Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΑνατροπή που φέρνει πρόκριση! (pics)

Ανατροπή που φέρνει πρόκριση! (pics)

Η ΑΕΚ πέτυχε την ολική ανατροπή του σκορ και κέρδισε 3-2 την Κλίφτονβιλ στη Βόρειο Ιρλανδία για τον πρώτο αγώνα του β’ προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ και πλέον έχει το προβάδισμα για την πρόκριση.

Η ΑΕΚ άρχισε τον αγώνα έχοντας την κατοχή της μπάλας και με πολλές και κοντινές πάσες προσπαθούσε να βρει ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Η Κλίφτονβιλ όμως χάλασε τα σχέδια της ΑΕΚ καθώς ο ΜακΓκίνες άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ. Στην συνέχεια η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, έκανε πολλά λάθη και το πρώτο ημίχρονο κινήθηκε στην μετριότητα για την κυπριακή ομάδα.

Μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ απείλησε με σουτ του Τομάς όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Λίγο αργότερα η Κλίφτονβιλ κατάφερε να κάνει το 2-0 με τον Ντόνελι για να δυσκολέψει ακόμα περισσότερο την προσπάθεια της ΑΕΚ.

Το προβάδισμα των Βόρειοϊρλανδών όμως δεν κράτησε για πολύ καθώς η ΑΕΚ κατάφερε σε ένα μισάωρο να κάνει την ολική ανατροπή στο σκορ. Αρχικά μείωσε στο 59’ με τον Τρισκόφσκι που με σουτ εντος περιοχής έκανε το 2-1 δίνοντας ψυχολογία για την συνέχεια. Λίγα λεπτά αργότερα στο 63’ ο Χαραλάμπους έφερε το παιχνίδι στα ίσα έπειτα από ένα εξαιρετικό συνδυασμό.

Η ισοφάριση ξύπνησε την ομάδα την ομάδα του Ιντιάκεθ και με υπομονετικό ποδόσφαιρο, κοντινές και σίγουρες μεταβιβάσεις κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή του 2-3 στο 77’ αυτή τη φορά με τον Τομάς που δέχθηκε μια εξαιρετική ασιστ με τακουνάκι από τον Τρισκόφσκι.

Κλίφτονβιλ (Τζέραρντ Λίτλ): Μούνει, Άιβες, Μπόνερ, ΜακΓκίνες, Κάραν, Νόουλες, ΜακΝτάιντ (75′ Χιούς), Μ. Ντόνελι (82′ Λάβερι), Γουίντσεστερ (88′ Γκάρετ), Τ. Ντόνελι, Κοσγκρόουβ.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιντιάκεθ): Μίνιο, Μόισοφ, Καταλά, Ορτίθ, Χαραλάμπους, Λαμπάν (81′ Μπόλιεβιτς), Λαρένα, Τομάς, Τέτε (84′ Εγγλέζου), Τρισκόφσκι, Άλβες (72′ Χαραλαμπίδης).

Σκόρερ: ΜακΓκίνες (18′), Ντόνελι (50′) / Τρισκόφσκι (59′), Χαραλάμπους (64′), Τομάς (77′).

Κίτρινες: Νόουλες, Μ. Ντονέλι, Άιβες / Λαρένα, Τέτε, Τρισκόφσκι.

Αποβολές: – / -.

Γήπεδο: Solitude (Μπέλφαστ).

Διαιτητής: Αντριέν Γιακοτέ (Ελβετία).

Βοηθοί: Βιτάλ Γιομπίν και Ράφαελ Ζέντερ (Ελβετία)

Τέταρτος: Νικόλα Χάνι (Ελβετία)

Δείτε πιο κάτω φωτορεπορτάζ και τις κυριότερες φάσεις του αγώνα…

Live… Live!

1′ Έναρξη του αγώνα.

4′ Φάουλ του Τέτε στον Κοσγκρόουβ.

6′ Σούτ του Τομάς μαζεύει ο Μούνει.

9′ Καλή ευκαιρία με τον Λαρένα, αποκρούει ο Μούνει.

18′ ΓΚΟΛ για την Κλίφτονβιλ 1-0 θα άνοιξει το σκορ με τον ΜακΓκίνες.

22′ Κίτρινη κάρτα στον Λαρένα.

27′ Σουτ του Άλβες θα περάσει άουτ.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Νόουλες.

36′ Κίτρινη κάρτα στον Μ.Ντόνελι.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Τέτε.

45′ Λήξη πρώτου ημιχρόνου. 1-0 προηγείται η Κλίφτονβιλ.

46′ Έναξη του δεύτερου ημιχρόνου.

49′ Σούτ του Τομάς, απόκρουση σε κόρνερ απο τον Μούνει.

50′ ΓΚΟΛ για την Κλίφτονβιλ. 2-0 με τον Ντόνελι.

56′ Σουτ του Τρισκόφσκι θα περάσει εκτός.

59′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ θα μειώσει σε 2-1 με τον Τρισκόφσκι.

64′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Ηλία Χαραλάμπους.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Τρισκόφσκι.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Άιβες.

72′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, εκτός θα περάσει ο Άλβες, στη θέση του ο Χαραλαμπίδης.

75′ Αλλαγή για την Κλίφτονβιλ, εκτός ο ΜακΝτάιντ, μέσα ο Χιούς.

77′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, ολική ανατροπή 2-3, με σκόρερ τον Τομάς.

81′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, εκτός ο Λαμπάν, μέσα ο Μπόλιεβιτς.

82′ Αλλαγή για την Κλίφτονβιλ, εκτός ο Ν. Ντόνελι, μέσα ο Λάβερι.

84′ Αλλαγή για την ΑΕΚ, εκτός ο Τέτε, μέσα ο Εγγλέζου.

88′ Αλλαγή για την Κλίφτονβιλ, εκτός ο Γουίντσεστερ, μέσα ο Γκάρετ.

90′ Τέλος του αγώνα, 3-2 η ΑΕΚ.