Διέλυσε τον ΑΠΟΚ η ΑΕΚ με διαφορά 41 πόντων!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Πετρολίνα ΑΕΚ η οποία στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, επικράτησε στο «Κίτιον» του ΑΠΟΠ Πάφου με 94-53. Ως ο κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κουεντίν Σνάιντερ με 29 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε αρκετά δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου να προηγείται με +17 (28-11). Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα στη συνέχεια, με το σκορ να οδηγείται στο 53-28 στο τέλος του ημιχρόνου.

Χωρίς μεγάλες διαφορές συνεχίστηκε ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Πετρολίνα ΑΕΚ να ελέγχει το παιχνίδι. Το σκορ με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου είχε οδηγηθεί στο 76-41, ενώ με την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 94-53.

Τα δεκάλεπτα: 28-11, 53-28, 76-41, 94-53

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Σνάιντερ 29 (2), Σιζόπουλος 5 (1), Ογκμπέιντε 15, Παντελή 10 (2), Μαντοβάνης 2, Γεωργίου 12 (2), Ρούσος, Κουντούρης 2, Αλεξάνδρου 2, Γιανναράς 17 (2).

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Γουάσινγκτον 18 (2), Πασιαλής 4, Κωστή, Τρίστιν 13, Πίγκραμ 11 (1), Σταύρου 5, Δημητρίου 2, Γρίβας, Ξενοφώντος, Πολεμίτης.