Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στην Tsmoki Minsk, γνωρίζοντας την ήττα με 87-75 μέσα στην Λευκορωσία, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α’ φάσης του FIBA Europe Cup.

Η Tsmoki Minsk προηγήθηκε με 19-14 στο τέλος της Α’ περιόδου, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να ανεβάζει στροφές και να ισοφαρίζει στο ημίχρονο σε 39-39. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν και δημιούργησαν διαφορά δώδεκα πόντων (64-52), την οποία διατήρησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 87-75.

Η κυπριακή ομάδα στρέφει την προσοχή της στον επόμενο της αγώνα στον όμιλο, όπου την ερχόμενη Τετάρτη (7/11) θα αγωνιστεί στην Βουλγαρία κόντρα στην Balkan BC.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-39, 64-52, 87-75

Tsmoki Minsk (Aliaksandr Krutsikau): Kudrautsau 10 (1), Liutych 21 (3), Meshcharakou 10, Moody 15 (3), Sarikopoulos 8, Paliashchuk 13, Sitnik 7 (1), Trastsinetski 3 (1).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δημήτρης Κουκούρης): Μπιγκς 14 (1), Κούνας, Παντελή 3 (1), Στιούαρντ 8 (1), Βερεμένκο 12 (1), Άντερσον 4, Μαντοβάνη 2, Σιζόπουλος, Σκίφιτς 9, Βινάλες 23.