Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΑνάλυση Κυπριανίδη: Οι κόκκινες και το πέναλτι που δεν δόθηκαν στην «Αρένα»

Ανάλυση Κυπριανίδη: Οι κόκκινες και το πέναλτι που δεν δόθηκαν στην «Αρένα»

Ο αναλυτής επίμαχων φάσεων, Γιάννης Κυπριανίδης, σχολίασε τις επίμαχες φάσεις στην εκπομπή του ΡΙΚ2 «Γκολ και θέαμα». Σύμφωνα λοιπόν με τον Κυπριανίδη, η ΑΕΚ δίκαια «φωνάζει» για πέναλτι σε χέρι του Γουίλερ, ενώ από μία κόκκινη θα έπρεπε να δεχθούν οι Ντε Βινσέντι και Σάστρε.

Την ίδια ώρα στην ανάλυση του για τον αγώνα Πάφος FC – ΑΕΛ είπε πως δίκαια μέτρησε το γκολ του Ράκελς (43′), ενώ υπήρχε πέναλτι σε παράβαση του Μηνά Αντωνίου που δεν δόθηκε.

ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ

11’ Κακώς υποδείχθηκε οφσάιντ ο Γέφτοβιτς.

26’ Ο Γουίλερ ανοίγει το χέρι με πρόθεση και η μπάλα κτυπά εκεί. Υπήρχε παράβαση που δεν καταλογίστηκε.

51’ Ζητά χέρι ο ΑΠΟΕΛ για πέναλτι. Το έχει κολλημένο ο Γκολομπάρτ, δεν υπήρχε πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ.

74’ Αψιμαχία Ντε Βινσέντι – Σάστρε. Έπρεπε να τιμωρηθεί με δεύτερη κίτρινη ο Αργεντινός και απευθείας κόκκινη ο Σάστρε.

Ο Γιώργος Νικολάου έληξε και τα δύο ημίχρονα 10-12 δευτερόλεπτα πριν από τα λεπτά καθυστερήσεως που υπέδειξε. Στο δεύτερο ημίχρονο θα έπρεπε να κρατήσει περισσότερα λεπτά καθυστερήσεων.

Πάφος FC – ΑΕΛ

43’ Ζητά οφσάιντ η ΑΕΛ στον γκολ της Πάφου. Δεν υπήρχε παράβαση, πήρε την μπάλα από τον αντίπαλο, δεν πήρε πλεονέκτημα.

81’ Υπήρχε πέναλτι για την Πάφος FC για χέρι του Μηνά Αντωνίου. Έπρεπε να δοθεί η παράβαση.