμπιάς. Με τον Ηρακλέους που ευνοήθηκε από τις κόντρες στην περιοχή και πλάσαρε στην αριστερή γωνία του Δημητρίου, ο οποίος δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση.

48′ ΓΚΟΛ 2-1 Παίρνει ξανά προβάδισμα ο Απόλλων με τον Αλεσάμι, με ωραίο σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής.

61′ ΓΚΟΛ 3-1 Και τρίτο γκολ ο Απόλλων, παίρνει προβάδισμα δύο γκολ με κεφαλιά του Ιντζία, μετά από εκτέλεση φάουλ.