Άνετη νίκη επί της Ένωσης!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 69-54, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας.

Χωρίς τον Χάινς αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι. Αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές τους έδωσαν και οι δύο τεχνικοί. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τάιρελ Μπιγκς με 13 πόντους (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Με τέσσερις πόντους από τους Μπλέικς και Γουάσινγκτον ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΝΠ, παίρνοντας προβάδισμα με 4-0 στο πρώτο δίλεπτο. Η ΑΕΚ στην συνέχεια ανέβηκε, καταφέρνοντας μέχρι το 5:30 να είναι μπροστά με 10-6, ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα οι Λαρνακείς έφεραν την διαφορά στους έξι (15-9). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τρεις πόντους του Παπαδόπουλου σε 15-12.

Ο Θωμά με δίποντο μείωσε σε 15-14 στην έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, με την ΑΕΚ να απαντάει με επτά σερί πόντους (πέντε ο Μπιγκς, δύο ο Πίγρκαμ) φέρνοντας το σκορ στο 22-14 μέχρι το 12′ ενώ οι  φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά στο σκορ στους δεκατρείς πόντους μέχρι το 15′ (30-17). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, όμως η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και στην συνέχεια αυξάνοντας την διαφορά στους δεκαοκτώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 39-21.

Ισορροπημένα κύλισε το πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου με την ΑΕΚ να σημειώνει πέντε πόντους (τρίποντο ο Τομάς, δύο ο Ντάσιτς) και την ΕΝΠ τέσσερις (τρίποντο ο Παπαδόπουλος, ένα ο Μπλέικς). Η διαφορά στο σκορ ανέβηκε στους 23 πόντους μέχρι το 25′ με το σκορ να φθάνει στο 51-28 ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 57-37.

Ξανά ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 63-42 μέχρι το 33′. Στην συνέχεια οι βυσσινί ανέβηκαν και μείωσαν σε 65-48 μέχρι το 35:20 για να έρθει η ΑΕΚ με τέσσερις πόντους από τους Τρισόκκα και Ντάσιτς και να φέρει το σκορ στο 69-48. Στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα η ΕΝΠ σημείωσε έξι ακόμα πόντους με τον Μπλέικς, οδηγώντας το σκορ στο τελικό 69-54.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 21-39, 37-57, 54-69.

Ε.Ν. Παραλιμνίου (Νικόλας Παπαδόπουλος): Τομάς 10, Πυρίλλης, Μπλέικς 11, Θωμά 4, Γουάσινγκτον 7, Παπαδόπουλος 9 (1), Χαννούν 3 (1), Ρέι 10, Ζάντης.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ): Τόμας 8 (2), Μπρέζετς 7, Ντάσιτς 8, Πέτροβιτς 6 (2), Παντελή 7 (2), Παλάλας 6, Πίγκραμ 8, Μπιγκς 13 (1), Σιζόπουλος 2, Κουμής, Τρισόκκας 4, Στυλιανού.